‌هدف‌گذاری لوایح FATF برای ممانعت از صادرات نفت ایران در تحریم‌ها

کارشناس اقتصادی گفت: تمامی مخالفت‌ها با پذیرش استانداردها و لوایح مربوط به FATF فقط یک جمله است، اینکه پذیرش این تعهدات در شرایط تحریمی تنها منجر به اثرگذاری تحریم‌ها می‌شود.

به گزارش تحریریه، امیرمحمد نوری‌بیات کارشناس اقتصادی در گفت‌وگویی با اشاره به تاثیر پذیرفتن استانداردهای FATF بر اثرگذاری تحریم‌ها عنوان کرد: تمامی مخالفت‌ها با پذیرش استانداردها و لوایح مربوط به FATF فقط یک جمله است، اینکه پذیرش این تعهدات در شرایط تحریمی تنها منجر به اثرگذاری تحریم‌ها می‌شود.

وی اظهار داشت: اتفاقا انجام تکالیف FATF برای ایران هزینه داشته است، مثلا در سال 96، تعداد 400 ‌صرافی‌ مرتبط با ایران در جریان تبادلات اطلاعاتی با این گروه افشا شد و در زمستان سال 96 منجر به یک جهش ارزی در کشور شد. البته از جهت مسائل تحریمی بیشتر انتقادات ناظر به معاهده پالرمو است.

نوری‌بیات توضیح داد: معاهده پالرمو به دنبال انجام همکاری‌های بین‌المللی برای مبارزه با پولشویی است. پولشویی به چه معناست؟ یعنی شما یک فعالیت غیرقانونی را برای موجه کردن به روش‌هایی وارد سازوکار قانونی می‌کنید. یعنی طبق تعریف FATF دقیقا سازوکار دور زدن تحریم‌های نفتی توسط ایران مصداق پولشویی است.

کارشناس اقتصادی گفت: مقامات آمریکایی و اروپایی بارها عنوان کرده‌اند که دور زدن تحریم‌ها توسط ایران مصداق پولشویی است. یعنی پذیرش و اجرای معاهده پالرمو دقیقا بدین معناست که ایران می‌خواهد با دور زدن تحریم‌هایی که فضای تنفس برای کشور ایجاد کرده، مقابله کند.

وی ادامه داد: الان بیش از 10 سال است که ایران در فهرست سیاه FATF قرار گرفته اما هم تجارت خارجی ایران و هم جریان فروش نفت برقرار است. اتفاقا در سال 2010 و تا قبل از اعمال تحریم‌های لیست‌محور آمریکا، ایران بالای 2 میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌کرد درحالیکه همان زمان در لیست سیاه FATF قرار داشتیم.

نوری‌بیات گفت: اتفاقا در شرایط فعلی نیز بنابر آمار موسسات معتبر خارجی، صادرات نفت ایران افزایش چشمگیری یافته و به مرز 1.5 تا 2 میلیون بشکه در روز رسیده است، درحالیکه ایران در لیست سیاه FATF قرار دارد و اتفاقا اقدامات مقابله‌ای نیز با ما انجام می‌شود.

منبع: فارس

پایان/

۱۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰
کد خبر: 27785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =