تلاش اروپا برای بهبود روابط با پکن

کارشناسان چینی معتقدند سفر قریب الوقوع «جوسپ بورل» نماینده عالی اتحادیه اروپا به پکن و برنامه دیدارهایش با مقامات عالی چین می تواند برخی از بی اعتمادی های موجود در روابط چین و اروپا را از میان ببرد.

به گزارش تحریریه، ایرنا به نقل از نشریه چینی گلوبال تایمز، کارشناسان معتقدند سفر «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه به پکن،می تواند سبب کاهش و رفع برخی بی اعتمادی ها و اصلاح اختلافات تحت چارچوب ریسک زدایی بروکسل قبل از نشست چین و اتحادیه اروپا باشند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی در این خصوص به نقل از مقامات اتحادیه اروپا نوشت جوسپ بورل از پنجشنبه ۲۰ مهر تا شنبه ۲۲ مهر به چین سفر می کند و قرار است با «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین دیدار و درباره روابط دوجانبه و همچنین سیاست خارجی و مسائل امنیتی گفت و گو کند

این خبرگزاری افزود: هدف از دیدار و گفت و گوی های بورل با مقامات چینی،نگرانی بروکسل نسبت به اتکای بیش از حد به پکن و حفظ روابط با پکن است.

روزنامه گلوبال تایمز هم نوشت: این دیدار احتمالی پس از آن صورت می گیرد که اتحادیه اروپا نیز تحقیقاتی را در مورد "سوبسید خودروهای الکتریکی چین " آغاز کرد، و وزارت بازرگانی چین هم نسبت به این موضوع نارضایتی شدید و مخالفت قاطع خود ابراز کرد.

«لی هایدونگ» استاد دانشگاه روابط خارجی چین گفت: هدف سفر نماینده عالی اتحادیه اروپا احتمالا افزایش ارتباطات و همکاری راهبردی با چین، گسترش مبادلات در زمینه‌های گوناگون از جمله اقتصاد، انرژی و مردمی و افزایش اعتماد متقابل خواهد بود.

وی افزود: علیرغم اینکه کشورهای اروپایی در مسائل اقتصادی مستقل هستند اما در مسائل امنیتی تحت کنترل آمریکا قرار دارند و اتحادیه اروپا نیز رقابت راهبردی پکن- واشنگتن را در نظر دارد.

لی تاکید کرد:هدف مشترک چین و اروپا، تقویت سطح همکاری و هماهنگی راهبردی دو جانبه برای حضور قدرتمند و تاثیرگذار اتحادیه اروپا در صحنه جهانی است.

«کوی هونگجیان» استاد داتشکده مدیریت منطقه ای و جهانی دانشگاه مطالعات خارجی پکن گفت: پکن امیدوار است با بروکسل برای حفظ ثبات روابط و مقابله با چالش ها همکاری کند.

کوی خاطرنشان کرد که از سرگیری گفت و گوی دو جانبه چین و اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۲۳ سبب کاهش تدریجی سوی تفاهم کشورهای اروپایی در قبال پکن شد.

وی افزود: چین همچنین نگرانی های خود را از تاثیر پذیری اروپایی از سیاست های آمریکا اعلام خواهد کرد.

کوی با اشاره تحقیقات بروکسل درمورد "سوبسید خودروهای الکتریکی چین "،گفت: اگر دو طرف بتوانند موضوع را از طریق رایزنی‌های فنی و سیاسی حل کنند، نه تنها موانع اقتصادی را حل می‌کند، بلکه اعتماد متقابل سیاسی را نیز افزایش می‌دهد. اما اگر برخی از سیاستمداران اروپایی بخواهند سنت‌های سیاست اتحادیه اروپا در مورد چین را تغییر دهند، روابط پکن و اروپا ممکن است برای مدتی ناپایدار باقی بماند.

پایان/

۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
کد خبر: 27760

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =