خداحافظی ترامپ با انتخابات ۲۰۲۴

نگهداری اسناد محرمانه کاخ سفید توسط «دونالد ترامپ» احتمال حذف وی از انتخابات ۲۰۲۴ را افزایش داده است.

به گزارش تحریریه، شبکه تلویزیونی سی ‌ان ‌ان گزارش داد دادستان‌های فدرال آمریکا یک فایل صوتی از دونالد ترامپ در دست دارند که نشان می‌ دهد او همچنان پس از خروج از کاخ سفید، اسناد محرمانه را نزد خود نگه داشته است که این موضوع می‌تواند منجر به حذف قانونی رئیس ‌جمهوری سابق آمریکا از ادامه رقابت‌ وی برای ورود به کاخ سفید در انتخابات ۲۰۲۴ ایالات متحده شود.

این شبکه تلویزیونی در گزارشی به نقل از منابع متعدد ناشناس نقل کرد که این فایل صوتی مشخص می‌کند ترامپ که به دنبال نامزدی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده است، همچنان مطالب محرمانه را نزد خود نگهداری می‌کند.

کانال سیاست خارجی آمریکا نوشت، دو منبع به سی ان ان گفتند که اظهارات ترامپ در این فایل صوتی نشان می‌دهد اگرچه او تمایل دارد این اطلاعات محرمانه را به اشتراک بگذارد اما از محدودیت‌های کنونی خود برای فاش کردن اسناد محرمانه آگاه است.

از سوی دیگر ترامپ این موضوع را رد کرده و یکی از نمایندگان وی اگرچه در مورد این فایل صوتی یا اظهارات خاص منتسب به ترامپ اظهار نظری نکرده اما این تحقیقات را دارای انگیزه سیاسی خوانده است.

خداحافظی ترامپ با انتخابات ۲۰۲۴

استیون چونگ سخنگوی ترامپ گفت: این افشاگری‌ها تنها به دلیل ایجاد مشکلات سیاسی برای ترامپ و حامیانش طراحی شده و در پی شعله ‌ور کردن تنش‌های موجود است.

وزارت دادگستری آمریکا در حال بررسی این موضوع است که آیا ترامپ پس از ترک سمت خود در ژانویه ۲۰۲۱، با نگهداری اسناد محرمانه دولت ایالات متحده که برخی از آنها به عنوان فوق محرمانه شناخته می ‌شوند، قانون را زیر پا گذاشته است یا خیر.

در آگوست ۲۰۲۲ این وزارتخانه فاش کرد که در حال تحقیق از ترامپ در مورد سرقت اسناد محرمانه کاخ سفید است زیرا به اعتقاد آنها، رئیس جمهوری سابق آمریکا به طور غیرقانونی اسناد محرمانه را در اختیار دارد.

جک اسمیت بازپرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا که تحقیقات این وزارتخانه درباره ترامپ را رهبری می‌کند، همچنین در حال بررسی تلاش‌ها برای دست بردن در نتایج رای ‌گیری و حفظ ترامپ در قدرت در انتخابات ۲۰۲۰ است که به حمله مرگبار ششم ژانویه ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره آمریکا منجر شد.

یک منبع به سی ‌ان ‌ان گفت که بخش مربوط به سند #ایران در این فایل صوتی حدود دو دقیقه طول می‌کشد و منبع دیگر سی ‌ان ‌ان نیز خاطرنشان کرد که بحث مربوط به ایران، بخش کوچکی از یک نشست طولانی ‌تر است که در ماه ژوئیه ۲۰۲۱ در باشگاه گلف ترامپ در بدمینستر ایالت نیوجرسی برگزار شده است.

همه منابع سی ‌ان ‌ان این فایل صوتی را به عنوان یک مدرک مهم در پرونده احتمالی علیه ترامپ توصیف می‌کنند.

اکنون بازپرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا بر این نشست به عنوان بخشی از تحقیقات جنایی در مورد نحوه تعامل ترامپ با اسرار امنیت ملی آمریکا تمرکز کرده است.

دادستان‌ها از شاهدان در مورد این فایل صوتی و سندی که در این فایل به آن اشاره شده است در برابر هیات منصفه فدرال سوال کرده‌اند.

حتی این موضوع از نظر بازرسان وزارت دادگستری آمریکا به حدی اهمیت داشت که آنها را بر آن داشت تا از ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در دوران ترامپ هم در این باره بازجویی کنند.

جلسه ژوئیه ۲۰۲۱ در باشگاه گلف ترامپ در بدمینستر ایالت نیوجرسی، با دو نفر که روی زندگی نامه مارک میدوز رئیس سابق دفتر ترامپ و همچنین دستیاران استخدام شده توسط رئیس جمهور سابق از جمله مارگو مارتین متخصص ارتباطات کار می‌کردند، برگزار شد.

خداحافظی ترامپ با انتخابات ۲۰۲۴

منابع گفتند که شرکت کنندگان در این جلسه مجوزهای امنیتی که به آنها امکان دسترسی به اطلاعات طبقه بندی شده را بدهد، نداشتند همچنین به گفته این منابع، میدوز در این جلسه شرکت نکرد.

افشای اینکه رئیس جمهوری سابق و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در حال بحث درباره یک سند محرمانه هستند، می‌تواند منجر به حذف قانونی ترامپ از ادامه رقابت‌ او برای ورود به کاخ سفید در انتخابات ۲۰۲۴ ایالات متحده شود.

به نوشته سی‌ ان‌ ان، تحقیقات بازپرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا درباره این فایل صوتی همچنان ادامه دارد اما هنوز به هیچ اتهام کیفری بر علیه ترامپ منجر نشده است.

پایان/

۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۰
کد خبر: 25852

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =