اطلاعیه مهم سازمان امور مالیاتی درباره اجرای قانون پایانه‌ های فروشگاهی و سامانه مودیان

ثبت صورتحساب‌های الکترونیکی در سامانه مؤدیان به منزله ثبت آن در سامانه فهرست معاملات فصلی موضوع ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم است.

به گزارش تحریریه، بر اساس ماده (7) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان؛ ثبت صورتحساب‌های الکترونیکی در سامانه مؤدیان به منزله ثبت آن در سامانه فهرست معاملات فصلی موضوع ماده (169) قانون مالیات‌های مستقیم است. در این موارد فروشنده و خریدار تکلیف اضافی برای ارسال فهرست معاملات فصلی معاملاتی که صورتحساب الکترونیکی برای آن صادر و در سامانه مؤدیان ثبت شده ندارند. بر این اساس؛ مشمولین اجرای قانون مذکور پس از صدور صورتحساب الکترونیکی و ثبت آن در سامانه مؤدیان؛ تکلیف دیگری برای ارسال فهرست این صورتحساب‌ها به سازمان امور مالیاتی کشور ندارند.

نکته مهم:

به نقل از سازمان امورمالیاتی، مشمولین صدور صورتحساب در سامانه‌های دولتی نظیر سامانه ثبت برخط محصولات نفتی و پتروشیمی (سامانه ثامن)، در صورت انتخاب و ارسال صورتحساب از طریق سامانه‌های مذکور، الزامی به درج مجدد صورتحساب در سامانه مؤدیان ندارند. بدیهی است مسئولیت انطباق اقلام صورتحساب‌های صادره در این سامانه‌ها با استانداردهای قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مؤدیان و ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مؤدیان، بر عهده مؤدی خواهد بود.

پایان/

۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۰
کد خبر: 22626

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =