به‌دنبال جایگزینی برای غرب !

«جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: کشورهای در حال توسعه جنوبی جهان به دنبال جایگزینی برای غرب هستند.

به گزارش تحریریه، ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، بورل در مطلبی که آن را در وبلاگ خود منتشر کرده است، به نتایج سفرش به نیویورک پرداخت و نوشت: قوانین حاکم بر جهان در حال فرسودگی و کشورهای در حال توسعه جنوبی جهان به دنبال جایگزینی برای غرب هستند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه ما در جهانی که به‌طور فزاینده به سمت چند قطبی شدن پیش می‌رود زندگی می‌کنیم، افزود: منطق حکم می‌کند که با افزایش تعداد بازیکنان در یک بازی، باید قواعد آن بازی تقویت شود اما با این حال ما با روندی مخالف در قوانین حاکم در عرصه جهانی مواجه هستیم.

بورل اذعان کرد: امروزه در آمریکای لاتین، آفریقا، خاورمیانه، شمال آفریقا و البته در آسیا، تقریباً همه فکر می‌کنند که جایگزین‌های قابل اعتمادی نه فقط از نظر اقتصادی بلکه از نظر فنی، نظامی و ایدئولوژیک برای غرب وجود دارد.

وی در در ادامه در رابطه با تغییراتی را که مثلاً در آفریقا رخ می‌دهد و جستجوی کشورهای در حال توسعه برای «بازیگران جایگزین مدل غربی»، مدعی شد: این بازیگران جدید (جایگزین مدل غربی) از حاکمان این کشورها نمی‌پرسند که چه کسانی در زندان‌های آنها هستند و یا ثروت این کشورها به کجا می‌رود و این موضوع برای بسیاری از این حاکمان خوشایند است.

بورل با ابراز نارضایتی از محکومیت ناکافی جنگ در اوکراین از سوی کشورهای جنوبی جهان و نیز این واقعیت که برخی از کشورهای دور از اتحادیه اروپا، مناقشه اوکراین را یک مشکل نه چندان جدی می‌دانند، تاکید کرد: آنها نمی‌خواهند درگیری اوکراین بر دستور کار جهانی تسلط یابد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه با اذعان به اینکه کشورهای جنوبی جهان ارزش‌های غربی را یادگار سلطه غرب می‌دانند، اظهار کرد: این کشورها به روسیه و چین به عنوان بازیگران جدیدی نگاه می‌کنند که می‌توانند ماهیت جهانی این ارزش‌ها را به چالش بکشانند.

بورل در عین حال اعتراف می‌کند که حتی خود غرب نیز همیشه از قوانینی که سعی در محافظت از آنها دارد، پیروی نمی‌کند.

وی در ادامه با ابراز نگرانی از اینکه با کنار گذاشتن توانایی جمعی برای تعیین قوانین جهانی، هر کس هر کاری را که می‌تواند یا آن‌طور که می‌خواهد انجام می‌دهد، ادامه داد: این چند قطبی جدید به فقدان اجماع بین‌المللی تقریباً در همه مسائل منجر خواهد شد.

بورل به ویژه در مورد اینترنت ابراز نگرانی کرد، جایی که به گفته او، روسیه و چین می‌توانند استانداردهای خود را تحمیل کرده و در دنیای سایبری شکاف ایجاد کرده و آن را تقسیم کنند.

دیپلمات ارشد اروپایی در پایان با ابراز نگرانی از اینکه فقدان قوانین و ناتوانی بازیگران مسلط عرصه بین‌الملل در توافق بر سر مسائل جهانی بی شک به ایجاد شکاف در نظم جهانی و تشکیل بلوک‌های رقیب در حوزه امنیت، فناوری و اقتصاد منجر خواهد شد، خواستار جلوگیری از وقوع این امر شد.

جوسپ بورل در سفر به نیویورک، بعد از جلسه غیر رسمی شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت که این اتحادیه به تلاش‌ها برای پایان دادن به جنگ اوکراین ادامه می‌دهد.

وی افزود: ما در شرایط اضطرار قرار داریم و نمی‌توانیم بنشینیم و منتظر آنها باشیم. جنگ به قیمت جان مردم ادامه دارد، بنابراین هر چه زودتر تمام شود بسیار بهتر است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد: ما به کار خود برای برقراری یک صلح عادلانه، همراه با دیگران یا بدون کسانی که ممکن است به آن کمک کنند، ادامه خواهیم داد. مطمئناً نه از (ولادیمیر) پوتین، اما از همه کسانی که می‌توانند از روند صلح حمایت کنند، بسیار استقبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: اولویت ما در اوکراین برقراری صلح است؛ البته یک صلح عادلانه. مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز مهمترین بستر برای ایجاد یک حرکت بین المللی در راستای پیشبرد تلاش‌ها در زمینه صلح بشمار می‌رود.

بورل با اشاره به حمایت تمام‌عیار اتحادیه اروپا از جبهه کی‌یف افزود: ما در راستای همکاری با اوکراین، تلاش خواهیم کرد تا از حمایت گسترده اعضای سازمان ملل از برقراری صلح در این کشور اطمینان حاصل کنیم.

پایان/

۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
کد خبر: 27565

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =