۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۰
جنگ انرژی در راه است

روزنامه گاردین با اشاره به امکان بروز جنگ انرژی در سایه تحولات ناشی از درگیری‌ها در اوکراین به نقل از مدیر سابق شرکت نفت دولتی در این کشور نوشت: افزایش قابل توجه بهای انرژی در اروپا، اجتناب‌ناپذیر است.

به گزارش تحریریه، «آندری کوبولیف» رئیس سابق شرکت دولتی نفت و گاز اوکراین در مصاحبه با گاردین مدعی شد که روسیه در حال به راه انداختن جنگ انرژی و اوکراین بخشی از این جنگ است و پیروزی روسیه تبعاتی بسیار جدی برای بازار انرژی جهان خواهد داشت.

وی هشدار داد: اگر تخریب زیرساخت‌های انرژی اوکراین از سوی روسیه ادامه یابد، افزایش چشمگیر قیمت انرژی در اروپا اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

گاردین نوشت: هفته گذشته به عنوان بخشی از کارزار جدید روسیه که زیرساخت های انرژی را هدف قرار می دهد، در حمله موشکی و پهپادی گسترده مسکو یکی از بزرگترین نیروگاه های اوکراین نابود و به سایر نیروگاه ها آسیب وارد شد. نیروگاه تریپلیسکا (Trypilska) که بزرگترین تامین کننده انرژی برای مناطق کی یف، چرکاسی (Cherkasy) و ژیتومیر (Zhytomyr) بود، بارها مورد اصابت قرار گرفت و ترانسفورماتور، توربین ها و ژنراتورهای آن تخریب شدند و نیروگاه به آتش کشیده شد.

این کارشناس انرژی اوکراین اظهار داشت که تاثیر حملات روسیه بر قیمت های انرژی دوجانبه خواهد بود؛ یعنی شامل افزایش احتمالی تقاضای گاز و برق در اروپا و واکنش کلی بازارها در مقابل احتمال پیروزی مسکو در جنگ اوکراین.

وی توضیح داد که اگر بازارهای انرژی به این باور برسند که روسیه برنده این جنگ است، این امر تاثیرات بسیار منفی بر قیمت های انرژی خواهد داشت.

گاردین با اشاره به اقدامات کشورهای اروپایی از سال ۲۰۲۲ برای افزایش توانایی خود جهت واردات گاز از طریق تانکرهای گاز طبیعی مایع به نقل از تحلیلگران نوشت: این قاره به اندازه آغاز حمله روسیه به اوکراین در برابر این جنگ آسیب پذیر نیست اما حمله اخیر روسیه به تاسیسات ذخیره گاز اوکراین در غرب این کشور باعث افزایش قابل توجه بهای گاز در اروپا شده است زیرا این تاسیسات هنوز فعال هستند و تجار اروپایی از آنها استفاده می کنند.

پایان/

۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۰:۰۰
کد خبر: 29343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =