کاهش 3.2 درصدی تورم نقطه به نقطه تیر ماه/ روند کاهشی به تورم سالانه رسید

روند کاهشی تورم ماهانه و نقطه به نقطه در تیر ماه تداوم داشت؛ تورم نقطه به نقطه تیر ماه ١٤٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ٣,٢ واحد درصد کاهش یافت، این شاخص در خرداد ماه 12 درصد کاهش، در اردیبهشت ماه 0.9 درصد کاهش داشت در حالی که در فروردین ماه 1.5 درصد افزایش داشت.

به گزارش تحریریه، بر اساس آخرین آمار اعلامی از سوی مرکز آمار ایران، در تیر ماه ١٤٠٢ شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد ١٩٣,٠ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٠ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٩.٤ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٧.٥ درصد افزایش داشته است.

· کاهش تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

تورم نقطه به نقطه یعنی درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل در تیر ماه ١٤٠٢ به ٣٩,٤ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل، ٣,٢ واحد درصد کاهش یافته است. در خردادماه ١٤٠٢ تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ٤٢,٦ درصد بوده است و در اردیبهشت ٥٤,٦ درصد بود که البته نسبت به فروردین ماه که 55.5 درصد بود ٠,٩ واحد درصد کاهش داشت.

کاهش 3.2 درصدی تورم نقطه به نقطه تیر ماه/ روند کاهشی به تورم سالانه رسید

· ادامه روند کاهشی تورم ماهانه

همچنین تورم ماهانه یعنی درصد تغییر عدد شاخص قیمت، در تیرماه ١٤٠٢ برابر ٢,٠ درصد و تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٢ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٤ درصد بوده است. تورم ماهانه در خرداد ماه نیز 2.0 درصد بوده که البته در گروه خوراکی ها 1.8 درصد و کالاهای غیر خوراکی 2.2 درصد بوده است. بنابراین در گروه خوراکی ها 0.6 درصد کاهش نسبت به ماه قبل داشته است. تورم ماهانه خانوارهای کشور در اردیبهشت ماه برابر ٢,٨ درصد بود.

کاهش 3.2 درصدی تورم نقطه به نقطه تیر ماه/ روند کاهشی به تورم سالانه رسید

تورم نقطه به نقطه که به آن تورم پیش‌نگر هم گفته می‌شود، تغییرات تورم و شاخص قیمت‌ها در یک دوره 12ماهه را مورد بررسی قرار می‌دهد و از آن جهت حائز اهمیت است که دورنمای تورم و مسیر آتی تورم سالانه را نشان می‌دهد و البته نشانه واکنش سریع‌تر آن به تغییرات سطح عمومی قیمت‌هاست.

همچنین تغییرات نرخ تورم نقطه به نقطه، در یک فرایند تدریجی اثر خود را بر تورم سالانه نشان می‌دهد، در واقع وقتی قرار است نرخ تورم صعودی شود، آثار آن خود را ابتدا در تورم تولیدکننده و سپس در تورم نقطه به نقطه مصرف‌کننده نشان می‌دهد.

کاهش 3.2 درصدی تورم نقطه به نقطه تیر ماه/ روند کاهشی به تورم سالانه رسید

همچنان که در تیر ماه شاهد هستیم تداوم روند کاهش تورم نقطه به نقطه در ماه‌های اخیر موجب شد تا در تیر ماه ١٤٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٧,٥ درصد برسد که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١,٠ واحد درصد کاهش یافته است.

کاهش 3.2 درصدی تورم نقطه به نقطه تیر ماه/ روند کاهشی به تورم سالانه رسید

نرخ تورم سالانه کشور در تیرماه ١٤٠٢، برابر ٤٧,٥ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٧.١ درصد برای دهک-‌های نهم و دهم تا ٥٠.٢ درصد برای دهک اول است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٣.١ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٥.٢ واحد درصد) ٢.١ واحد درصد کاهش داشته است.

پایان/

۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
کد خبر: 26667

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =