هرگز رشد و تولید کشور را به مذاکرات سیاسی گره نزده و نخواهیم زد

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در جمهوری اسلامی به هیچ وجه رشد و تولید کشور را به مذاکرات سیاسی گره نزده و نخواهیم زد، اظهار داشت: مذاکرات سیاسی یک روندی دارد که عزتمندانه پیش خواهد رفت و ما هم از موضع اقتداری که جمهوری اسلامی به برکت خون مطهر شهدا از آن برخوردار است، با عزت مذاکرات را دنبال می‌کنیم.

به گزارش تحریریه، آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی صبح امروز یکشنبه در آیین افتتاحیه پنجمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی را در برقراری ارتباطات جدید و ارتقای ارتباطات موجود میان فعالان اقتصادی و تجاری کشورمان با دیگر کشورها بسیار موثر و مثبت ارزیابی کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ایران پیش از این بیشتر با صنایع نفت و گاز شناخته می‌شد، گفت: به دلیل تاکید بر توانمندی‌های کشور در حوزه نفت و گاز، دیگر توانمندی‌های و ظرفیت‌های کشور هم در زمینه معرفی این توانمندی‌ها و هم در زمینه ارتباطات لازم برای رونق و توسعه مورد غفلت قرار می‌گرفت.

دکتر رئیسی افزود: امروز با توجه به تلاش دولت برای توجه متوازن و متناسب به همه عرصه‌های فعالیت اقتصادی و تولیدی و پرهیز از نگاه تک ساحتی به حوزه نفت و گاز، سطح روابط اقتصادی و تجاری کشورمان با دیگر کشورها در عرصه‌های جدید به سرعت می‌تواند ارتقا یابد.

رئیس جمهور اولین گام در توسعه روابط اقتصادی و تجاری را معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی و شناخت متقابل ظرفیت‌های کشورهای دیگر دانست و اظهار داشت: دفاتر بازرگانی در کشورها متکفل امر معرفی ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری متقابل هستند و در دولت سیزدهم تلاش کرده‌ایم دفاتر تجاری ایران در کشورهایی که در آنها فاقد دفتر بودیم، فعال شود.

آیت‌الله رئیسی همچنین برگزاری رویدادهایی مثل نمایشگاه توانمندی‌های تولیدی و صادراتی کشور را زمینه خوبی برای معرفی این ظرفیت‌ها در داخل و خارج کشور برشمرد و تصریح کرد: در همین نمایشگاه بیش از ۷۰۰ مجموعه صنعتی، معدنی و صادراتی حضور دارند تا دستاوردهای ایران در حوزه‌های مختلف به ویژه در زمینه فعالیت‌های دانش‌بنیان را که توانسته استانداردهای مورد قبول دنیا را نیز کسب کند و به مرحله تجاری برسد، به دنیا معرفی کنند.

رئیس جمهور با اشاره به دستاوردهای خوب تولیدکنندگان کشورمان در عرصه‌های سلامت، تجهیزات پزشکی و از جمله ساخت مجموعه کامل تجهیزات اتاق عمل و تامین ۹۵ درصد نیازهای دارویی در داخل کشور خاطرنشان کرد: همچنین امروز تولیدکنندگان کشورمان در عرصه صنایع فولادی، پتروشیمی و بسیاری صنایع دیگر به رغم فشارها و تحریم‌های گسترده دستاوردهای قابل توجهی داشته‌اند که رسیدن به آنها در شرایط تحریمی باعث شگفتی ناظران خارجی شده است.

دکتر رئیسی با بیان اینکه دشمنان به دستیابی ایران به دستاوردهای پیشرفته تولیدی و صنعتی حساسیت دارند، اما دانشمندان ایرانی امروز بسیاری از علوم از جمله علوم نظامی و هسته‌ای را در کشور بومی‌سازی کرده‌اند، گفت: امروز دانشمندان و فعالان ایرانی علوم هسته‌ای و نظامی و خیلی از علوم دیگر را در کشورمان بومی کرده‌اند و دیگر این دانش‌ها در ایران وابسته به حضور و فعالیت یک کارشناس خارجی یا حتی یک یا چند کارشناس داخلی نیستند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز جمهوری اسلامی در زمینه دانش‌بنیان کردن و بومی‌سازی شاخه‌های مختلف علمی صاحب‌نظر و دارای حرف برای گفتن است، افزود: امروز محققان ایرانی در پژوهشگاه‌های کشور که در شاخه‌های مختلف علمی مشغول فعالیت هستند و اگر چه این میزان فعالیت علمی و پژوهشی را کافی نمی‌دانیم اما همین میزان از فعالیت‌های علمی نیز بسیار افتخارآفرین است.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه دشمنان وقتی دیدند ایران را در هر عرصه‌ای که تحریم می‌کنند، در آن عرصه دانشمندان ایرانی کمبودها و کاستی‌ها را به سرعت جبران می‌کنند، ناچار به اعتراف به شکست سیاست فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی شدند، اظهار داشت: یکی از جلوه‌های خنثی شدن تحریم‌ها برگزاری همین نمایشگاه از جلوه‌های توانمندی کارشناسان و متخصصان ایرانی است که تجاری‌سازی شده و قابل رقابت با تولیدات جهانی است.

رئیس جمهور خطاب به فعالان تولیدی و صنعتی ایران با بیان اینکه به این میزان از موفقیت بسنده نکنید و برای برداشتن گام‌های بلند تلاش کنید، تصریح کرد: امروز هم اراده، هم دانش و هم زمینه کار و فعالیت کاملاً مهیاست و مجوزهای فعالیت خیلی سریع صادر شده و در عرصه‌های مختلف می‌توان کارهای بزرگی انجام داد.

دکتر رئیسی یکی از نکات قابل توجه در عرصه تولید را تلاش برای جلوگیری از خام‌فروشی عنوان کرد و گفت:‌ جلوگیری از خام‌فروشی باعث رونق تولید محصولات فرآوری شده، ایجاد اشتغال و تولید ارزش افزوده بیشتر می‌شود و لذا باید مورد تاکید قرار گیرد. همچنین با توجه به فراهم بودن زمینه، کار دانش‌بنیان باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد تا تولید هم در عرصه کیفی و هم کمی ارتقا یابد.

توجه به کاهش قیمت تمام شده تولیدات و امکان رقابت با تولیدات خارجی از دیگر نکات مورد تاکید رئیس جمهور بود که درباره آن خاطرنشان کرد: قیمت و کیفیت دو مولفه مهم برای رقابت در عرصه تولید و صادرات است؛ البته کیفیت به هیچ وجه نباید فدای کمیت شود.

آیت‌الله رئیسی با قدردانی از برگزار کنندگان این نمایشگاه اظهارامیدواری کرد که با گسترش همکاری میان فعالان اقتصادی کشورمان و دیگر کشورها به ویژه کشورهای همسایه و منطقه اظهار داشت: این نمایشگاه که بعد از چندین سال وقفه به دلیل شیوع کرونا برگزار شده، زمینه خوبی شناخت ظرفیت‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران و در کنار آن آشنایی با ظرفیت‌ها و نیازها متقابل کشورهای دیگر است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در جمهوری اسلامی به هیچ وجه رشد و تولید کشور را به مذاکرات سیاسی گره نزده و نخواهیم زد، افزود: مذاکرات سیاسی یک روندی دارد که عزتمندانه پیش خواهد رفت و ما هم از موضع اقتداری که جمهوری اسلامی به برکت خون مطهر شهدا از آن برخوردار است، با عزت مذاکرات را دنبال می‌کنیم و این آمریکایی‌ها بودند که میز مذاکره را ترک کردند.

دکتر رئیسی اضافه کرد: آنها پیمان‌شکنی کردند ولی ما بر پیمان‌ها استوار ماندیم. آنها تعهدات‌شان را نقض کردند، اروپایی‌ها تعهداتشان را انجام ندادند، اما ما این افتخار را داریم که تاکنون آژانس انرژی اتمی ۱۵ بار اعلام کرده که جمهوری اسلامی به تعهداتش عمل کرده است. این آمریکایی‌ها و کشورهای غربی بودند که به پیمان خود پشت‌پا زدند و میز مذاکره را ترک کردند، اما ایران حرف منطقی و متین دارد و میز مذاکره را ترک نکرده و خود اروپایی‌ها هم اذعان کردند که حرف‌های ایران عقلانی است.

رئیس جمهور با تاکید دوباره بر اینکه ایران به هیچ عنوان فعالیت اقتصادی و تجاری را به مذاکره گره نزده و نخواهد زد، گفت: تعامل و فعالیت اقتصادی و تجاری یک حوزه‌ای است که کار آن فعالانه پیگیری می‌شود و از همکارانم در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها می‌خواهم که از فعالان اقتصادی و تجار و بازرگانان برای امر صادرات به طور جدی حمایت کنند.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه در مدت سپری شده از دولت سیزدهم حجم صادرات کشور به بیش از ۵۰ میلیارد دلار رسیده که یک رکورد ۴۰ ساله است، افزود: این نشان دهنده اراده جدی دولت در گسترش صادرات و رونق‌ دادن به حجم، تنوع و کیفیت تولید است.

رئیس جمهور حمایت واقعی از تولید را در ارائه حمایت‌های حقوقی، پرداخت تسهیلات و تسهیل مقررات دانست و اظهار داشت: وقتی صادرکننده احساس کند که دولت به دنبال تسهیل کار اوست، به دنبال افزایش تولید و طبعا افزایش اشتغال خواهد رفت. این حمایت‌ها باید در عمل از صادرکنندگان صورت گیرد و بحمدالله در بعضی از حوزه‌ها در این دولت بسیار خوب عمل شده و در حوزه‌های دیگر نیز باید کار جدی صورت گیرد.

رئیس جمهور در بدو ورود به محل سالن اجلاس سران از غرفه‌های شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه‌گذاری دارویی تامین، فولاد مبارکه، صنایع ملی مس ایران، گروه مپنا و غرفه مشترک شرکت‌های نوآوران رباتیک و پزشکی سینا و همراه اول که به عنوان شرکت‌های برگزیده پنجمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران در این محل نیز غرفه‌هایی دایر کرده بودند،‌ بازدید کرد.

پنجمین نمایشگاه توانمندی صادراتی جمهوری اسلامی ایران با حضور حدود ۷۵۰ شرکت داخلی و با عرضه ۱۲ گروه کالایی از جمله محصولات دانش‌بنیان، تجهیزات پزشکی، لوازم خانگی، صنعت، مواد غذایی، پتروشیمی، ساختمان، صنایع دستی، خدمات فنی و مهندسی و ... با هدف افزایش مقاصد و گروه کالاهای صادراتی برگزار می‌شود.

نمایندگان ۶۰ کشور درخواست بازدید از این نمایشگاه را داشته‌اند و پیش‌بینی شده است حدود هزار و ۲۰۰ تا دو هزار نفر از مسئولان و تجار کشورهای مختلف برای بازدید از نمایشگاه در ایران حضور یابند.

پایان/

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۰
کد خبر: 25416

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =