مسئولان ما به دنبال حمایت از قشر آسیب پذیر تولید نیستند

معاون اشتغال و توسعه کارآفرینی وزیر اسبق کار معتقد است بدلیل عدم حمایت دولت از بنگاه های کوچک و متوسط این بنگاه ها بدلیل نوسانات بازار ضربات زیادی خورده اند.

به گزارش تحریریه، براساس نتایج مطالعات مستقلی که طی 4 دهه اخیر در کشورهایی چون آمریکا، انگلستان، آلمان، فنلاند و کانادا انجام شده؛ بنگاه های کوچک و متوسط با نیاز کمتر به سرمایه اولیه در مقایسه با بنگاه های بزرگ، قادر به ایجاد اشتغال و رشد کارآفرینی در سطح بالایی هستند. همچنین تجربه هندوستان در بهره گیری از ظرفیت این بنگاه ها در دو دهه اخیر، به عنوان یک نمونه موفق در میان برخی از کارشناسان اقتصادی جهان شناخته شده است. از اینرو توجه سیاستگذاران اقتصادی کشورها طی دهه های اخیر به لزوم بهره گیری از ظرفیت بنگاه های کوچک و متوسط جلب شده است.

در کشور ما نیز با توجه به ویژگی هایی چون سرمایه نه چندان زیاد جهت راه اندازی و آمار مناسب اشتغالزایی، این نوع از بنگاه ها همواره مورد توجه فعالان اقتصادی بوده و براساس آمارها بیش از 80 درصد از تعداد بنگاه های صنعتی کشور را شامل هستند.

اخیرا مرکز آمار ایران، نتایج آمارگیری از کارگاه های صنعتی 10 نفر کارکن و بیشتر را منتشر نموده است. براساس گزارش این مرکز، در سال 1396 تعداد 30 هزار و 332 بنگاه کوچک و متوسط در کشور فعال بوده که با تعطیلی 1هزار و 362 بنگاه ( حدود 3.8 درصد) در سال 1397، این تعداد به 29 هزار و 170 واحد رسیده است. نتایج این گزارش نشان دهنده این نکته است که نه تنها تاکنون حمایت لازم و کافی از این بنگاه های مهم تولیدی و خدماتی در کشور ما انجام نشده؛ بلکه  این مجموعه ها دچار مشکلاتی هستند که بعضا به ورشکستگی و بیکاری نیروی کار نیز منجر گردیده است.

از اینرو خبرنگار «تحریریه»، درباره مشکلات این بنگاه های اشتغال آفرین، به گفتگو با «حمید حاجی عبدالوهاب»، معاون اشتغال و توسعه کارآفرینی وزیر اسبق کار، نشسته است:

حمید حاجی عبدالوهاب در ابتدای سخنان خویش با اشاره به مشکلات فراوان بنگاه های کوچک و متوسط کشور، بیان داشت: در کشورهای توسعه یافته معمولا بنگاه های کوچک به بنگاه های بزرگ بالادستی متصل هستند. این مسئله تاثیر نوسانات بازار بر کسب و کارهای خرد را به حداقل میزان ممکن  رسانده است. اما متاسفانه در ایران چنین نیست. بنابراین ما دائما شاهد ضربات ناشی از نوسانات بازار، بر پیکر بنگاه های کوچک و متوسط کشور هستیم. بی شک باید به دنبال راه حلی برای حمایت از تولیدکنندگان خرد بود. همچنین باید در نظر داشت علاوه بر بحث جنگ اقتصادی تحمیلی از سوی دشمن، ما در حال مبارزه با بیماری کرونا هستیم که بر عمق رکود و بلاتکلیفی در بازارهای کشور افزوده است. علاوه بر این، ساز و کار عرضه و تقاضا در شرایط جدید کرونایی، دچار تغییر و تحول شده است. از اینرو بنگاه های کوچک و متوسط،  نیازمند راهنمایی صحیح هستند تا بتوانند خود را در زمینه روش های نوین در عرضه محصول و خدمت، به روز نگاه دارند.

وی در پایان افزود: ما در زمینه بهبود فضای کسب و کار و حمایت از تولید، قوانین بسیاری داریم. اما متاسفانه تاکنون توجه کافی از جانب برخی مسئولان به امر تولید نشده است. متاسفانه مسئولان ما به دنبال شناسایی و حمایت از قشر آسیب پذیر تولید نیستند. در نتیجه سیاست هایی تاکنون اتخاذ شده که نتیجه ای جز نوسانات بازار و ضربه به بنگاه های کوچک و متوسط نداشته است. از آنجایی که سرمایه بنگاه های کوچک و متوسط محدود و وابسته به عوامل دیگر بازار بوده؛ متاسفانه ضربات فراوانی از ناحیه بی توجهی ها به آنها وارد شده است. البته دولت محترم تدابیری چون پرداخت وام در جهت حمایت از این بنگاه ها در نظر گرفته که تاثیر آن، تنها در حد مسکن است. چرا که در نبود رونق و وجود رکود، بنگاه های مذکور تولید کافی ندارند و امکان بازپرداخت اقساط برای آنها میسر نیست.

پایان/

۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
کد خبر: 8445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =