بیداد "دیکتاتوری پزشکی" در نظام سلامت ایران/ "ابن سینا" هم که باشی اجازه طبابت نخواهی داشت!

متخصص جریان‎شناسی علم با اشاره به لزوم احیای "طب ایرانی ــ اسلامی" بر اساس ابلاغیه مقام معظم رهبری گفت: حتی اگر امروز خود ابن سینا هم سر از قبر در بیاورد، همان کسی که به نامش روز پزشک را نامگذاری کرده‌اند و بگوید می‌خواهم طبابت کنم، این ساختار به خود ابن سینا هم اجازه طبابت نمیدهد!

به گزارش تحریریه؛ «علی ارجمند عین الدین» درباره چرایی مقاومت و کارشکنی نظام سلامت کشور در مقابل طب ایرانی ـ اسلامی اظهار کرد: وقتی میگوییم قوه مجریه یعنی مجری قوانین بالا دستی و قوانین جاری کشور است؛ یکی از ابلاغیه‌های مقام معظم رهبری براساس اصل 110 در حوزه بهداشت و درمان است که ایشان به صراحت به احیای طب ایرانی ــ اسلامی در کنار طبی که به عنوان طب مدرن یا مولکولی مشهور است، اشاره می‌کنند.

این محقق و مولف افزود: اگر فقط به همین بند یعنی بندهای این ابلاغیه عمل شود، فکر میکنم این سد معبر برداشته می‌شود و می‌توانیم به این سمت حرکت کنیم که در آینده براساس خواست مردم عمل شود چرا که مردم امروز به دنبال این نیستند که یک طب صرفاً بر اساس تعارض منافع تمام  زندگیشان را به دست بگیرد.

وی تاکید کرد: وقتی کسی دارد پول به بیمارستان و دکتر می‌دهد حق دارد ساختار و روش درمان خود را انتخاب کند؛ این یکی  از اصول دموکراسی است دموکراسی فقط در عالم سیاست نیست در شیوه مدیریت کشور هم باید وجود داشته باشد لذا بنده که دارم پول دارو و درمان و بیمارستان میدهم حق دارم از روشهای دیگر استفاده کنم چنانچه در کشورهای دیگر  این امکان هست.

این نظریه‌پرداز در حوزه  امنیت غذایی گفت: در کشوری مانند چین اعلام کردند در درمان کرونا، ۹۲ درصد از روشهای درمانی سنتی خود استفاده کرده‌اند اما در کشور ما متاسفاته به دلیل دیکتاتوری حاکم بر نظام بهداشت کشور و فساد گسترده‌ای که در آن وجود دارد، اجازه داده نمیشود که روشها و ساختارهای دیگر در مقابل طب نوین عرض اندام کند ولو اینکه کارآمد باشد حتی در حد فرضیه هم اجازه آزمایش روی فرضیات طب سنتی داده نمیشود.

وی با اشاره به در پیش بودن تشکیل دولت سیزدهم گفت: آقای رئیسی ملزم است که سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری خصوصا ابلاغیه ایشان در حوزه بهداشت و درمان را اجرا کند و اگر این کار انجام شود به سمت احیای  طب سنتی و قرار گرفتن آن در ارکان اداری و ساختار مدیریتی حرکت می‌کنیم ولو اینکه ضعیف باشد.

حجت‌الاسلام ارجمند درباره برخی برخوردهای قضایی و فشارهای حقوقی در حوزه طب سنتی با فعالان و طبیبان این حوزه گفت: این امر در درجه اول به دلیل تعارض منافع است یعنی به دلیل منافع یک عده از پزشکان و داروسازانی که اجازه نمیدهند هیچ نظریه و پارادایم علمی دیگری مطرح شود؛ متاسفانه دچار چالش هایی هستیم که حتی  کشورهایی که ادعای دین و مدرنیته هم ندارند  اینچنین چالشهایی ندارند.

این متخصص جریان‌شناسی علم گفت: در میان کشورهای مختلف اگر مطالعه کنید فقط در ایران است که دانشگاه‌های پزشکی و آموزش عالی از هم جداست! همه جا دانشگاههای علو پزشکی زیرمجموعه آموزش عالی است اما در کشور ما اینچنین نیست.

وی افزود: یک صنفی به نام صنف پزشکان تمام اختیارات حاکمیت را از تعرفه‌گذاری تا نظارت و حتی قضاوت را هم در دست گرفته‌اند، در مجلس کمیسیون  پزشکی دارند، در حوزه آموزش، دانشگاه‌هایشان جداست  و وزیر حتما باید پزشک باشد و متاسفتانه شکایت قضایی از پزشکان به دلیل "قصور پزشکی" منتج به محکومیت خاصی برای پزشک متخلف نمی‌شود و صرفاً به جریمه نقدی بسنده می‌شود! این امر سبب شده حقوق مسلم شهروندی از مردم گرفته شود و بدتر اینکه حتی برای عمل جراحی باید امضا بدهی که هر اتفاقی افتاد گردن خودت است!

وی به ایراد ساختاری در بدنه وزارت بهداشت و برخوردهای قضایی و ساختارسازی برای کنار گذاشتن طب سنتی اشاره کرد و گفت: حتی اگر امروز خود ابن سینا هم سر از قبر در بیاورد، همان کسی که  به نامش روز پزشک را نامگذاری کرده‌اند و بگوید  می‌خواهم طبابت کنم، این ساختار به خود ابن سینا هم اجازه طبابت نمی‌دهد چون تابع ساختارهایی که امروزه ایجاد شده، نیست!

ارجمند  تاکید کرد: این ساختار کاملاً قابل نقد است  و این امر در دوران کرونا به خوبی اثبات شده است؛ ساختاری  که در آن از ابتدا تا انتها پزشکان دو واحد بیشتر تغذیه نمی‌خوانند لذا پزشکان ما چیزی از تغذیه  نمی‌دانند و حتی دستگاهها و کیتها را پزشکان تولید نمی‌کنند بلکه مهندسان پزشکی آن را تولید می‌کنند پس خیلی کارآمد نیستند.

وی ابراز کرد: باید با تاکید عنوان کنم در نظام پزشکی سرمایه‌سالار هیچ دارویی برای درمان و ریشه‌کنی بیماری تولید نمی شود بلکه دارو تولید می‌شود فقط و فقط برای کنترل آن بیماری چراکه 90 درصد این داروها، حجم‌دهنده و رنگ‌دهنده است و تنها 10 درصد آن شاید آن ماده موثره باشد لذا برای آن 90 حتما عوارض جدیدی ایجاد می‌شود.

ارجمند گفت: اگر کل بودجه  کشور را به پزشکان بدهیم تا سرطان را درمان کنند، نخواهند توانست چرا که این ساختار اصلا برای درمان ساخته نشده است بلکه برای پول درآوردن از بیماری افراد ایجاد شده است و مصرف داروهای اینچنینی هر روز عوارض بیشتری ایجاد خواهد کرد.

۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۷
کد خبر: 11534

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 9 + 4 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 2
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • US ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   6 0
   این که پزشکی به انحصار در آمده یک بحث است و اینکه طب سنتی مجوز داشته باشد یا نداشته باشد بحث دیگری است. هر علمی باید بتواند خودش را ثابت کند. اصول طب سنتی اثبات نشده است و اگر هم اثبات بشود دیگر طب مدرن است و سنتی حساب نمیشود. مثلا گرمی و سردی و بلغم و غیره تعریف نشده اند و تاثیر آنها بر بدن و بیماریها بررسی نشده است. طب سنتی چین بشدت زیر تحقیقات است و بخشی از آن ثابت شده و بخشی دیگر اثبات نشده.
  • IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   1 0
   طب سنتی طب تاریخ گدشته مربوط به قرون قبل است. ابن سینا هم اگر امزوز زنده بود مسلما اطلاعاتش در باره پزشکی از یک پزشک عمومی امروزی بسیار پایین تر بود. طب کدرن آنقدر پیشرفت کرده که قابل قیاس با طب سنتی نیست. طب سنتی توان درمان یک عفونت ساده را نداشت و اگر سربازی در جنگ یک زخم ساده بر می داشت مرگش قطعی بود. مقایسه طب سنتی با طب امروز مصا مقایسه سفر با چهارپایان و هواپیما به قاره های دیگر است