تداوم رکود یا سقوط اقتصادی آلمان؟

بانک مرکزی آلمان پیش بینی غم انگیزی را از وضعیت اقتصادی در این کشور منتشر کرده است؛ درحالیکه استاندارد زندگی در این کشور افت شدید داشته است این نهاد مالی بعید می داند موتور محرک صنعت اروپا در سال ۲۰۲۴ رشد خود را از سر بگیرد.

به گزارش تحریریه، بزرگ ترین اقتصاد اروپا حال و روز خوشی ندارد و به تازگی بانک مرکزی آلمان در گزارش ماهانه‌ خود هشدار داده که اقتصاد در بحران این کشور شاید در سه ماهه اول سال با رکود کمتری دست به گریبان باشد اما انتظار نمی‌رود این شرایط سخت تا پایان سال ۲۰۲۴ بهبود یابد.

بر اساس پیش‌بینی ها، چشم‌انداز کوتاه‌ مدت صنعت آلمان به دلیل ضعف پایدار در تقاضای داخلی و خارجی «بسیار تاریک» خواهد بود. تقاضای داخلی احتمالاً با افزایش هزینه های تأمین مالی، به ویژه در مورد سرمایه گذاری، کاهش خواهد یافت. بانک مرکزی آلمان «بوندسبانک» خاطرنشان کرد که عدم اطمینان در مورد موضوعاتی مانند سیاست های اقلیمی نیز همچنان بر فعالیت های اقتصادی تأثیر می گذارد.

این بانک اعلام کرد که تولید صنعتی در همه بخش ها در ژانویه در مقایسه با سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۳ کاهش یافته است که عمدتاً به دلیل کاهش سفارشات از خارج بوده است. در این میان تولید وسایل نقلیه موتوری بیشترین کاهش را داشته است.

کارشناسان بوندسبانک پیش‌بینی می‌کنند که مصرف داخلی ممکن است در سه ماهه اول سال تاحدودی افزایش یابد اما مصرف کنندگان همچنان در هزینه کردن محتاطانه رفتار می کنند.

تداوم رکود یا سقوط اقتصادی آلمان؟

تحلیلگران خاطرنشان کردند: تولید ناخالص داخلی واقعی آلمان احتمالاً در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ دوباره اندکی کاهش یابد ... با اینحال اقتصاد این کشور همچنان از جهات مختلف با موانعی روبرو می شود. شواهد اندکی از بهبود اقتصادی در سه ماهه دوم یا بعد از آن در سال وجود دارد.

آلمان تنها کشور G۷ بود که در سال گذشته اقتصاد آن منقبض شد. بیشتر تحلیلگران این عملکرد ضعیف را ناشی از بحران انرژی می دانند که پس از درگیری اوکراین آغاز شد. کشورهای غربی محدودیت های اقتصادی متعددی را برای روسیه اعمال کردند که منجر به از دست دادن دسترسی این بلوک به انرژی ارزان روسیه شد. بر اساس داده های رسمی، اقتصاد صنعتی آلمان به دلیل اتکای شدید به انرژی ارزان روسیه، بیشتر از همه آسیب دید.

همین موضوع موجب شد که استانداردهای زندگی هم در آلمان به شدت کاهش یابد و بیشترین افت را در دوره پس از جنگ جهانی دوم تجربه کند. طبق تحقیقات تازه قیمت های سرسام آور انرژی باعث کاهش شدید دستمزدهای واقعی در سال ۲۰۲۲ شده است.

طبق گزارش انجمن اقتصاد نوین، کاهش تولید اقتصادی آلمان در سال ۲۰۲۲ با بحران مالی سال ۲۰۰۸ و کاهش کوتاه مدت در طول همه گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ قابل مقایسه است.

تحلیلگران هشدار داده اند که شکست در محافظت از بخش صنعتی در برابر افزایش قیمت انرژی، دهه ۲۰۲۰ را به «دهه ای از دست رفته برای آلمان» تبدیل کرده و این بحران بدترین رکود اقتصادی در این کشور از زمان جنگ جهانی دوم را رقم زده است.

تداوم رکود یا سقوط اقتصادی آلمان؟

برای سال‌ها، بخش صنعتی آلمان از گاز نسبتا ارزان روسیه بهره می برد. با این حال، از زمانی که درگیری اوکراین در سال ۲۰۲۲ آغاز شد، برلین از انرژی روسیه صرف نظر کرد و جایگزین های پرهزینه تر، از جمله گاز طبیعی مایع آمریکا را پذیرفت.

بر اساس این گزارش، دستمزدهای واقعی نسبت به پیش بینی های قبل از بحران، از آوریل ۲۰۲۲ تا مارس ۲۰۲۳ حدود ۴ درصد کاهش یافت، در حالی که تولید ۴.۱ درصد کاهش داشت.

طبق گزارش آژانس آمار فدرال Destatis، اقتصاد آلمان در سال ۲۰۲۳ در حدود ۰.۳ درصد کوچک شد.

بوندس‌بانک، به تازگی رشد ۰.۴ درصدی را برای سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی کرده است. با این حال، برخی موسسات مالی بزرگ این کشور، دویچه بانک و کامرزبانک، انتظار دارند تولید ناخالص داخلی آلمان در سال جاری دوباره کاهش یابد.

در همین حال، جدیدترین پیش‌بینی کمیسیون اتحادیه اروپا برای منطقه یورو نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی تنها ۰.۸ درصد در سال ۲۰۲۴ افزایش خواهد یافت که از پیش‌بینی قبلی ۱.۲ درصدی که در نوامبر گذشته انجام شده بود، کمتر است.

پایان/

۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۸:۰۰
کد خبر: 29149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 2 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 7
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • DE ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۴
   2 0
   اینکه جهان سرمایه داری مدام وارد فازهای بحران رکود (تورمی) میشود و اینکه دورانهای "رونق" کوتاهتر میشود کشف تازه نیست. اینکه بانک مرکزی کشورهای سرمایه داری در اینباره گزارش میدهند (نگاه به رژیم سرمایه داری مافیای اسلامی نکنید) نیز در این کشورها کاملاً طبیعی است. گرچه قیمت کالاهای روزمره زندگی بین سی تا چهل در صد افزایش یافته ولی وضعیت زندگی فرودستان (اقشار متوسط کمتر تحت تأثیرند) همانند ایران وخیم نیست.
  • DE ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۴
   2 0
   اگر کسی دستمزدش هزینه اش را برآورده نکند دولت به او "یارانه" مسکن میدهد، بیمه سلامتش (خانوادگی) خیلی کم است و به همه مردم برای هر فرزند تا سن 25 سالگی (و یا کمتر اگر فرزند با کار خود درآمد داشته باشد) ماهی € 250 (تا دو فرزند و برای فرزند سوم، چهارم، ... بیشتر) میپردازد. پس یک خانواده با دو فرزند € 500 ماهانه از دولت دریافت میکند. شرکتها مدام در پی پیدا کردن کارکنانند. وضعیت زندگی (برای مردم این مهم است نه "رشد" اقتصادی 0.3 ویا 3 درصدی) با ایران که هیچ حتی با فرانسه, انگلیس، ایتالیا, اسپانیا، یونان، پرتغال، آمریکا، نیز قابل مقایسه نیست.
  • US ۰۲:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
   0 0
   دوست گرامی! این فاکتهایی که شما در اینجا ردیف کرده اید بیشتر به تبلیغات سالهای هشتاد میلادی شباهت دارد سرمایه داری برای مقابله با سوسیالیسم مجبور بود برتری خود را حفظ کند . «اگر کسی دستمزدش هزینه اش را برآورده نکند دولت به او "یارانه" مسکن میدهد» «بیمه سلامتش (خانوادگی) خیلی کم است»« پس یک خانواده با دو فرزند € 500 ماهانه از دولت دریافت میکند»«وضعیت زندگی (برای مردم این مهم است نه "رشد" اقتصادی 0.3 ویا 3 درصدی)» تمام این فاکتها برای کسانی است که بخاطر عدم تخصص وآموزش احتیاج به کمک دارند ونه برای همیشه .
   • DE ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۷
    0 0
    "پول فرزند"، ماهانه € 250 ، هیچ ربطی به "عدم تخصص وآموزش احتیاج به کمک" ندارد بلکه شامل همه است. خوانندگان میتوانند به لینک زیر مراجعه کنند تا متوجه شوند چه کسی نعل وارونه میزند. در ضمن "سوسیالیسم واقعاً موجود" نزدیک به سه و نیم دهه است که دیگر وجود ندارد! https://www.sozialpolitik-aktuell.de/files/sozialpolitik-aktuell/_Politikfelder/Familienpolitik/Datensammlung/PDF-Dateien/tabVII14.pdf
  • US ۰۲:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۶
   0 0
   تمام اینها از صندوق اجتماعی پرداخت میشود که بطور مثال بیمه درمانی حدود۱۶درصد ویا صندوق بازنشستگی ۱۹درصد وبیمه بیکاری ۳درصد وسایر عوارض که نیمه آن توسط کارفرما پرداخت میشود .یعنی اینکه هر کس بیشتر درآمد دارد باید بیشتر بصندوق های اجتماعی پر داخت کند یعنی هر کس که آموزش وتخصص بهتر دارد باید بیشتر بپردازد امر که به هیچوجه برای این افراد خوشایند نیست واین یکی از عوامل رشد احزاب ضد خارجی در آلمان است که متاسفآنه رو به رشد است.نهایتا حقوق۲۰۰۰یورو برای یک خانواده چهار نفره خارجی درآلمان با توجه به فرهنگ زندگی آنان شاید کافی باشد.(خرید از آلدی و س یند آ ویا دیشمان).ضمنأ خط فقر برای یک خانواده دو نفره ۱۹۵۲یورومیباشد بعنی اگر ۱۹۵۳یورو باشد دیگر بسیاری از کمکهای اجتماعی را دریافت نمیکند.شغل هایی که با کمک دولت تأمین میشوند در حقیقت شبه شغل هستند وبا تغیر شرایط اقتصادی حذف ویاتمدید میشوند چرا که نه به رشد صندوقهای تأمین اجتماعی کمک میکنند بلکه از آن تغذیه میشوند.تنها یک سوأل نرخ خدمات دندانپزشکی چگونه است؟
   • DE ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
    0 0
    در اینجا نیز داده ها و ادعاها نادرست است. "خط فقر برای یک خانواده دو نفره ۱۹۵۲یورو" نیست بلکه 1783 یورو! رجوع کنید به لینک یکم. "بیمه درمانی حدود۱۶درصد ویا صندوق بازنشستگی ۱۹درصد وبیمه بیکاری ۳درصد". نادرست! بیمه درمانی %۱4.6 (برای درآمدهای پائین % 14 ؛ اگر کسی بیکار باشد "اداره شهروندی"، اداره کار پیشین میپردازد). رجوع کنید به لینک دوم. بیمه بازنشستگی % 18.6 که نیمی از آنرا کارفرما می پردازد، لینک سوم. بیمه بیکاری % 2.6 که نیمی از آنرا کارفرما میپردازد. رجوع کنید به لینک چهارم. "هر کس که آموزش وتخصص بهتر دارد" لزوماً بیشتر نمی پردازد بلکه " هر کس بیشتر درآمد دارد"! این تفاوت یک کشور پیشرفته (گرچه سرمایه داری امپریالیستی) در عرصه اجتماعی با یک کشور عقب افتاده سرمایه داری با حاکمیتی مافیایی است! https://www.wsi.de/de/armut-14596-armutsgrenzen-nach-haushaltsgroesse-15197.htm https://www.bundesgesundheitsministerium.de/beitraege https://www.allianz.de/vorsorge/rente/beitrag https://www.betanet.de/arbeitslosenversicherung.html
   • DE ۰۰:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
    0 0
    "عوامل رشد احزاب ضد خارجی در آلمان" (نه تنها در آلمان) این نیست که بخشی از مردم (با درآمد "بالا") بیشتر به صندوق اجتماعی میپردازند! اگر به راهپیمایی های این جریان (آ اف د) سر بکشید، به بخشهای جامعه که به این جریان رأی میدهند بنگرید، متوجه میشوید که "طبقه متوسط" هوادار این جریان نیست. گفتمان در اینمورد فراتر از آنست که بتوانم در این یادداشت کوتاه بدان پردازم. خوانندگان علاقه مند میتوانند به وضعیت سیاسی-اقتصادی سالهای پیش از جنگ جهانی اول در آلمان، ایام این جنگ، انقلاب نوامبر 19/ 1918 , جمهوری ویمار، قدرت گیری نازی ها، جنگ جهانی دوم، شکست آلمان، شکل گیری حاکمیت پس از جنگ، ...، بویژه روندهای کنونی در عرصه جهانی بپردازند. در ضمن مشتریان مواد غذایی فروشگاه های زنجیره ای آلدی، لیدل، ... (نه تنها در آلمان بلکه در انگلستان، فرانسه، اسپانیا، پرتقال، یونان، ...) تنها "خانواده چهار نفره خارجی درآلمان" نیستند. خیلی از "طبقات متوسط" از آنجا و همچنین از REWE خرید میکنند. آلمانی ها (و بیشتر اروپایی ها) عقده حقارت غربتی های جهان سومی را ندارند که پز بدهند!