افزایش تولید آهن در کشورهای عربی

در میان کشورهای عربی مصر، عربستان، الجزایر، امارات و عمان بیشترین میزان تولید آهن را در اختیار دارند.

به گزارش تحریریه، روزنامه «الاقتصادیة» عربستان نوشت، تولید آهن ۵ کشور عربیِ مصر، عربستان، الجزایر، امارات و عمان طی سال گذشته به میزان یک درصد (۲۹۱ هزار تن) افزایش یافت و به رقم ۲۹.۹ میلیون تن رسید.

با توجه به گزارش روزنامه الاقتصادیه که در گزارش خود به داده های wordsteet association استناد کرده سهم ۵ کشور عربی مذکور ۱.۶ درصد از کل تولید جهانی آهن را تشکیل می دهد.

این در حالی است که این رقم یک سال پیش ۱.۵ درصد ثبت شده بود. این کشورها ۹۰ درصد از تولید کل کشورهای عربی را به خود اختصاص داده اند.

مصر و عربستان در سال ۲۰۲۲ میلادی بزرگترین تولید کنندگان آهن در میان کشورهای عربی بودند. مصر با حفظ جایگاه خود در رتبه ۲۰ جهانی قرار گرفت. این کشور ۹.۸ میلیون تن آهن تولید کرد. تولید آهن عربستان هم به بالاترین سطح خود یعنی به رقم ۹.۱ میلیون رسید. این رقم یک سال پیش ۸.۷ میلیون تن بود با افزایش ۴.۶ درصد (۴۰۰ هزار تن) همراه بود. به این ترتیب عربستان با یک پله صعود در رتبه ۲۱ جهانی قرار گرفت.

Saudi steel output capacity to rise by 50%

پس از مصر و عربستان، الجزایر سومین تولید کننده آهن در میان کشورهای عربی است. سال گذشته این کشور ۳.۵ میلیون تن آهن تولید کرده است. امارات هم حدود ۳.۲ میلیون تن آهن تولید کرد که نسبت به یک سال گذشته تولید آن ۶.۷ درصد افزایش یافت. تولید آهن عمان در سال گذشته ۳ میلیون تن بود که افزایش ۷.۱ درصدی را نشان می دهد.

در این فهرست کویت هم ۱.۳ میلیون تن آهن تولید کرد که در میان کشورهای عربی رتبه ۶ را به خود اختصاص داده است.

افزایش تولید آهن از سوی کشورهای عربی در حالی است که سال گذشته تولید جهانی آهن به مقدار ۳.۹ درصد (۷۷ میلیون تن) کاهش یافت. در سطح جهانی چین با تولید ۱.۰۲ میلیارد تن که حدود ۵۴ درصد از تولید جهانی آن را به خود اختصاص می دهد، در رتبه نخست جهانی قرار می گیرد. پس از چین کشور هند با تولید ۱۲۵.۳ میلیون تن (۶.۶ درصد سهم جهانی) در رتبه دوم قرار گرفت.

ژاپن هم با تولید ۸۹.۵ تن و آمریکا با ۸۰.۵ میلیون تن و روسیه با تولید ۷۱.۵ میلیون تن در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

پایان/

۲۹ تیر ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۰
کد خبر: 26477

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =