سرنوشت نامعلوم خودروهای لوکس بازیکنان تیم ملی/ از چالش منشأ ارز تا ممنوعیت واردات بیش از ۴۰ هزار دلار

حدود دو ماه از بلاتکلیفی خودروهای لوکس وارداتی در گمرک بوشهر می‌گذرد اما فعلا امکان ترخیص آنها وجود ندارد.

به گزارش تحریریه، چندی قبل بحث ورود تعدادی خودرو متعلق به بازیکنان تیم ملی خبر ساز شده بود. بررسیها نشان می‌دهد با گذشت حدود 2 ماه از ورود خودروهای مذکور به گمرک بوشهر و اظهار تعدادی از آنها به گمرک هنوز امکان تکمیل تشریفات و ترخیص آنها فراهم نشده است.

در موردهای خودروهای مذکور گمانه زنی‌های مختلفی مطرح شده است و بر اساس قانون امور گمرکی اگر تا یک ماه دیگر نیز اظهارنامه های خودروهای مذکور مورد پذیرش قرار نگیرد امکان متروکه شدن این خودروها وجود دارد. البته گمرک ایران مجوز تمدید محدود زمان طی تشریفات را در اختیار دارد اما مشخص نیست در این خصوص چه تصمیمی اتخاذ شود.

معاون گمرک: خودروهای بازیکنان تیم ملی با رعایت قوانین قابل ترخیص است

در همین خصوص، فرود عسگری، معاون فنی گمرک ایران در گفتگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اینکه، بر اساس مصوبه آبان ماه 1401 هییت دولت، مجوز ترخیص یک دستگاه خودرو از طریق رویه مسافری صادر شده است، گفت: این خودروها با پرداخت حقوق و عوارض به هر یک از بازیکنان تیم ملی داده شده است.

وی افزود، در انتهای مصوبه دولت تاکید شده است که این خودروها با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوطه قابل ترخیص هستند.

به گزارش تسنیم، در مورد ضوابط ترخیص خودرو دو نکته حائز اهمیت است. اول اینکه بر مبنای مصوبه هییت دولت در سال 1399 واردات خودروهای بالای 40 هزار دلار ممنوع شده است. با توجه به اینکه بسیاری از این خودروها ارزش بیش از 40 هزار دلار دارند عملا یک چالش جدی در مسیر خروج کالاهای مذکور ایجاد شده است.

نکته دوم اینکه بحث منشا ارز واردات این خودروها بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید به تایید بانک مرکزی رسیده باشد. در واقع با توجه به اینکه خودروهای مذکور از مسیر بانکی تامین ارز نشده، اگر ارز مربوط به این خودروها از بازار آزاد تهیه شده باشد عملا امکان ترخیص آنها وجود ندارد.

منبع: تسنیم

پایان/

۲۳ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
کد خبر: 26470

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =