بهبود اشتغال روستایی و امنیت غذایی کشور با اجرای شیوه نامه تأمین مالی زنجیره ای کشاورزی قراردادی

حمید آذرمند مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی با اشاره به اهمیت استفاده از روش های نوین در تأمین مالی در اقتصاد گفت:‌با آسیب شناسی که از نظام تأمین مالی در بخش های مختلف به ویژه بخش کشاورزی به عمل آمد، ضرورت ارتقای نظام اعتباری و نظام تأمین مالی در بخش های مختلف اقتصاد از جمله بخش کشاورزی کاملا مشهود بود.

به گزارش تحریریه، حمید آذرمند مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی با اشاره به اهمیت استفاده از روش های نوین در تأمین مالی در اقتصاد گفت:‌با آسیب شناسی که از نظام تأمین مالی در بخش های مختلف به ویژه بخش کشاورزی به عمل آمد، ضرورت ارتقای نظام اعتباری و نظام تأمین مالی در بخش های مختلف اقتصاد از جمله بخش کشاورزی کاملا مشهود بود.

وی افزود:  بنابراین برای حل مسئله بحث تامین مالی زنجیره ای به عنوان یک سیاست نوین در جهت ارتقای روش های تأمین مالی در دستور کار بانک مرکزی و شبکه بانکی قرار گرفت. در این زمینه به طور خاص کشاورزی قراردادی و تأمین مالی آن که بررسی تجربه های جهانی نشان می دهد که روشی کارآمد هم در حوزه کشاورزی و هم در حوزه تأمین مالی است، در دستور کار قرار گرفت.

مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی اظهار داشت: با همکاری بانک ها و وزارتخانه های تخصصی به ویژه وزارت جهاد کشاورزی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شیوه نامه تأمین مالی کشاورزی قراردادی تهیه و تدوین و به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد.

حمید آذرمند اعلام کرد: در همین راستا به منظور آشنایی مدیران ارشد نظام بانکی و فعالان این حوزه و دستگاه های اجرایی مرتبط در روز 11 مرداد آئین رونمایی از شیوه نامه تأمین مالی کشاورزی قراردادی برگزار می شود.  در این همایش روش ها، نقشه راه و هماهنگی های لازم جهت اجرای سراسری و گسترده این شیوه تأمین ممالی جدید را مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی در پایان اظهار امیدواری کرد: امید است با اجرای روش تأمین مالی کشاورزی قراردادی شاهد بهبود اشتغال روستایی، بهبود امنیت غذایی کشور، افزایش کارآیی تخصیص منابع و کاهش فشار بر ترازنامه بانک ها در حوزه تأمین مالی کشاورزی و اشتغال روستایی باشیم.

گفتنی است،«کشاورزی قراردادی» روشی از تولید است که از طریق آن، تولیدکننده (اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی که به صورت مستقیم یا از طریق تشکل تولیدی معین، بر اساس قرارداد با مجری طرح، به تولید محصول می‌پردازند) از طریق عقد قرارداد با یک مجری طرح، نسبت به تولید محصولات کشاورزی اقدام می کند. تأمین مالی در کشاورزی قراردادی مشتمل بر تأمین مالی تولیدکنندگان برای کشت و تهیه نهاده‌های تولید، تأمین مالی مجری با هدف تکمیل زنجیره ارزش، خرید نهاده‌ها، مواد اولیه، ماشین‌آلات و اقدامات توسعه‌ای و تأمین مالی در راستای ارایه خدمات آموزشی، فنی، توسعه‌ای، دانش‌بنیان و تحقیقاتی برای ایجاد ارزش افزوده در طرح خواهد بود. روش مذکور دارای مزایای متعددی  از ‌جمله موارد زیر است:

- شفافیت تأمین مالی طرح‌ها و افزایش کارائی تخصیص منابع در بخش کشاورزی
- حمایت از شکل‌گیری زنجیره‌های یکپارچه کشاورزی
- حمایت از توسعه اشتغال روستایی با روش‌های غیر تورمی
- کاهش هزینه تولید محصولات کشاورزی
- حمایت از کشاورزان با استفاده از کمک‌های آموزشی، فنی و تأمین نهاده‌ها در ازای تنظیم قرارداد
- امکان استفاده از قراردادهای کشاورزی به عنوان وثیقه تسهیلات
- کمک به امنیت غذایی کشور به‌واسطه افزایش پایداری تأمین نهاده‌ها

پایان/

۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
کد خبر: 20806

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =