چین آماده احیاء روح جاده ابریشم با همکاری ایران است

سفیر جمهوری خلق چین در تهران، جمهوری اسلامی ایران را شریک مهمی در پروژه بزرگ «یک پهنه - یک راه» دانست و تاکید کرد: چین آماده است تا دست در دست ایران، روح جاده ابریشم را احیا کند و روابط بهتری در آینده با ایران رقم زند.

به گزارش تحریریه، چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در ایران شامگاه گذشته در مراسم هفتاد و چهارمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین که در محل سفارتخانه این کشور در تهران برگزار شد، در سخنانی به پیشرفت های کشورش در سالهای گذشته و برنامه این کشور برای سرعت بخشیدن به روند توسعه و پیشرفت در سال های پیش رو اشاره کرد و جمهوری اسلامی ایران را یکی از شرکای مهم چین در مسیر توسعه دانست.

چانگ هوا در سخنرانی در جمع سفرا و نمایندگان برخی کشورها که در این ضیافت حضور یافته بودند، با بیان اینکه توسعه شراکت راهبردی جامع، انتخابی تاریخی از سوی چین و ایران به عنوان دو تمدن کهن در شرق و غرب آسیاست، افزود: چین و ایران دوستی بلند مدتی دارند که به بیش از دو هزار سال باز می گردد. دو کشور تبادلات مشترک را از طریق جاده ابریشم قدیمی تقویت کردند. طی ۵۰ سال گذشته از زمان تاسیس روابط دیپلماتیک، بدون توجه به تغییر و تحولات شکل گرفته در شرایط بین المللی و منطقه ای، چین و ایران همواره از یکدیگر پشتیبانی و با یکدیگر همکاری کرده اند. روابط دوجانبه دو کشور با پیشرفت ثابت در همکاری عملی و حفظ منافع مشترک و عدالت بین المللی عمیق تر شده و در حال رشد است.

سید محمد حسینی معاون امور مجلس رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز میهمان ویژه این مراسم بود که در سخنانی، به اهمیت راهبردی جایگاه روابط ایران و چین در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

سفیر چین در ادامه سخنانش گفت: امروز دوستی ایران و چین فصلی جدید را آغاز کرده است. شی جین پینگ رئیس جمهوری چین تاکید کرده است که این کشور همواره نگاه راهبردی به توسعه روابط با ایران دارد. از زمانی که دو کشور در سال ۲۰۱۶ شراکت راهبردی جامع را بنا کردند اعتماد مشترک سیاسی میان ایران و چین به شکلی فزاینده تحکیم شده است و همکاری سودمند مشترک به شکل مداوم تقویت شده است. به ویژه در فوریه سال جاری میلادی طی دیدار سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران از چین، سران دو کشور به اجماع جدید مهمی درباره همکاری دوجانبه دست یافتند و تعدادی سند همکاری دوجانبه در زمینه های مختلف امضا کردند.

وی افزود: در ماه اوت سال جاری میلادی سران دو کشور بار دیگر در حاشیه اجلاس بریکس با یکدیگر ملاقات کردند و بر اجرایی شدن کارهایشان در زمینه های متفاوت تاکید و برنامه ریزی برای دستیابی به نتایج بیشتر از شراکت استراتژیک جامع ایران و چین کردند.

چانگ هوآ با تاکید بر اینکه همکاری ایران و چین فراتر از محدوده روابط دوجانبه است، گفت: پس از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای، از این کشور همچنین دعوت شد که به عضویت بریکس نیز درآید. ما به ایران برای این دستاوردها تبریک می گوییم.

این دیپلمات چینی افزود: از آنجا که ایران هم کشور در حال توسعه مهم و هم جز اقتصادهای نوظهور است، چین ارتباطات و همکاری خود با ایران را در بسترهای چندگانه از جمله سازمان ملل، سازمان همکاری شانگهای و بریکس در جهت تمرین چندجانبه گرایی واقعی، حفظ و بهبود صلح و ثبات در خاورمیانه، دفاع از هنجارهای اساسی که روابط بین المللی و نظم جهانی را پیش می برند و حفاظت از منافع مشترک کشورهای درحال توسعه تقویت می کند.

سفیر چین در تهران در پایان سخنانش تاکید کرد : حتی کوه ها و دریاها نمی توانند مردمی با هدف های مشابه را از یکدیگر جدا کنند. گرچه ایران و چین هزاران کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند باوجود این از یکدیگر از طریق جاده ابریشم قدیم هزاران سال پیش آموختند و فرهنگ هایی غنی و شگفت انگیز را از راه تبادلات دوستانه ساختند. امروز، ایران شریک مهمی در پروژه بزرگ «یک پهنه - یک راه» است. چین آماده است تا دست در دست ایران، روح جاده ابریشم را احیا کند و روابط بهتری در آینده با ایران رقم زند.

منبع: ایرنا

پایان/

۲۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
کد خبر: 27433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =