کمین‌های جدید مرگ از غزه تا کرانه باختری /گزینه مشارکت گروه‌های مقاومت روی میز است

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر معروف جهان عرب با اشاره به روند خطرناک تحولات منطقه از دست بالای گروه های مقاومت از حیث سیاسی، نظامی و راهبردی خبر داد و گفت:‌ در صورت حمله نظامی گسترده اسرائیل به لبنان، همه گزینه ها از جمله مشارکت کامل محور مقاومت روی میز است.

به گزارش تحریریه، عطوان در گزارشی برای رای الیوم نوشت: رهبری محور مقاومت این روزها در اوج برتری سیاسی، نظامی و راهبردی قرار دارد و وظایف و نقش‌ها را میان بازوهای منطقه ای خود تقسیم کرده تا هدف اساسی محقق شود که به هم ریختن ائتلاف آمریکایی-اسرائیلی و تضعیف آن و در نهایت شکست بزرگ و طبق محاسبات دقیق است.

وی افزود: لازم است به سه تحول اساسی در جبهه های مقاومت اشاره کنیم؛ نخست، گسترش کمین های مرگ گردان های مقاومت القسام و سرایا القدس برای شکار تانکها و نفربرهای نظامی اسرائیلی در رفح در جنوب و محله های شمالی غزه به ویژه «الشجاعیه» و «الزیتون» و نیز تلفات و خسارات ارتش رژیم صهیونیستی.

دوم، هدف قرار گرفتن چهار کشتی در دریاهای مدیترانه و سرخ با هماهنگی گردان های مقاومت اسلامی عراق که یکی از این کشتی ها آمریکایی و دیگری اسرائیلی است. این به آن مفهوم است که ۸۴ درصد از تجارت بین المللی در معرض تهدید قرار دارد و همین موضوع درباره کانال سوئز هم صادق است که ۶۰ درصد از درآمدش یعنی معادل ۶ میلیارد دلار در سال بر باد رفته و نیز تنگه جبل الطارق دروازه دریای مدیترانه. ارتش یمن قدرت بزرگ حاکم بر این دریاها و تنگه هاست.

سوم، کمین های جدید مرگ پیشرفته و اجرا شده از غزه تا کرانه باختری از جمله کمینی که گردان های سرایا القدس در نزدیکی ورودی اردوگاه جنین با کار گذاشتن ۶ بمب در عمق یک متری و انفجار آن به هلاکت یک نظامی و زخمی شدن ۱۶ نظامی دیگر منجر شد که حال برخی از آنها وخیم و خطرناک است. اخباری تقریبا تایید شده وجود دارد که خمپاره ها و تکنولوژی موشکی به کارگاه های پنهانی در شهرهای نابلس، طولکرم و جنین در زیر و روی زمین رسیده است؛ موضوعی که همه قواعد درگیری را در کرانه باختری به نفع مقاومت در روزهای آتی تغییر خواهد داد.

عطوان ادامه داد: به جبهه جنوب لبنان برگردیم که به شدت در حال ملتهب شدن است و به جبهه اصلی در جبهه های محور مقاومت تبدیل شده، زیرا به سرعت به اتاق رهبری مدیریت و توزیع نقش ها در جبهه های دیگر تبدیل شده است.

کمین‌های جدید مرگ از غزه تا کرانه باختری /گزینه مشارکت گروه‌های مقاومت روی میز است

سردبیر رای الیوم اضافه کرد: بیانیه غافلگیرکننده نمایندگی ایران در سازمان ملل در روز جمعه در وهله اول تهدید مستقیم و آشکار به آمریکا و در وهله دوم رژیم اشغالگر است و خلاصه آن این است که اگر رژیم اشغالگر حمله نظامی گسترده به لبنان انجام دهد، جنگ شعله ور خواهد شد و در این صورت، همه گزینه ها از جمله مشارکت کامل محور مقاومت روی میز است.

وی افزود: چند نکته درباره این بیانیه قابل توجه است؛ نخست اینکه واگذاری صدور این بیانیه به نمایندگی ایران در سازمان ملل و نه سپاه پاسداران به این مفهوم است که هدف رساندن پیام به آمریکاست که ایران در دفاع از حزب الله در لبنان وارد عمل و کل جبهه ها نه تنها علیه اسرائیل بلکه علیه منافع آمریکا در منطقه شعله ور خواهد شد. حمله موشکی و پهپادی ایران به پایگاه های نظامی اسرائیلی در النقب در جریان عملیات وعده صادق، تلاشی هوشمندانه است که ایران بعد از تهدید آن را اجرایی کرده و از متحدانش دست نخواهد کشید.

دوم اینکه، احتمال دارد اطلاعات تقریبا تایید شده به ایران رسیده مبنی بر اینکه آمریکا ارسال سلاح های دقیق را به رژیم اشغالگر با سرعت بی سابقه از سرگرفته و این مقدمه حمله به حزب الله است، زیرا مقامات اسرائیل تاب فروپاشی شمال اراضی اشغالی و آواره شدن ۲۰۰ هزار شهرک نشین و به آتش کشیده شدن مساحت زیادی از اراضی زراعی را ندارند.

سوم اینکه یکی از موضوعات بارز مورد رایزنی «یوآف گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با مقامات آمریکا در جریان سفر اخیر به واشنگتن علاوه بر اوضاع پرتنش جبهه شمالی، بحث توسعه برنامه هسته ای ایران است.

عطوان نوشت: اسرائیل در همه جبهه ها شکست خورده و این شکست در نتیجه اداره نظامی دقیق، کامل و بسیار حساب شده است. اشتباه بزرگی که دوگانه آمریکایی-اسرائیلی مرتکب شده، این است که روی فرهنگ تسلیم و عرب سازشکار قدیم و جدید حساب بازکرده و آنها را الگو و معیار قرار داده است.

این تحلیلگر افزود: هفته ها و ماه های آتی سرنوشت ساز خواهد بود و احتمال شعله ور شدن جنگ منطقه ای تمام عیار بیش از هر زمان دیگری وجود دارد و اسرائیل چاره ای جز تن دادن به شکست ندارد؛ یا به منظور جلوگیری از تلفات و فرار شهرک نشینان به پناهگاه های امن در آمریکا، کانادا، استرالیا و اروپا تسلیم شود یا در جبهه های نبرد به یکباره یا تدریجی(فرسایشی) به فنا برود.

منبع: ایرنا

پایان/

۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۰
کد خبر: 29974

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =