رشد ۷۲ درصدی گردش کالا در کریدور شمال – جنوب

معاون بخش حمل و نقل و زیرساخت اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ میلادی گردش کالا در راهگذر شمال – جنوب این مسیر به ۸۰۰ هزار تن رسیده که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۲۲، حدود ۷۲ درصد بیشتر است.

به گزارش تحریریه، النا شریشوا معاون بخش حمل و نقل و زیرساخت اتحادیه اقتصادی اوراسیا اظهار داشت: گردش کالا در امتداد مسیرهای زمینی، آبی و ریلی کریدور شمال-جنوب در سال ۲۰۲۲ میلادی به سه میلیون تن رسیده بود.

شریشوا خاطرنشان کردبا تکمیل این طرح ها، کریدورهای شمال-جنوب، اروپا-غرب چین، جاده ابریشم جدید، مسیر حمل‌ونقل بین‌المللی ترانس خزر جان تازه‌ای می‌گیرند.

معاون بخش حمل و نقل و زیرساخت اتحادیه اقتصادی اوراسیا در بخش دیگر سخنان خود گفت روسیه در نظر دارد در آینده نزدیک، توافقنامه همکاری سه جانبه این کشور با ایران و جمهوری آذربایجان را با هدف توسعه زیرساخت‌های ریلی و حمل و نقل بار در کریدور شمال - جنوب به امضا برساند که هم اینک در مرحله آماده سازی است.

شریشوا گفت: پیش از این، فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران، توافقنامه ساخت بخش ناقص راه آهن مسیر غربی کریدور شمال – جنوب از شهر رشت تا آستارا در ایران را به امضا رساندند که تلاش طرفین بر این است که عملیات ساخت آن در سال جاری میلادی آغاز شود.

این مقام اتحادیه اوراسیا توضیح بیشتری درباره توافقنامه سه جانبه روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان ارائه نکرد.

خبرگزاری تاس روسیه، پیش از این ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ در گزارش خود از آیین امضای توافقنامه ساخت راه آهن رشت – آستارا پس از سخنرانی روسای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه نوشته بود: فرض بر این است که مسیر رشت - آستارا با مشارکت مسکو و تهران و در توافقنامه دیگری، راه آهن مسیر آستارا (در ایران) - آستارا (در جمهوری آذربایجان) - با مشارکت مسکو، تهران و باکو ساخته شود.

مسیرهای متداول برای ارسال کالا از هند به سمت سن پترزبورگ روسیه که از کانال سوئز عبور می‌کند، حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر طول دارد، اما مسیر کریدور شمال - جنوب تنها هفت هزار و ۲۰۰ کیلومتر است که بهره گیری از این ظرفیت، ۴۰ درصد زمان ترانزیت و ۳۰ درصد هزینه‌های حمل و نقل را کاهش می‌دهد.

پایان/

۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۰
کد خبر: 26080

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =