نقدینگی جذب شده از طریق انتشار اوراق، منفی شد

خزانه داری کل کشور در مقابل انتشار 50 هزار و 303 میلیارد تومان اوراق از ابتدای سال تا هفته نخست مهر ماه، مبلغ 93 هزار و 146 میلیارد تومان برای تسویه اصل و سود اوراق در سال جاری پرداخت کرده و بر این اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی، منفی است.

به گزارش تحریریه، در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری 19 هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه و سه مرحله پذیره نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام کرد.

بر این اساس تاکنون در مجموع 50 هزار و 303 میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی تامین مالی شده که حدود 35 درصد آن از طریق بازار پول و 65 درصد از طریق بازار سرمایه تأمین شده است.

علاوه بر این، مبلغ 35 هزارمیلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی نیز منتشر شده که به مرور توسط دستگاه‌های اجرایی به گیرندگان واگذار خواهد شد. با احتساب اسناد خزانه اسلامی، مجموع عملکرد انتشار (اعم از نقدی و غیرنقدی) تا 6 مهر ماه جاری معادل 85 هزار و 303 میلیارد تومان است.

در مقابل مبلغ 50 هزار و 303 میلیارد تومان که از طریق انتشار اوراق نقدی از ابتدای سال 1401 تا 6 مهرماه سال جاری تامین شده، مبلغ 93 هزار و 146 میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور به شرح جدول ذیل برای تسویه اصل و سود اوراق در سال جاری پرداخت شده است. بر این اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی است.

نقدینگی جذب شده از طریق انتشار اوراق، منفی شد

به نقل از وزارت اقتصاد و امور دارایی بر اساس این گزارش، ظرفیت‌های قانونی در سال 1401 برای انتشار اوراق مالی اسلامی با تضمین دولت مبلغ 118 هزار میلیارد تومان است که از ظرفیت مذکور، مبلغ 93 هزار و 500 میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر شده است. 

پایان/

۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
کد خبر: 21991

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =