انتقال سامانه اس 400 روسیه به سوریه

تحلیلگر سرشناس جهان عرب معتقد است رای رژیم اسرائیل علیه روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و رویکرد ضد روسی این رژیم در نهایت به رویکرد جدی کرملین و تسلیح سوریه به سامانه موشکی اس400 و جنگنده های مدرن منجر خواهد شد.

به گزارش تحریریه روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» در بخشی از گزارش خود به قلم «عبد الباری عطوان» تحلیلگر سرشناس جهان عرب نوشت، پس از رای رژیم اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل به طرح پیشنهادی آمریکا برای تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل و متهم شدن روسیه از سوی «یائیر لاپید» وزیر امور خارجه این رژیم به ارتکاب جنایت جنگی در اوکراین، اکنون پس از سال ها هماهنگی روابط روسیه و این رژیم وارد مرحله ای از بحران می شود. 

وزارت امور خارجه روسیه درباره این موضع گیری رژیم اسرائیل بیانیه ای شدید اللحنی صادر کرد و گفت که این اقدام اسرائیلی ها تلاشی آشکار برای سوء استفاده از اوضاع اوکراین و منحرف کردن جامعه بین المللی از تنش های عربی – اسرائیلی به عنوان یکی از قدیمی ترین تنش های حل نشده است.

در این بیانیه به شدت از اشغال سرزمین ها در کرانه باختری و ادامه اشغالگری و تبدیل نوار غزه به زندان انتقاد شده است. 

عطوان افزود: به نظر ما این موضع گیری روسیه بسیار دیر انجام شده است زیرا دوستی روسیه و رژیم اسرائیلی که بیش از دو دهه ادامه داشت یک طرفه و به سود رژیم اسرائیل بود و روسیه هرگز از این روابط بهره ای نبرد. حتی روسیه در این زمینه از سوی بسیاری از دوستان عرب خود به ویژه به دلیل سکوت در برابر حمله های رژیم اسرائیل در سوریه با انتقاد روبرو شد.

دشمنی رژیم اسرائیل با روسیه محدود به تایید طرح پیشنهادی آمریکا برای تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر نیست. بلکه این دشمنی بسیار خطرناک است و این رژیم از مخالفان روسیه در سرزمین های اشغال شده پذیرایی کرده است. همچنین اسرائیل به همه میلیاردهایی که اموال مردم روسیه را به چپاول برده اند، تابعیت اسرائیلی داده است. 

در بخشی از گزارش روزنامه رای الیوم می خوانیم، بیانیه انتقادی وزارت امور خارجه روسیه در مقابل ضربه های مسموم اسرائیل کافی نیست و انتظار می رود که روسیه در برابر اقدامات تروریستی اسرائیل و کشتارهای آن در سوریه، فلسطین اشغالی و لبنان و ... مقاومت کند و ارتش عربی سوریه را به موشک های اس 400 و جنگنده های مدرن تجهیز کند تا با حمله های اسرائیل به طور کارآمدی مقابله کند. روسیه نباید در برابر خیانت های اسرائیل سهل انگاری کند. عکس العمل این کشور باید به ویژه در سوریه و سرزمین های عربی اشغال شده قاطعانه باشد.

پایان/

۳۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰
کد خبر: 18372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =