ضوابط عملیاتی شدن سازوکار تهاتر میان ایران و پاکستان صادر شد

پیرو گفت‌وگوهای وزیر صمت و پیگیری‌های سازمان توسعه تجارت ایران، وزارت بازرگانی پاکستان در اقدام نهایی برای تقویت تجارت دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران، قانون و ضوابط عملیاتی شدن «سازوکار تهاتر» میان دو کشور را صادر کرد.

به گزارش تحریریه، به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، براین اساس، اکنون تبادل رسمی تجارت با ایران با بهره‌گیری از مکانیزم تهاتر امکان‌پذیر است.

با توجه به اهمیت استفاده از چارچوب تهاتر به‌عنوان ابزاری برای تقویت تجارت بین دو کشور در نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان (JTC) که در آبان ماه سال گذشته با میزبانی سازمان توسعه تجارت ایران در تهران برگزار شد، دو کشور برای ایجاد زیرساخت‌های تجارت تهاتری توافق کردند.

براساس سند یادداشت تفاهم اجلاس یاد شده، رؤسای هیئت‌های ایرانی و پاکستانی توافق کردند الزامات تهاتر بین دو کشور را تأمین کنند و تصویب تجارت تهاتری با ایران توسط پاکستان نیز در پی همین گفت‌وگوها انجام‌شده است.

در آبان ماه سال گذشته، عبدالرزاق داوود مشاور نخست‌وزیر پاکستان و هیئت همراه، برای برگزاری نهمین اجلاس مشترک تجاری به تهران سفر کردند و در دیدار با هیئت ایرانی و پس از گفت‌وگوهای کارشناسی، متن تفاهم‌نامه اجلاس میان وزیر صنعت، معدن و تجارت و مشاور نخست‌وزیر پاکستان امضا شد.

اکنون به‌منظور اجرای تهاتر، دو طرف باید چارچوب‌های عملیاتی را تبادل کنند.

گفتنی است در ۱۱ ماهه سال گذشته، تجارت دوجانبه به هزار و 500 میلیون دلار رسید که سهم ایران از این رقم، نزدیک به هزار و 200 میلیون دلار بوده است. در مدت یاد شده، صادرات ایران به پاکستان 25 درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد داشته است.

در مقابل در ۱۱ ماهه سال گذشته، حدود 300 میلیون دلار از پاکستان واردات داشتیم که بیش از 58 درصد رشد داشته است.

انتظار می‌رود با گشایش جدید در تجارت میان ایران و پاکستان، ضمن کاهش هزینه‌های تجاری بین دو کشور، شاهد رشد تجارت دوجانبه نیز باشیم.

گفتنی است ایران و پاکستان به‌عنوان دو اقتصاد مکمل می‌توانند به خوبی از مکانیزم تهاتر برای تسهیل و تقویت مناسبات تجاری و اقتصادی دو جانبه بهره‌برداری کنند.

بررسی‌های تجاری نشان می‌دهد ایران بیش از 16 میلیارد دلار ظرفیت صادراتی به پاکستان دارد.

در کنار به‌کارگیری مکانیزم تهاتر، ایران و پاکستان برای تجدید برنامه همکاری استراتژیک تجاری پنج ساله نیز توافق کرده‌اند که انتظار می‌رود همچون تهاتر در آینده نزدیک در پاکستان به تصویب برسد.

اکنون گفت‌وگوهای تجارت آزاد نیز بین دو کشور در جریان است و درمجموع دو کشور تلاش دارند با ایجاد زیرساخت‌های حقوقی مناسب، مبادلات خود را در میان‌مدت به پنج میلیارد دلار افزایش دهند.

قابل‌توجه است که مصوبه تهاتر روز پنج شنبه 18 فروردین که از سوی وزارت بازرگانی پاکستان صادرشده، با توجه به توافقات اجلاس نهم تجاری ایران و پاکستان، تفاهم‌نامه تهاتر اتاق‌های بازرگانی زاهدان و کویته را به‌عنوان نخستین گام در به‌کارگیری تهاتر در تجارت دو کشور، مورد تأیید قرار داده است.

مقرر است با اجرای موفق تهاتر بین اتاق‌های بازرگانی یاد شده به‌عنوان نمایندگان ایران و پاکستان، این راهکار تجاری در سطح گسترده‌تری به‌کار گرفته شود.

البته گفتنی است بر اساس مقررات ارزی پاکستان، تهاتر به‌صورت یک رویه تجاری در آن کشور تاکنون قابل انجام نبوده است، اما با مصوبه اخیر دولت پاکستان، تهاتر پاکستان با ایران و با محوریت اتاق‌های بازرگانی زاهدان ایران و کویته پاکستان، مجاز شده است.

پایان/

۱۹ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۰
کد خبر: 18058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =