عقب‌نشینی روبلی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا برای حفظ واردات انرژی و جلوگیری از نقض تحریم ها راهکار قانونی را به کشورهای ارپایی برای پرداخت بهای گاز روسیه به روبل تدارک دیده است.

به گزارش تحریریه، خبرگزاری «رویترز» نوشت، کمیسیون اروپا اعلام کرد که شرکت‌های اتحادیه اروپا می توانند با پرداخت به یورو یا دلار و تبدیل آن به روبل، خواسته روسیه برای نحوه پرداخت‌ بهای گاز به مسکو را بدون نقض تحریم‌ها انجام دهند.

طبق این گزارش شرکت ها همچنین باید به دنبال گنجاندن شروط بیشتر در قراردادهای بعدی باشند، مانند این بند که آنها تعهدات قراردادی خود را پس از سپرده گذاری ارزهای غیر روسی کامل می دانند.

مسکو به اروپا هشدار داده است که در صورت عدم انجام پرداخت ها به روبل، با تهدید خطر قطع عرضه گاز روبرو می شوند. کاخ کرملین در ماه مارس فرمانی صادر و بر اساس آن تصریح کرد که خریداران انرژی باید در گازپروم‌بانک (Gazprombank) حساب‌هایی را برای پرداخت به یورو یا دلار باز کنند تا این پول به روبل تبدیل ‌شود.

کمیسیون اروپایی گفت که شرکت ها باید به پرداخت ارز توافق شده در قراردادهای خود با گازپروم ادامه دهند که طبق آن 97 درصد آن به یورو یا دلار است.

سخنگوی کمیسیون می گوید: «شرکت‌هایی که قراردادهایی مبنی بر پرداخت به یورو یا دلار دارند، نباید به خواسته‌های روسیه تن بدهند زیرا این برخلاف تحریم‌های موجود است».
در یک سند مشورتی که روز پنجشنبه به کشورهای عضو ارسال شد، کمیسیون اعلام کرد که پیشنهاد روسیه خطر نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا را به همراه دارد، زیرا تکمیل مؤثر خرید - پس از تبدیل پرداخت‌ها به روبل - بهای گاز را در اختیار مقامات روسیه قرار می‌دهد.

کمیسیون اما اعتقاد دارد که با این حال، دستور مسکو لزوماً مانع از فرآیند پرداختی نمی شود که با تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه در مورد مناقشه اوکراین مطابقت داشته باشد.

بروکسل در این سند عنوان داشت گزینه هایی وجود دارند که می تواند به شرکت ها اجازه دهد تا به طور قانونی به پرداخت پول گاز ادامه دهند.

در این سند آمده است: «شرکت‌های اتحادیه اروپا می‌توانند از همتایان روسی خود بخواهند که تعهدات قراردادی خود را مانند قبل از تصویب این فرمان انجام دهند، یعنی معامله با واریز مبلغ مقرر به یورو یا دلار صورت بگیرد». 

با این حال، روند تأمین معافیت از الزامات این فرمان هنوز مشخص نیست.

همچنین توصیه کمیسیون از نظر قانونی الزام آور نیست، اما تلاشی برای هدایت موضوع محسوب می شود زیرا کشورهای عضو در حال بررسی چگونگی ادامه پرداخت هزینه گاز روسیه هستند.

در این سند آمده است که رژیم تحریم‌های اتحادیه اروپا شرکت‌ها را از افتتاح حساب در گازپرومبانک یا تعامل با بانک برای جستجوی راه‌حل منع نمی‌کند.

پایان/

۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۰
کد خبر: 18515

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =