تولید نفت ایران افزایش یافت

جدیدترین گزارش اوپک نشان داد، ایران در فروردین‌ماه روزانه ۲ میلیون و ۶۳۰ هزار بشکه نفت تولید کرده و میزان تولید نفتش نسبت به اسفند پارسال ۴۸ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

به گزارش تحریریه، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک در جدیدترین گزارش خود به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد: تولید نفت ایران در ماه آوریل ۲۰۲۳ برابر با فروردین ۱۴۰۲ به ۲ میلیون و ۶۳۰ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۴۸ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

ایران در ماه مارس (اسفند ماه ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۸۲ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده بود.

بر اساس گزارش‌های اوپک، ایران در ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۷۴ هزار بشکه، در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده است.

این میزان در دسامبر (آذر ماه) ۲ میلیون و ۵۷۹ هزار بشکه نفت در روز، در ماه نوامبر (آبان ماه) ۲ میلیون و ۵۷۹ هزار بشکه نفت در روز، در ماه اکتبر (مهر ماه) ۲ میلیون و ۵۶۱ هزار بشکه نفت در روز بوده است.

* ایران همچنان در جایگاه پنجم اوپک به لحاظ تولید

ایران در ماه آوریل یا فروردین ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک را از کویت گرفته بود و از آن زمان تا مهر ماه ۱۴۰۰ (اکتبر ۲۰۲۱) این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در ماه نوامبر یعنی آبان ماه ۱۴۰۰، بار دیگر تولید نفت کویت از ایران پیشی گرفت و در جایگاه چهارم نشست و ایران به رتبه ۵ بازگشت.

در حال حاضر، کشورهای عربستان با تولید ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز، عراق با تولید ۴ میلیون و ۱۳۹ هزار بشکه در روز و امارات با ۳ میلیون و ۲۸ هزار بشکه در روز، سه کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک به شمار می‌روند.

کویت با تولید ۲ میلیون و ۶۵۲ هزار بشکه در روز چهارمین تولیدکننده اوپک است.

ایران، پیش از تحریم‌های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین تولیدکننده‌ بزرگ نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.

* افزایش ۴۱ بشکه ای تولید نفت ایران در سه ماهه نخست ۲۰۲۳

با توجه به اینکه ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۳ روزانه ۲ میلیون و ۵۷۰ هزار بشکه نفت تولید کرده است، تولید نفت این کشور در سه ماه نخست ۲۰۲۳ نسبت به سه ماهه پایانی ۲۰۲۲ کاهش ۳ هزار بشکه در روز را نشان می‌دهد اما نسبت به سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ افزایش ۴۱ هزار بشکه‌ای داشته است.

ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ روزانه ۲ میلیون و ۵۲۹ هزار بشکه، در سه ماهه دوم ۲ میلیون و ۵۵۵ هزار بشکه و در سه ماهه سوم امسال ۲ میلیون و ۵۶۵ هزار بشکه در روز و در سه ماه چهارم ۲ میلیون و ۵۶۷ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده است.

ایران در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۷۲ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

* افزایش ۱۶۲ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۲

ایران به طور متوسط در سال ۲۰۲۲ روزانه ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار بشکه نفت تولید کرده است، این رقم به طور متوسط در سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۳۹۲ هزار بشکه نفت و در سال ۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۹۱ هزار بشکه نفت بوده است.

به این ترتیب ایران در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ روزانه ۱۶۲ هزار بشکه بیشتر تولید نفت داشته است. تولید نفت ایران در ۲۰۲۱ نیز نسبت به سال ۲۰۲۰ نیز ۴۰۱ هزار بشکه در روز افزایش یافته بود.

ایران در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

* کاهش ۱۹۱ هزار بشکه‌ای نفت اوپک در ماه آوریل

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه آوریل ۲۰۲۳ (فروردین۱۴۰۲) ۲۸ میلیون و ۶۰۳ هزار بشکه در روز عنوان شده است که کاهش روزانه ۱۹۱ هزار بشکه‌ای نسبت به ماه مارس را نشان می‌دهد.

اوپک در ماه مارس روزانه ۲۸ میلیون و ۷۹۴ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

بر اساس این گزارش، متوسط تولید نفت اوپک در سال ۲۰۲۲ به روزانه ۲۸ میلیون و ۸۵۶ هزار بشکه بوده است که نسبت به سال پیش از آن افزایش ۲ میلیون و ۵۱۱ هزار بشکه‌ای را نشان می‌دهد.

رقم تولید اوپک در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط برابر با ۲۶ میلیون و ۳۴۵ هزار بشکه در روز عنوان شده است.

گروه اوپک پلاس از ماه سپتامبر توافق کرده بودند که از میزان تولید خود کم کنند؛ این رقم برای ماه اکتبر( ۲۰۲۲) ۱۰۰ هزار بشکه در روز بود که اوپک در آن ماه به تنهایی ۲۱۰ هزار بشکه در روز از تولید خود کم کرده بود.

همچنین اوپک پلاس در ادامه روند کاهش تولید خود با توجه به شرایط اقتصادی در جهان و پیش بینی تقاضا برای نفت در جهان توافق کردند تا از ماه نوامبر به بعد روزانه ۲ میلیون بشکه در روز از تولید خود بکاهند.

اوپکی‌ها قرار است این روند کاهشی را تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه دهند. اما روسیه در ماه مارس اعلام کرد، رقم تولید خود را داوطلبانه ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد و چون این اقدام داوطلبانه است، نیازی به مشورت با اوپک پلاس ندارد.

اوپک پلاس سوم آوریل چهاردهم فروردین اعلام کرد که تولید خود را ۱.۶ میلیون بشکه دیگر کم می کند و در مجموع کاهش تولید این گروه به ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که برابر با ۳.۷ درصد تقاضا جهانی نفت است.

* افزایش تولید ۹۵ هزار بشکه‌ای تولید نفت عربستان

عربستان در ماه آوریل ۹۵ هزار بشکه نفت در روز به تولید خود اضافه کرده و میزان تولیدش به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه رسیده است. میزان تولید این کشور در ماه مارس ۱۰ میلیون و ۴۰۵ هزار بشکه در روز بود.

* بیشترین کاهش تولید برای عراق

هفت کشور عضو اوپک در این ماه کاهش تولید داشتند که بیشترین کاهش به میزان ۲۰۳ هزار بشکه در روز به عراق تعلق دارد.

شش کشور باقی مانده نیز افزایش تولید داشتند که بیشترین افزایش به میزان ۹۵ هزار بشکه به عربستان اختصاص یافته است.

ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید معاف هستند.

سیزده کشور عضو اوپک شامل الجزایر، آنگولا، کنگو، گینه استوایی، گابن، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، عربستان، امارات و ونزوئلاست.

پایان/

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰
کد خبر: 25502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =