عراق در حال بازسازی؛ لزوم حضور شرکت ها در نمایشگاه صنعت ساختمان، تاسیسات و برق سلیمانیه

رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق با اشاره به اینکه کشور عراق بعد از سپری کردن دوران حضور تکفیری ها در حال بازسازی است، بر لزوم لزوم حضور شرکت ها در نمایشگاه صنعت ساختمان، تاسیسات و برق سلیمانیه جهت مشارکت در پروژه های مختلف مرتبط تاکید کرد.

به گزارش تحریریه، عبدالامیر ربیهاوی، رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق با اشاره به برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان در سلیمانیه عراق و حضور شرکت های ایرانی در این نمایشگاه در قالب پاویون جمهوری اسلامی ایران گفت: موضوع حضور شرکت های ایرانی در پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه های بین‌المللی اقلیم کردستان دو رویکرد خواهد داشت. اول اینکه هدف معرفی توانمندی های کشورمان به بازدیدکنندگان، بخش دولتی میزبان و سایر شرکت های رقیب است.

وی ادامه داد: هدف دوم از تشکیل پاویون، ثبات حضور در بازار عراق و آمادگی رقابت با سایر شرکت های خارجی در کشور میزبان است.

رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق با بیان اینکه دستیابی به این دو هدف موجب صادرات کالا، صادرات خدمات فنی ومهندسی، دسترسی به اطلاعات شرکت های رقیب، توجه بخش دولتی به توانمندی های ایران، ایجاد راهکارهای دسترسی به صادرات مجدد به سایر کشورها میشود گفت: سرمایه گذاری مشترک با شرکت های بومی، انتقال تکنولوژی وهمچنین آشنایی با تولیدات سایر کشورها نیز دیگر دستاوردهایی است که شرکت ها می توانند از حضور در این پاویون ها بهره مند شوند.

وی در خصوص انعقاد توافق نامه و تفاهمنامه ها حین برپایی نمایشگاه ها گفت: معمولا در نمایشگاه‌ها برآورد میزان قراردادهای منعقد شده میسر نیست چرا که در این زمان مذاکرات اولیه انجام می شود و پس از طی فرآیند بازدید و بررسی شرایط هر دوطرف، قرارداد تجاری بسته خواهد شد. ولی مطلب مهم این است که ثبت سفارش خرید برای بعضی از کالاها در نمایشگاه‌ها و یا تولید کالای مورد نیاز خریدار در ایام برپایی نمایشگاه انجام می شود.

ربیهاوی تاکید کرد: در نمایشگاه ها دیده شده که بعد از پایان ایام برگزاری بخش دولتی از شرکت ها جهت مذاکره چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی دعوت می کنند. ضمن اینکه شرکت ها حاضر به ارائه میزان قراردادهای خود به صورت رسمی با طرف های تجاری خود نیستند.

وی با دعوت از شرکت های ساختمانی و صنایع وابسته، تاسیسات و برقی به حضور در نمایشگاه صنعت ساختمان، تاسیسات و برق سلیمانیه گفت: عراق کشوری در حال بازسازی و نوسازی است. شرکت های ایرانی با توجه به ظرفیت خود در دو بخش در این نمایشگاه‌ها شرکت می کنند. شرکت های تأمین کننده مواد و مصالح ساختمانی و تجهیزات مورد نیاز ساختمانی؛ شرکت های خدمات فنی و مهندسی که مجری پروژه های مورد نیاز بخش دولتی و یا بخش خصوصی هستند.

عراق در حال بازسازی؛ لزوم حضور شرکت ها در نمایشگاه صنعت ساختمان، تاسیسات و برق سلیمانیه

رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق ادامه داد: در اقلیم کردستان شرکت های ترک از شرکت های ایرانی به دلیل داشتن مزیت های نسبی متفاوت، موفق تر حضور داشته اند. در این خصوص نیاز است که شرکت های ایرانی با حمایت بخش دولت و با گذشت از موانع تحریمی حضوری قوی تر در پروژه های متعدد خدمات فنی و مهندسی عراق داشته باشند.

به گفته وی پروژه های متفاوتی در عراق در حال اجراست ولی بیشترین پروژه ها مربوط به خدمات اجتماعی از قبیل، مجتمع های مسکونی، مدارس، راه، اماکن تفریحی و بیمارستان است و شرکت های ایرانی می توانند در این زمینه مشارکت داشته باشند.

ربیهاوی افزود: در کنار پروژهای خدمات اجتماعی موضوع بازسازی، نوسازی و ایجاد واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و تجاری نیز متعدد ولی عراق به دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی جهت راه اندازی این واحدها و رسیدن به خودکفایی در تامین نیازهای اولیه خود است.

وی با اشاره به سابقه حضور شرکت های ایرانی در عراق گفت: شرکت های ایرانی در قالب حدود ۵۰ شرکت بیش از ۷۰ پروژه مهم را در دست داشتند، خیلی از این پروژه ها از سال ۲۰۱۲ در اختیار شرکت های ایرانی قرارداده شد ولی موضوع هجوم نیروهای تکفیری داعشی موجب تأخیر در اجرا وبهره برداری این پروژه ها شد. طی سال های اخیر تقریبا تمامی این پروژه ها به پیشرفت فیزیکی کامل رسیده وتحویل کارفرما شده است.

رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق ادامه داد: چند سد در اقلیم کردستان، احداث راه، ورزشگاه، تسویه خانه آب، نیروگاه برق، مجتمع های مسکونی، بیمارستان، انتقال خطوط برق، انتقال گاز با لوله و سایر پروژه های خدماتی از مهمترین پروژه های شرکت های ایرانی بوده است.

وی با اشاره به اهمیت برپایی پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه صنعت ساختمان، تاسیسات و برق سلیمانیه گفت: با توجه به اهمیت اقتصادی کشور عراق و اینکه شریک دوم تجاری کشورمان به حساب می آید و همچنین به منظور حفظ و توسعه تجارت تا ۲۰ میلیارد دلار در سال با عراق نیاز است تشکیل پاویون های نمایشگاهی با رویکرد حضور شرکت های توانمند و صادرات محور و با حمایت بخش های مختلف دولت تقویت شود، ضمن اینکه توصیه می شود شرکت های ایرانی در نمایشگاه‌های سایر استان های عراق نیز حضوری قوی داشته باشند.

پایان/

۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰
کد خبر: 27189

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =