شناسایی ۵۵۱ کاربر و فعال مجازی مشمول مالیات

سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه تاکنون 551 کاربر و فعال مجازی مشمول مالیات بر درآمد شناسایی شد ه اند، گفت: در این زمینه برای 123 اینفلوئنسر که پرونده مالیاتی آنان تکمیل شده است، در مجموع به ارزش حدود 17 میلیارد تومان برگ تشخیص صادر و از آنان مالیات مطالبه شده است.

به گزارش تحریریه، مهدی موحدی بک‌نظر سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور درباره روند مالیات ستانی از اینفلوئنسرها و آخرین آمار و اطلاعات مرتبط با این موضوع اظهار داشت: طبق بند (ز) تبصره (6) قانون بودجه سال 1399، این سازمان مکلف شد کاربران دارای بیش از 500 هزار دنبال کننده رسانه ‌های کاربر محور که از محل درآمد تبلیغات، مشمول مالیات بر درآمد شدند را شناسایی و از آنها مالیات‌ ستانی کند و از همان سال، مالیات‌ ستانی از اینفلوئنسرها در دستور کار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت.

وی افزود: اداره کل امور مالیاتی مودیان متوسط، به عناون مامور شناسایی اینفلوئنسرهای مشمول مالیات، وضعیت اظهارنامه‌ های سال‏ های 1399 و 1400 این اینفلوئنسرها با دنبال کننده بالای 500 هزار را مورد بررسی قرار داد و در نهایت 551 کاربر و فعال مجازی دارای بیش از 500 هزار دنبال کننده شناسایی و مشمول مالیات بر درآمد ‌شدند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه با اشاره به اینکه برخی از این افراد در فضای مجازی شناسه هویتی تعریف شده ‌ای نداشتند و با اسامی مستعار و متفاوت از شناسه هویتی و مشخصات سجلی خودشان در رسانه‌های کاربر محور فعالیت داشتند، افزود: طبیعتا برای شناسایی هویت این افراد و میزان درآمد آنها، لازم به شناسایی هویت اصلی این افراد بود بنابراین شرکت‌های واسطی که تبلیغاتی برای این افراد جذب می‌کردند، باید شناسایی می ‌شدند تا به هویت اصلی و شماره حساب بانکی این افراد دسترسی پیدا کنیم.

موحدی بک‌نظر همچنین با اشاره به اینکه تعداد قابل توجهی از این افراد تا به امروز شناسایی شده ‌اند و برای 123 اینفلوئنسر که درآمد قابل توجهی داشتند درآمد تشخیصی صادر شده ‌است، افزود: تراکنش‌ها و حساب‌های این افراد شناسایی شدند و تقریبا مجموع تراکنش‌های واریزی برای این 123 اینفلوئنسر در سال 1400 بیش از 2.3 هزار میلیارد تومان بوده‌ است.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: همچنین در این بین 628 بلاگر و اینفلوئنسر مورد شناسایی قرار گرفتند اما هنوز اظهارنامه ‌ای ندارند و برای آنها باید اظهارنامه برآوردی تولید شود و تا امروز برای حدود 300 نفر از این افراد اظهارنامه براوردی تولید شده و مالیات متعلقه از این افراد مطالبه خواهد شد.

موحدی بک‌نظر در خصوص اینکه آیا فعالان در پلتفرم روبیکا هم مشمول مالیات خواهند شد، گفت: روبیکا پلتفرم جدیدی است و تعداد دنبال کننده ‌ها در این پلتفرم به 500 هزار نفر نمی‌ رسد و افرادی که درآمد آنها شناسایی شده در پلتفرم‌های خارجی مانند اینستاگرام فعالیت داشتند.

به نقل از اینتا، وی درباره میزان وصول مالیات از 123 اینفلوئنسر شناسایی شده اظهار داشت: صرفا برای تعداد 123 اینفلوئنسر شناسایی شده حدود 17 میلیارد تومان مالیات تشخیص داده شده که 23 نفر از اینفلوئنسرها این مالیات را پذیرفتند و در قالب توافق ماده 238 مالیات را می ‌پردازند.

پایان/

۱۳ تیر ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰
کد خبر: 26339

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =