سامانه مودیان، بن بست فراریان مالیاتی

مشاور رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: شفافیت اقتصادی که به واسطه پیاده سازی قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان ایجاد می شود، هزینه فرار مالیاتی را سنگین تر می کند.

به گزارش تحریریه، احمد غفارزاده، مشاور امور حقوقی و فنی رئیس کل سازمان امورمالیاتی کشور با اشاره به اینکه اطلاعات و داده ها حرف اول را در قرن 21 می زنند، گفت: سازمان امور مالیاتی به روش های گوناگونی می تواند به اطلاعات اقتصادی مودیان دسترسی داشته باشد که دریافت عمده اطلاعات فعالین اقتصادی از طریق سامانه مودیان مالیاتی انجام می شود.

وی با بیان اینکه با استقرار کامل قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان دیگر فرار مالیاتی به صرفه نخواهد بود، افزود: سازمان امور مالیاتی با توجه به ارتباط سیستمی که به واسطه سامانه مودیان با سایر ارگان ها و نهادهای اقتصادی و حاکمیتی دارد، می تواند فعالیت اقتصادی افرادی که در سامانه ثبت نام نکرده اند یا حتی در نظام مالیاتی دارای پرونده نیستند، شناسایی کند.

غفارزداده تصریح کرد: در آینده ای نه چندان دور افرادی که به اصطلاح فعالیت زیرزمینی فعالیت داشته اند با توجه به دسترسی اطلاعات اقتصادی، دیگر نمی توانند به فعالیت خود به شکل گذشته ادامه دهند در غیر این صورت مشمول جرائم مالیاتی سنگین خواهند شد. پس این افراد هم مثل بقیه فعالین اقتصادی به سمت شفافیت مالی حرکت خواهند کرد.

وی ادامه داد: وقتی همه فعالین اقتصادی با شفافیت و به دور از پنهان کردن اطلاعات اقتصادی خود به فعالیت ادامه دهند و محاسبه مالیات به صورت عادلانه انجام شود و باتوجه به جرایم بسیار سنگین برای فراریان مالیاتی، دیگر برای این دسته افراد به صرفه نخواهد بود که اطلاعات اقتصادی خود را از سازمان مالیاتی پنهان کنند.

مشاور رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: از دیگر مزایای سامانه مودیان این است که به راحتی می توان شرکت های صوری و کاغذی را شناسایی کرده و این شرکت ها را در لیست سیاه قرار داد.

پایان/

۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۰
کد خبر: 27148

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =