انقلاب با طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد به سران قوا

وزیر اقتصاد از ارایه پیشنهاد این وزارتخانه به شورای هماهنگی سران قوا درباره فروش اموال مازاد دستگاه‌های دولتی خبر داد و گفت: بر اساس این طرح، وزارت اقتصاد می‌تواند بعد از گذشت سقف زمانی یک ماهه برای فروش اموال مازاد، راسا اقدام به فروش کند.

به گزارش تحریریه، اولین جلسه گردهمایی حضوری مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استان‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی پس از دو مرحله برگزاری به صورت وبینار، برگزار شد.

«سید احسان خاندوزی» در نشست آغازین این گردهمایی، گفت وگوی مدیران استان ها را فرصت مناسبی برای تبادل تجارب و بهره گیری از آنها برای رسیدن به اهداف آینده برشمرد.

وزیر اقتصاد با تاکید بر پیوند و انسجام ادارات کل انور اقتصادی و دارایی استانی در اجرای برنامه‌های راهبردی و عملیاتی وزارتخانه در سال جاری، تصریح کرد: این برنامه ها باید به طور جدی در جلسات دستگاه های تابعه استان ها مورد بحث و بررسی قرار گیرد و ارتباطات انسجام دهنده‌ای حول آن هم در سطح استان‌ها و هم با مرکز شکل گیرد و موارد به طور دقیق در جریان همین ارتباطات  به مرکز گزارش شود.

وی افزود: در سال گذشته زمان کافی برای رسیدن به امور نبوده است اما در ۱۴۰۱ و از ابتدای سال فرصت برای انجام مقدمات کارها بوده و از این رو بهانه‌ای برای کوتاهی‌ها وجود ندارد.

وزیر اقتصاد همچنین درباره جایگاه مدیران استانی وزارت اقتصاد در پیشبرد اهداف و رسیدگی به مشکلات و مسائل فعالان اقتصادی، تاکید کرد: این موضوع نافی مسئولیت دستگاه ها و ادارات دیگر نیست، اما ایفای چنین نقشی بر عهده ادارات کل استانی وزارتخانه است و تمام ظرافت های این کار از جمله همکاری همدلانه باید از سوی مدیران مورد توجه قرار گیرد و تمام ظرافت‌ها از سوی مدیران زیر مجموعه رعایت و از خارج شدن روند نمایندگی های استانی وزارت اقتصاد از مسیر اصلی جلوگیری شود.

وی ادامه داد: کوتاهی هر بخش از این ادارات به وزارت اقتصاد آسیب می‌رساند و پاسخگویی نهایی درباره عملکرد هر یک از ادارات با وزارتخانه خواهد بود، لذا مدیران استان ها باید هماهنگی درون نمایندگی های استان ها را به خوبی انجام دهند.

خاندوزی همچنین بر لزوم انتقال مسائل و اشکالات به مرکز و شخص وزیر تاکید و بیان کرد: اگر موارد منتقل نشوند هیچ بهانه ای پذیرفته نخواهد بود، مکاتبات باید به صورت دقیق انجام شود و در این مورد هیچ خط قرمزی وجود ندارد و همه افراد باید در این زمینه پاسخگو باشند.

وزیر اقتصاد همچنین با اشاره به تفویض اختیارات از سوی این وزارتخانه به استان‌ها یادآور شد: این کار آغاز شده و ادامه دارد هرچند هنوز در برخی از موارد به نتیجه نرسیده است.

وی ادامه داد: این شیوه که استان ها منتظر اتفاقات مرکز باشند درست نیست؛ گر چه سیاست ها و راهبردها باید از مرکز ابلاغ شود اما تصمیم گیری در مورد سایر موارد باید به خود استان ها واگذار شود.

خاندوزی تصریح کرد: ملاحظات قومی و رفاقتی نباید موجب شود که همه نظارت ها از مرکز صورت گیرد، در نتیجه تصمیم گیری از سوی استان‌ها باعث آسیب شناسی و موثرتر شدن عملکرد استان‌ها می‌شود.

وزیر اقتصاد با اشاره به مسئولیت این وزارتخانه در اجرای تبصره ۱۸ بودجه ۱۴۰۱ تصریح کرد: باید در این حوزه بتوانیم عملکرد خوبی داشته باشیم و نگاه تخصصی به پروژه ها داشته باشیم تا مثل تجربه پول پاشی های گذشته نباشد و  به هدف تعیین شده یعنی رونق تولید، درآمد و اشتغال منجر شود.

وی بر تسریع در عملکردها در این حوزه تاکید کرد و گفت: اگر اقدام دستگاه ها طولانی می شود یا بانک ها تعلل می کنند باید بررسی شوند و سایر موارد کوتاهی در حسن انجام تبصره ۱۸ بر عهده مدیران استانی است؛ خروجی و عملکرد استان ها در این مورد باید خوب و قابل دفاع باشد.

خاندوزی با تاکید بر اهمیت مولد سازی دارایی‌ها، افزود: در این مورد عملکرد برخی استان‌ها خوب و در برخی استان‌ها نامناسب بوده است.

وی اشاره کرد: یکی از خلاء های کشور، مدیریت نامناسب دارایی ها است ‌که در این زمینه اختیارات استان‌ها باید خروجی های مناسبی داشته باشند و باید نسبت به گذشته، انقلابی در فروش مازاد اموال دولت رخ دهد.

وزیر اقتصاد همچنین با اشاره به ضعف‌هایی که در گذشته در مسیر فروش اموال وجود داشته و موانعی که همچنان در این مسیر وجود دارد گفت: ما تنها بازیگر حوزه فروش اموال مازاد نیستیم، اما پیشنهاد ما به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه این بود که در این خصوص سقف زمانی یک ماهه‌ ای برای فروش اموال مازاد به دستگاه‌ها داده شود؛ اگر در این سقف زمانی، فروش اموال انجام نشد وزارت اقتصاد راسا بتواند در این مورد اقدام کند که در این صورت، انقلابی در حوزه فروش اموال صورت خواهد گرفت و همچنین موجب تغییر رفتار مدیران درباره فروش اموال مازاد خواهد شد.

وزیر اقتصاد همچنین به موضوع تسهیل صدور مجوزها و به طور کلی تسهیل فضای کسب و کار اشاره کرد و ادامه داد: در زمینه تسهیل کسب و کارها، ادارات امور اقتصادی و دارایی استان ها باید محل مراجعه و رسیدگی به مشکلات فعالان اقتصادی آن استان ها باشند. باید ارتباط ویژه ای با فعالان اقتصادی و تشکل های مرتبط صورت گیرد. مدیران استان ها باید روشن و شفاف و بدون تبعیض، دلسوز فعالان اقتصادی استان‌ها باشند و تمام موارد مربوط را حل و فصل کنند.

خاندوزی موضوع انتصابات را در حوزه ادارات استانی مهم برشمرد و تصریح کرد: افراد لایق باید مورد توجه قرار گرفته و ترفیع بگیرند و محور انتصاب مدیران، تخصص و آشنایی کامل آنها به امور محوله باشد.

وی ادامه داد: مدیران استان ها باید به دنبال مدیران زیر مجموعه دلسوزی باشند که تحقق اهداف دولت را دنبال کنند و همچنین خود مدیران وزارت اقتصاد باید نسبت به آنچه در وزارت مصوب می شود مسئولیت پذیر و به تحول در این دولت اعتماد و اعتقاد داشته باشند.

خاندوزی همچنین افزود: باید در جهت بهبود چهره عملیات های صورت گرفته تلاش شود، افراد نخبه و دانشگاهیان باید در کارهای رسانه ای استان ها به کار گرفته شوند و مدیران باید از عملیات های صورت گرفته اخبارهایی منتشر کنند که  مورد اقبال مردم باشد و در مورد اتفاقات خوب صورت گرفته باید اطلاع رسانی انجام شود.

بر اساس این گزارش، گردهمایی دو روزه مدیران امور اقتصادی و دارایی استانهای  وزارت امور اقتصادی و دارایی امروز در محل این وزارتخانه آغاز شد و تا فردا ادامه خواهد داشت. برگزاری ۴ کارگروه تخصصی توسعه مدیریت و منابع، سیاستگذاری اقتصادی و سرمایه‌گذاری، نظارت مالی و خزانه داری کل کشور و امور مالیاتی از برنامه های این گردهمایی دو روزه است.

پایان/

۲۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
کد خبر: 20522

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =