کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و افزایش سهم مالیات در بودجه امسال

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: با اجرای مجموعه اقدامات، طرح ها و رویکردهای تحولی نظام مالیاتی جهت تحقق رویکرد رهایی از وابستگی به درآمدهای نفتی، امسال سهم مالیات در بودجه دولت به حدود 49 درصد افزایش یافت.

به گزارش تحریریه، داود منظور، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه این میزان مالیات وصولی در تاریخ نظام مالیاتی کشور بی سابقه بوده است، اظهار داشت: با رویکرد تحول آفرینی نظام مالیاتی و اجرای برنامه هایی از قبیل هوشمندسازی، مبارزه با فرار مالیاتی و پیگیری معوقات مالیاتی، اجرای تبصره ماده 100 و همچنین اهتمام بی دریغ کارکنان نظام مالیاتی و با رعایت تکریم مودی مداری و حرکت در مسیر عدالت مالیاتی، این امر محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه دولت در ۵ ماه اول سال جاری در مجموع حدود ۴۱۲ هزار میلیارد تومان درآمد داشته که از این میزان حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از محل مالیات به دست آمده و رشد ۷۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می دهد، تصریح کرد: در واقع طبق این ارقام، ۴۸.۵ درصد از کل درآمدهای دولت در ۵ ماه اول امسال مالیات بوده که رکوردی بی‌نظیر در تاریخ بودجه‌ریزی کشور و عملکرد سازمان امور مالیاتی می باشد.

دکتر منظور در خصوص دلایل موفقیت این امر، عنوان داشت: نکته ارزشمند در این رابطه، براساس رویکرد عدالت مالیاتی تمرکز دریافت مالیات بر اصناف با درآمدهای بالا و کاهش فشار و بعضا بخشش مالیات اصناف کم درآمد بوده است؛ به طوری که از حدود چهار میلیون و چهارصد هزار مودی که اظهارنامه داده اند، تقریبا دو میلیون و 800 هزار اظهارنامه مالیات صفر و یک میلیون و یکصد هزار اظهارنامه مالیات زیر پنج میلیون تومان و در مقابل ۵ درصد مودیان که جزو اصناف پردرآمد نظیر پزشکان، دندانپزشکان، طلافروشان، نمایشگاه داران اتومبیل و ... هستند، حدود ۵۰ درصد مالیات مشاغل را پرداخت می‌کنند و این حرکت به معنی عدالت مالیاتی و عدم اخذ مالیات از کم درآمدها و دریافت مالیات منصفانه از پردرآمدها است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی رویکرد دیگر نظام مالیاتی را حرکت به سمت هوشمندسازی مالیاتی و چرخش از ممیزمحوری به داده محوری و رسیدگی مبتنی بر اطلاعات واقعی و شفاف دانست و گفت: امسال در بحث مالیات اصناف ۳ میلیون واحد صنفی که مالیات خود را به شکل مالیات مقطوع یا توافقی قطعی کردند، یک بار هم به ادارات مالیاتی مراجعه نکردند؛ بلکه از طریق سامانه و تنها در ۵ دقیقه مالیاتشان را تعیین و تقسیط نموده که پرونده غالب این مودیان، بدون رسیدگی و براساس مالیات مقطوع مورد پذیرش آن‏ها قطعی خواهد شد.

وی افزود: در بحث مالیات نقل و انتقال خودرو نیز امسال با همکاری پلیس راهور این امکان فراهم شد که کسی که برای تعویض پلاک مراجعه می‌کند، در همان درگاه پرداخت پلیس راهور، مالیات خود را در لحظه و بدون مراجعه به دستگاه مالیاتی پرداخت کند. این اقدامات و اقدامات دیگری که دولت در دست اجرا دارد، وابستگی کشور به درآمدهای نفت را به مرور کاهش و مصرف درآمدهای نفتی را به زیرساخت ها هدایت خواهد کرد.

دکتر منظور، یکی دیگر از عوامل موفقیت سازمان امور مالیاتی در افزایش درآمدهای مالیاتی را تمرکز بر شناسایی مودیان جدید و مبارزه با فرار مالیاتی مطرح کرد و گفت: با مجموعه اقدامات صورت گرفته، بخش قابل توجهی از فراریان مالیاتی شناسایی شدند. به طور مثال، ۲ هزار و ۵۰۰ بدهکار مالیاتی ممنوع‌الخروج شدند که این امر منجر به واریز یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات شد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ساماندهی کارتخوان ها را یکی دیگر از عوامل این موفقیت بیان کرد و افزود: سازمان امور مالیاتی با مشارکت بانک مرکزی از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا پایان مردادماه امسال کارتخوان ها را ساماندهی کرد. با این اقدام حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سال گذشته و بیش از ۸۰۰ هزار نفر هم از ابتدای سال جاری تا پایان مردادماه به تعداد مودیان مالیاتی کشور افزوده شد که نتیجه این شناسایی ها منجر به افزایش وصول مالیات بر طبق قانون شده است.

به نقل از سازمان امور مالیاتی، وی افزود: همچنین تا پایان تیرماه امسال، تعداد اظهارنامه‌های ارائه شده صاحبان مشاغل از حدود ۳ میلیون اظهارنامه در سال 1400، به حدود ۴.۵ میلیون اظهارنامه رسید که رشد بیش از ۵۰ درصدی را در تعداد اظهارنامه‌های ارائه شده نشان می‌دهد و از طرف دیگر، میزان مالیات ابرازی مودیان مالیاتی صاحبان مشاغل در تیرماه امسال ۲۰۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: این رشد قابل توجه درآمدهای مالیاتی در شرایطی است که شناسایی مودیان جدید با جدیت در دستور کار قرار دارد و تفکیک حساب‌های شخصی از حساب‌های تجاری هنوز عملیاتی نشده است. از طرف دیگر سامانه مودیان که بستر اصلی اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی است از مهرماه با فراخوان به صورت رسمی آغاز به کار می‌کند.

پایان/

۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰
کد خبر: 22240

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =