قیمت گذاری عجیب خودروهای مونتاژی در مقایسه با چین، گرانفروشی نورچشمی ها؟

قیمت گذاری عجیب خودروهای مونتاژی در مقایسه با چین این سوال را پیش آورده است که آیا با گرانفروشی نورچشمی ها روبرو هستیم؟

به گزارش تحریریه، قیمتگذاری عجیب خودروهای مونتاژی که به وسیله شورای رقابت پس از مدتها کشمکش اعلام شده است، با منطق عادی عددی و بازاری قابل توضیح نیست. به طوری که نمی توان درک چرا برخی خودروها گران و برخی ارزانتر قیمتگذاری شده اند.

شورای رقابت که با هدف حذف انحصارات و رقابتی سازی بازارها ایجاد شده بود، به نهاد قیمتگذار تبدیل شده و در همان مقوله قیمتگذاری هم مبهم رفتار می کند و شاهد درج قیمت هایی در بازار خودرو هستیم که توضیح آن دشوار است.

مقایسه قیمت دلاری خودروهای مونتاژی با بازار چین نشان می دهد که شورای رقابت باید توضیحات مفصلی به مردم ارائه دهد تا مشخص شود منطق قیمت های اعلام شده چیست و آیا برخی شرکت ها می توانند از امتیاز گرانفروشی رسمی برخوردار شده و منتفع شوند؟

جدول زیر قیمت های دلاری شده اعلامی از سوی شورای رقابت را با قیمت های دلاری مدل های مونتاژی چین مقایسه کرده است که نشان می دهد با منطقی خاص و سوال برانگیز روبرو هستیم.

ناگفته نماند که 20 درصد میانگین تعرفه قطعات وارد شده و هزینه های حمل گرانتر از حالت عادی است، اما نسبت های قیمتگذار را توجیه نمی کند. برای مقایسه از دلار 38 هزار تومانی سامانه نیما استفاده شده است که با آن قطعات وارد می شود.

قیمت گذاری عجیب خودروهای مونتاژی در مقایسه با چین، گرانفروشی نورچشمی ها؟

وضعیت انحصار در بازار خودرو و قیمتگذاری های عجیب به گونه ای است حتی با این قیمت ها هم نمی توان خریداری کرد و باید در صف ایستاد و یا در بازار که تقریبا اختلاف 100 درصدی با قیمت های شورای رقابت دارد، اقدام به خرید کرد.

پایان/

۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 26423

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =