نگرانی اسرائیل نسبت به آمادگی و توان رزمی حزب‌الله

نشریه اکونومیست با مقایسه توان نظامی رژیم صهیونیستی و حزب الله لبنان به نقل از مقام های نظامی و اطلاعاتی این رژیم هشدار داد که نابودی کامل حزب الله فعلاً ممکن نیست و جنگ تمام عیار به جان باختن ده ها هزار اسرائیلی منجر خواهد شد.

به گزارش تحریریه، اکونومیست در گزارشی به مشکلات پیش روی رژیم صهیونیستی در به راه انداختن جنگ تمام عیار با حزب الله لبنان پرداخت و نوشت: اگر اسرائیل تصمیم به آغاز جنگ برای تضعیف حزب الله و عقب راندن آن بگیرد، ممکن است تهاجم زمینی محدود به جنوب لبنان به یک عملیات نظامی بزرگ منجر شود و ده ها هزار نفر در نتیجه موشکباران حزب الله کشته شوند.

در گزارش این نشریه انگلیسی با اشاره به درس های طرفین از جنگ ۳۴ روزه ۱۸ سال پیش آمده است: در سال ۲۰۰۶ نیروی هوایی اسرائیل روزانه حدود ۱۰۰ هدف را مورد حمله قرار می داد و اکنون این قابلیت به بیش از ۳ هزار هدف افزایش یافته است. حزب الله در ۹ ماه گذشته تضعیف شده و نزدیک به ۴۰۰ نیرو و بسیاری از زیرساخت های نظامی خود را در جنوب لبنان از دست داده است.

اکونومیست به نقل از مقام های اطلاعاتی غربی مدعی شد که ایران باور ندارد که این گروه برای یک جنگ گسترده آماده باشد.

با این حال برخی دیگر از منابع ارتش اسرائیل در مورد توان رزمی حزب الله هشدار دادند. اکونومیست به نقل از یک افسر صهیونیستی که نام وی را فاش نساخت، نوشت: آمادگی حزب الله برای تهاجم زمینی اسرائیل به لبنان بسیار بهتر از آمادگی اوکراین در برابر تهاجم روسیه در فوریه ۲۰۲۲ است. ارتش اسرائیل پیشروی خواهد کرد، اما احتمالاً کندتر و با هزینه ای بسیار بیشتر از جنگ ۲۰۰۶.

خلیل هلو (Khalil Helou)، ژنرال بازنشسته لبنانی نیز گفت که حزب‌الله احتمالاً "ضربه نخست را دفع خواهد کرد" و سپس با "تاکتیک‌های چریکی" و از طریق شبکه تونلی گسترده ای که با کمک کره شمالی ساخته به جناحین و عقبه اسرائیل ضربه خواهد زد.

به نوشته اکونومیست، از سال ۲۰۰۶ چهار تغییر عمده رخ داده است. نخست آنکه حزب الله طیف وسیعی از پهپادهای انتحاری طراحی شده توسط ایران را تهیه کرده است. بسیاری از تانک ها و خودروهای زرهی ارتش اسرائیل دارای سامانه های حفاظت فعال هستند که می توانند با موشک های ضد تانک مقابله کنند. اما پهپادها نقاط آسیب پذیر فوقانی این خودروهای زرهی را هدف قرار می دهند.

دوم، نیروی زمینی حزب الله توسعه یافته است. پس از جنگ سال ۲۰۰۶، نیروهای جوانتر حزب‌الله استدلال کردند که این گروه بیش از حد به استحکامات ثابت که می ‌توان آنها را مورد اصابت قرار داد یا دور زد، متکی است. در نتیجه نیروی نخبه رضوان ایجاد شد تا عمق ۲۰ کیلومتری اسرائیل را هدف قرار دهد.

سوم، این گروه از مبارزه در کنار نیروی هوایی روسیه در سوریه به ارزش کلاهک های انفجاری بیشتر و سنگین تر پی برد.

در نهایت، توان آتش حزب الله دقیق تر شده است. حزب الله اکنون به طور معمول از کوادکوپترهای کوچک برای شناسایی اهداف راکت هایش استفاده می کند. به گفته یک منبع آگاه در ارتش اسرائیل، حزب الله همچنین پهپادهایی را برای شناسایی اهداف به پرواز در می آورد تا یکی دو روز بعد، حملات پهپادی "بسیار دقیقی" را علیه آنها انجام دهد. به گفته این درجه دار، موقعیت هایی که ارتش اسرائیل تصور می کرد به خوبی استتار شده بودند، بارها کشف شده و مورد اصابت قرار گرفته است.

در ادامه این گزارش آمده است: جنگ زمینی تنها نیمی از مشکل است. حتی پیش از عبور نیروهای اسرائیلی از مرز، اسرائیل تقریباً به طور قطع حملات هوایی را با هدف از بین بردن تا حد امکان پرتابگرها و زرادخانه موشکی حزب الله انجام خواهد داد. اکونومیست با ادعای آنکه بسیاری از پرتابگرها در روستاها مستقر هستند، افزود: تلفات غیرنظامی اجتناب ناپذیر است و این موضوع به تشدید تنش منجر خواهد شد زیرا حزب الله انگیزه خواهد یافت تا موشک های خود را پیش از انهدام به سمت قلب اسرائیل پرتاب کند. در این صورت، اسرائیل احتمالاً حملات خود را دو گام تشدید خواهد کرد و اهداف سیاسی از جمله مقرهای حزب الله در شهرها و زیرساخت های غیرنظامی لبنان را هدف قرار خواهد داد.

در گزارشی که بیش از ۱۰۰ کارشناس و مقام پیشین اسرائیلی پاییز پارسال تهیه و به وسیله دانشگاه رایشمن هرتزلیا گردآوری شد، هشدار داده شده که حزب الله ممکن است به مدت سه هفته ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ موشک در روز پرتاب کند که این نرخ پرتاب ۲۵ برابر راکت پراکنی سال ۲۰۰۶ و بزرگترین رگبار موشکی مداوم در تاریخ خواهد بود. حتی اگر ناوشکن ‌های آمریکایی موشک‌ های بزرگ‌ تر را منهدم کنند، پدافند هوایی اسرائیل در برابر فوج موشک ها منکوب خواهد شد و تلفات سنگینی به بار خواهد آمد که بر اساس برخی برآوردها به ده‌ ها هزار نفر خواهد رسید.

اگر اسرائیل نتواند موشک‌ ها را پیش از پرتاب هدف قرار دهد، بازدارندگی را از طریق حمله به زیرساخت های لبنان در پیش خواهد گرفت. اسحاق گرشون، که در ماه‌های اخیر معاون فرماندهی شمال اسرائیل بود، معتقد است که اگر تل آویو مجبور به جنگ با حزب ‌الله شود، هدف "با خاک یکسان کردن حکومت لبنان" را در پیش خواهد گرفت به نحوی که غزه در مقایسه بهشت به نظر خواهد رسید.

هدف غایی جنگ اسرائیل با حزب الله از بین بردن جو ناامنی در شمال و واهمه ساکنین آن از بازگشت به خانه هایشان است. پس از حمله ۷ اکتبر حماس، اسرائیل نمی تواند چنین تهدیدی را در مرزهای خود تحمل کند. با این حال کارشناسان اسرائیلی تردید دارند که این امر در حال حاضر با هزینه قابل قبولی قابل دستیابی باشد. یکی از مقام های پیشین موساد به اکونومیست گفت که ارتش از جنگ غزه خسته شده و برای آمادگی جهت جنگ بعدی و ترمیم روابط با آمریکا و دیگر متحدان اسرائیل دستکم به شش ماه زمان نیاز است. وی خاطرنشان کرد که وی و دیگر ژنرال ها به این دلیل خواهان یک توافق هستند.

به گفته تامیر هِیمن، رئیس پیشین اطلاعات نظامی اسرائیل، ارتش می‌تواند یک منطقه حائل ۱۰ کیلومتری در لبنان ایجاد کند، اما نتیجه آن یک جنگ فرسایشی طاقت‌ فرسا، مانند جنگ دهه ۱۹۹۰ خواهد بود. او گفت: اگر می خواهید تغییری ایجاد کنید، باید کل شاکله (حزب الله) را نابود کنید. در حال حاضر نمی توان به این هدف دست یافت.

منبع: ایرنا

پایان/

۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۰
کد خبر: 29991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =