عملکرد ضعیف وزارت اقتصاد در جریمه بانک‌های متخلف

رئیس کمیسیون عمران مجلس بانک‌ها تنها ۱۸ درصد از تعهداتشان را در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن عملیاتی کردند، گفت: طی مکاتبه‌ای با قوه قضاییه در خواست کردیم تا با بانک‌ها متخلف در پرداخت تسهیلات برخورد شود.

به گزارش تحریریه، محمدرضا رضائی کوچی ماینده مردم در مجلس، در رابطه با آخرین وضعیت اجرای قانون جهش تولید مسکن و کم کاری‌های صورت گرفته در ساخت مسکن گفت: وزرات راه و شهرسازی علی‌رغم گذشت 18 ماه از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن، گزارشی از وضعیت ساخت مسکن که طبق قانون باید هر 6 ماه یک بار به مجلس و کمیسیون عمران ارائه می‌کرد، نداده بود که با پیگیری‌های صورت گرفته این مجموعه در هفته گذشته اولین گزارش خودش را به کمیسیون ارائه کرد.

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: در گزارش وزارت راه و شهرسازی از وضعیت اجرای قانون جهش تولید مسکن، شاهد حضور کمرنگ بانک‌ها در پرداخت تسهیلات بودیم به نحوی که به صورت کلی و سر جمع بانک‌ها تنها به 18 درصد از تعهداتشان عمل کردند. در این میان برخی از بانک‌ها بیشتر و برخی از بانک‌ها کمتر از 5 درصد به تکالیف خودشان در پرداخت تسهیلات عمل کردند.

وی اظهار کرد: این امر موجب شد، مجددا با قوه قضاییه مکاتبه‌ای داشته باشیم و از آنها درخواست کنیم تا با بانک‌های متخلف طبق قانون برخورد شود. در قانون جهش تولید مسکن نیز پیش بینی کردیم که اگر بانک‌ها به تعهداتشان عمل نکردند، وزارت اقتصاد و دارایی ورود کرده و از بانک‌ها مختلف مالیات اخذ کند، لذا جرائم سنگینی برای بانک‌ها در صورت عدم توجه به تکالیف قانونی در نظر گرفتیم که متاسفانه وزارت اقتصاد در این زمینه وظایفش را به خوبی انجام نداد.

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به وضعیت ساخت مسکن در کشور عنوان کرد: هم اکنون برای ساخت مسکن هیچ مشکلی در تامین زمین نداشته و به میزان ساخت 2 میلیون واحد مسکونی زمین در اختیار داریم. در حوزه ساخت نیز عملیات اجرای 500 هزار واحد مسکونی شروع شده که به صورت متوسط دارای پیشرفتی حدود 35 الی 40 درصد هستند.

وی ادامه داد: در حوزه پرداخت تسهیلات نیز، با جود افزایش سقف تسهیلات، مبلغ بازپرداخت اقساط هم اکنون حدود 8 میلیون تومان در بهترین شرایط است که جامعه هدف ما توان پرداخت این مبلغ را ندارد. قرار بود، با تزریق مبالغی به صندوق ملی مسکن سود تسهیلات مسکن که امروز 23 درصد است، کاهش پیدا کرده و وتک رقمی شود.

رئیس کمیسین عمران مجلس در گفت و گو با خانه ملت اظهار کرد: هم اکنون برای کاهش نرخ تسهیلات بانکی ساخت مسکن مسیری را پیگیری می‌کنیم که مطابق با آن مبالغی از صندوق توسعه ملی در بانک‌ها سپرده‌گذاری شود تا نرخ سود تسهیلات به زیر 10 درصد کاهش پیدا کند، اگر این مهم اتفاق بیافتند می‌توانیم به ادامه روند ساخت مسکن امیدوار باشیم در غیر این صورت مردم استقبال مناسبی نخواهند کرد. البته امیدواریم با جدیتی که در وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی مسکن شکل گرفته شاهد شرایط بهتری در ساخت مسکن باشیم.

پایان/

۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰
کد خبر: 26218

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =