ذخایر غلات جهانی رو به اتمام است

خشکسالی و بحران اوکراین، ذخایر غلات جهانی را به پایین ترین سطح در دهه گذشته سوق می دهد.

به گزارش تحریریه، با وجود از سرگیری صادرات از اوکراین، جهان به سمت تنگ‌ترین موجودی‌های غلات در سال‌های اخیر پیش می‌رود، زیرا بر اساس عرضه غلات، محموله‌ها بسیار اندک است و برداشت از دیگر تولیدکنندگان عمده محصولات زراعی کمتر از حد انتظار اولیه است.

آب و هوای نامطلوب در مناطق کشاورزی از ایالات متحده گرفته تا فرانسه و چین باعث کاهش برداشت غلات و کاهش موجودی شده است و خطر قحطی را در برخی از فقیرترین کشورهای جهان افزایش می دهد.

واردکنندگان، تولیدکنندگان مواد غذایی و تولیدکنندگان دام امیدوار بودند پس از اینکه اوکراین بارگیری از بنادر دریای سیاه را در تابستان امسال از سر گرفت و کشاورزان آمریکایی محصولات زیادی را کاشتند، در دسترس بودن محصول بهبود یابد. اما ایالات متحده، بزرگترین تولید کننده ذرت در جهان، اکنون انتظار می رود که کمترین محصول ذرت خود را در سه سال آینده برداشت کند.

خشکسالی همچنین محصولات اروپایی را مجازات کرده و فصل کاشت آینده آمریکای جنوبی را تهدید می کند.

بر اساس ارقام گردآوری شده، تا پایان سال زراعی 2022/23، ذخایر بافر ذرت در جهان فقط برای مصرف 80 روز کافی خواهد بود که 28 درصد نسبت به پنج سال قبل کاهش یافته و پایین ترین سطح از سال 2010/11 است.

بانک جهانی 30 میلیارد دلار برای کمک به جبران کمبود مواد غذایی که در اثر جنگ بدتر شده است اختصاص داده است و جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده هفته گذشته نزدیک به 3 میلیارد دلار بودجه اضافی برای مبارزه با ناامنی غذایی جهانی اعلام کرد.

به گفته سازمان ملل، نیم میلیون کودک سومالیایی در بدترین قحطی قرن حاضر با گرسنگی روبرو هستند، زیرا خشکسالی شدید آفریقا را فرا گرفته است.

هزاران مایل دورتر در ایالات متحده، مارک گروس، تولیدکننده ذرت داکوتای جنوبی، انتظار دارد که در پاییز امسال در برخی از مزارع کمتر از 20 بوشل در هر هکتار برداشت کند که بیش از 80 درصد کمتر از میانگین محلی در سال گذشته است.

گروس گفت که هوا در بهار خیلی خشک بود و پس از آن دو طوفان بادی وزش بادهای مخرب با سرعت 100 مایل در ساعت (160 کیلومتر در ساعت) را در میان مزارع در شهرستان هاچینسون و بخش های جنوب شرقی ایالت به همراه آورد.

گروس گفت: «در حال آماده شدن است که وضعیت کشاورزی شبیه سال 2012 باشد. هیچ کس نمی خواهد آن را بپذیرد، اما این حقیقت دارد.»

بر اساس محاسبات رویترز از داده‌های دولتی، انتظار می‌رود نسبتی که در موجودی‌های گندم ایالات متحده در مقایسه با میزان مصرف فاکتور دارد و سطح ذخایر را نشان می‌دهد، در سال 2022/23 به پایین‌ترین حد در 9 سال گذشته کاهش یابد.

همچنین پیش‌بینی می‌شود که همین نسبت برای سویای آمریکا به پایین‌ترین حد در 9 سال اخیر برسد.

با این حال، در آرژانتین، بورس غلات روزاریو پیش‌بینی می‌کند که کاشت‌هایی که به تازگی برای محصول ذرت 2022/2023 آغاز شده‌اند، به دلیل خشکسالی نسبت به سال گذشته 7 درصد کاهش یابد و به 8 میلیون هکتار (20 میلیون هکتار) برسد.

دولت آرژانتین همچنین صادرات این محصول را که در هفته‌های آینده کاشته می‌شود، در 10 میلیون تن اولیه در مقایسه با 36 میلیون تن در فصل ذرت 2021/22 محدود کرده است.

کریستین روسو، کارشناس ارشد زراعت بورس، به رویترز گفت: "وضعیت بسیار پیچیده است، پیچیده ترین فصلی که در این قرن تا کنون داشته ایم."

منبع: برنا

پایان/

۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
کد خبر: 21906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =