نظرسنجی| نگرش مردم ایران درباره جنگ روسیه و اوکراین

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) به‌منظور سنجش نگرش ایرانیان درباره جنگ روسیه و اوکراین در اسفندماه 1400 یک نظرسنجی در مقیاس ملی و با شیوه مصاحبه تلفنی انجام داده است.

به گزارش تحریریه، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) به‌منظور سنجش نگرش ایرانیان درباره جنگ روسیه و اوکراین در اسفندماه 1400 یک نظرسنجی در مقیاس ملی و با شیوه مصاحبه تلفنی انجام داده است. جامعه آماری این نظرسنجی کلیه شهروندان 18 سال به بالای ساکن در مناطق شهری و روستایی کل کشور و تعداد نمونه آن 2088 نفر بوده است.

از هر ۱۰ نفر افراد بالای ۱۸ سال، ۴ نفر اصلا اخبار مربوط به جنگ روسیه و اوکراین را پیگیری نمی‌کند

از پاسخگویان پرسیده شد «شما چقدر اخبار جنگ روسیه و اوکراین را پیگیری کرده اید؟». براساس نتایج به‌دست‌آمده، 37.9 درصد از پاسخگویان اصلا اخبار مربوط به جنگ روسیه و اوکراین را پیگیری نکرده اند. 27.6 درصد به میزان کم و 20.3 درصد به میزان زیاد یا خیلی زیاد اخبار مربوط به جنگ روسیه و اوکراین را پیگری کرده اند. 14.1 درصد از پاسخگویان تا حدودی اخبار مربوط به این جنگ را پیگیری کرده اند.

۵۳.۲ درصد از پاسخ‌گویان مطلع از وقوع جنگ معتقدند که غربی‌ها به خاطر منافع خودشان از اوکراین حمایت می‌کنند

از پاسخگویان پرسیده شد «برخی می‌گویند غربی‌ها به خاطر منافع خودشان است که از اوکراین حمایت می‌کنند، برخی هم معتقدند حمایت آنها به خاطر دفاع از حقوق بشر است. شما با کدام یک از گزینه های زیر موافق هستید؟» براساس یافته های به‌دست‌آمده، 53.2 درصد از پاسخ‌گویان مطلع از وقوع جنگ معتقدند که غربی ها به خاطر منافع خودشان از اوکراین حمایت می کنند، 20.6 درصد بر این باورند که حمایت غربی ها از اوکراین برای دفاع از حقوق بشر بوده است، 23.5 درصد نیز نسبت به این سوال اظهار بی اطلاعی کردند. 2.8 درصد از پاسخ¬گویان به این سوال پاسخی ندادند.

۲۳.۲ درصد کسانی که به نحوی از اخبار جنگ روسیه و اوکراین مطلع بوده‌اند، اصلاً از پیامدهای این جنگ برای ایران احساس نگرانی نمی‌کنند

از شهروندانی که از جنگ روسیه و اوکراین مطلع بودند، پرسیده شده است «شما چقدر از پیامدهایی که ممکن است این جنگ برای ایران داشته باشد احساس نگرانی می‌کنید؟». در مجموع 47.9 درصد کسانی که به نحوی از اخبار جنگ روسیه و اوکراین مطلع بوده‌اند، اصلاً از پیامدهای این جنگ برای ایران احساس نگرانی نمی‌کنند یا کمی در این زمینه نگران‌اند، 8.3 درصد گفته‌اند تاحدودی احساس نگرانی می‌کنند و 39.7 درصد در حد زیاد یا کاملاً نگران‌اند ‌که جنگ روسیه و اوکراین پیامدهای بدی برای ایران داشته باشد.

 ۶۴.۵ درصد معتقدند که ایران باید در برابر جنگ روسیه و اوکراین بی‌طرف بماند

از شهروندان پرسیده شد «به نظر شما بهتر است ایران چه واکنشی در برابر جنگ روسیه و اوکراین نشان دهد؟» براساس نتایج به دست آمده، اکثریت پاسخگویان یعنی 64.5 درصد معتقد بودند که ایران باید در برابر جنگ روسیه و اوکراین بی طرف بماند. 14 درصد بیان کرده اند ایران باید از اوکراین طرفداری کند. در مقابل 6.6 درصد گفته اند ایران باید از روسیه طرفداری کند. 15 درصد از پاسخگویان به این سوال پاسخ نداده‌اند و نظر خاصی نداشته اند.

پایان/

۲۷ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵
کد خبر: 18259

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 0 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 3
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • عضو هیات علمی و مدرس پژوهش های کمی و کیفی IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۷
   6 1
   با توجه به اصل محرمانگی هویت پاسخگویان که در روشهایی گردآوری اطلاعات آماری باید رعایت شود. چون تماس تلفنی و اینکه هویت شخص پاسخگو از طریق شماره تلفن او قابل شناسایی است لذا این تحقیق و پاسخ های بدست آمده کاملا غلط و همراه با سو گیری (از روی ترس یا هر دلیل دیگر ) است و قطعا پاسخ های داده شده به گوید های تحقیق نمی تواند پاسخ واقعی افراد پاسخگو باشد
  • علی صرفی IR ۱۴:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۷
   0 0
   بنام یادخداسلام چرادراروپاغرب بین کشورهاشون جنگ نیست چرافقط فقط فقط درآسیاوکشورهای آسیایی جنگ است بجان هم به کشورهای همدیگرحمله جنگ میکنندومردم ملتهای کشورهمدیگررامیکشندبخاک وخون میکشندچرادرغرب واروپااین جنگهاوجودنداردچراکشورهای آسیایی رابجان هم میاندازنددقیقاکشورهای غربی اروپایی چقدچقدچقدچقدرتسلیحات بفروش رساندبخداکه چقدراستفاده میکنندوکشورهاوهمسایگان ملتهای مارابجان هم میاندازندالان هم دقیقاروسیه بااوکراینوتمام تک تک کشورهای غربی اروپایی میجنگدواستفاده بینهایت میبرددرتمام جنگ کشورهابالابالابالاترین منافع راکسب میکنندچراکشورهای آسیادرکشورهای اروپایی غربی پایگاه نداردنیرونداردودخالت نمیکندخداتمام دشمنان قرآن اسلام مسلمانان شیعیان جهان تک تک دشمنانمان خدانذبودگرداندانشاالله
  • بی نام BG ۱۶:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۷
   0 0
   امار شما دروغ است تمام مردم ایران می دانند که اوکراین مورد ظلم پوتین شده واینچا فقط ایران ضرر کرده