دولت بی لیاقت به روایت آمار و ارقام ساده!

32 هزار متقاضی خودروهای وارداتی، مدت 8 ماه است که پس از بلوکه کردن یک‌ماهه 500 میلیون تومان، در انتظار عرضه و تحویل خودروها هستند، اما تاکنون فقط به 100 نفر خودرو چانگان تحویل داده شده است.

به گزارش تحریریه، بعد از اینکه مصوبه واردات خودرو در اردیبهشت سال 1401 از سوی دولت تصویب و ابلاغ شد، وزارت صمت فرآیند ثبت‌نام و عرضه خودرو در سامانه یکپارچه را در اسفند سال گذشته آغاز کرد.

بر این اساس، متقاضیان خرید خودروهای وارداتی با اعلام وزارت صمت نسبت به واریز 500 میلیون تومان وجه و بلوکه کردن آن به مدت یک ماه در حساب سازمان حمایت نسبت به ثبت‌نام برای خرید خودرو اقدام کردند.

* 32 هزار متقاضی در انتظار عرضه و تحویل خودروهای وارداتی

حدود 120 هزار نفر در مرحله پیش ثبت‌نام شرکت کردند اما در ادامه با انصراف تعدادی از متقاضیان و حذف افراد غیرمشمول حدود 32 هزار نفر در نوبت تحویل خودروهای وارداتی قرار گرفتند و این افراد از اسفند ‌سال گذشته تاکنون یعنی از 8 ماه پیش تاکنون در انتظار عرضه و تحویل خودروهای وارداتی هستند.

اما به گفته مهدی ضیغمی معاون وزیر صمت تاکنون فقط 100 دستگاه خودروی چانگان وارداتی تحویل مشتریان شده است.

وی در این باره به خبرنگار فارس، گفت: شرکت سایپا باید تعداد دقیق خودروهای وارداتی تحویل شده به مشتریان را اعلام کند اما براساس اعلام این شرکت،‌ تاکنون 100 دستگاه چانگان براساس نوبت به متقاضیان تحویل شده است.

این وضعیت تاخیر در تحویل خودروهای وارداتی در حالی است که امید قالیباف سخنگوی وقت وزارت صمت،‌ اواخر آذر سال گذشته درباره نحوه واردات و عرضه خودروهای وارداتی به خبرنگار فارس، گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده در 3 ماه باقی مانده ‌سال 100 هزار دستگاه و به همین تعداد هم در سه ماهه اول سال 1402 خودرو از طریق واردات تامین می‌شود.

وی همچنین اعلام کرده بود که تحویل خودروهای واردتی به مشتریان سه ماهه خواهد بود.

دولت بی لیاقت به روایت آمار و ارقام ساده!

* تحویل اولین خودروی وارداتی در شهریور ماه 1402

محمد علی تیموری نیز در اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد با رفع مشکلات مربوط به استاندارد، تحویل خودروهای وارداتی از هفته آینده آغاز می‌شود که این موضوع نیز در آن زمان محقق نشد تا اینکه تحویل نمادین اولین خودروهای وارداتی در حضور وزیر صمت و مدیرعامل سایپا در 6 شهریورماه 1402 در نمایشگاه (روایت خدمت) که در هفته دولت در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد انجام گرفت.

علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت در آن مراسم اعلام کرد امیدواریم طی چند ماه آینده خودروهای وارداتی تحویل مشتریان شود.

‌در تاریخ 29 مرداد امسال، مهدی ضیغمی، معاون وزیر صمت و مدیر طرح واردات خودرو به خبرنگار فارس اعلام کرد که تاکنون نزدیک به 5 هزار دستگاه خودرو به بنادر و گمرکات وارد شده است.

این گزارش می‌افزاید بنابراین در حالی که مقرر بود طی 6 ماه یعنی 3 ماهه آخر سال گذشته و 3 ماهه ابتدای امسال 200 هزار خودرو وارد کشور شود،‌ با گذشت بیش از 5 ماه از سال فقط 5 هزار خودرو وارد کشور شده است.

* دستور وزیر صمت برای قیمت‌های گذاری و تسریع در تحویل خودروهای وارداتی

ضیغمی، مدیر طرح واردات خودرو، علت تاخیر در تحویل خودروهای وارداتی را عدم قیمت‌گذاری آنها عنوان کرد و در این باره به خبرنگار فارس گفت: وزیر صنعت معدن و تجارت به سازمان حمایت و سازمان توسعه تجارت دستور داده است تا در راستای تسریع در تحویل خودروهای وارداتی ظرف هفته جاری قیمت‌گذاری سایر خودروهای وارداتی آماده برای تحویل انجام شود و این خودروها جهت عرضه در سامانه بارگذاری شوند.

‌شورای رقابت نرخ فروش چانگان CS35 پلاس تیپ دو درب انبار واردکننده را 8.496.288.883 ریال و همچنین نرخ فروش چانگان CS35 پلاس تیپ 3 را 9.044.708.722 ریال تعیین کرده است.

منبع: فارس

پایان/

۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
کد خبر: 27645

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =