اقتصاد کشور در دولت سیزدهم وارد فصل جدیدی از دوران مالیات‌ستانی شده است

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در نشست مشترک اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با مسوولان سازمان امور مالیاتی، گفت: اقتصاد کشور با رویکرد هوشمندسازی و عدالت‌محوری، وارد فصل جدیدی از دوران مالیات‌ستانی و رهایی از بودجه مبتنی بر نفت شده است.

به گزارش تحریریه، سید احسان خاندوزی در نشست مشترک با اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی که در سازمان امور مالیاتی برگزار شد، برگزاری این گونه جلسات بین مجلس شورای اسلامی با سازمان امور مالیاتی به عنوان سازمانی که با مساله بودجه مرتبط است را دارای تاثیرات بسیار مثبت و مهمی برای نظام بودجه ریزی کشور خواند.

وزیر اقتصاد با طرح درخواست از نمایندگان عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس برای کمک به پیشبرد و تداوم تحولی که از سال گذشته در بودجه نویسی شروع شده است، گفت: مطابق اعداد و ارقام و مستندات مشخص است که سازمان امور مالیاتی به معنای واقعی کلمه، در مسیر تحول نظام مالیاتی و رهایی از اقتصاد نفتی، به عنوان خواسته مجلس، در حال حرکت است.

وی با بیان اینکه این مسیر در گذشته خیلی کند طی می شد، عنوان کرد: خوشبختانه وقتی ما عملکرد سال اول فعالیت دولت سیزدهم را با سال پیش از آن و حتی سه یا چهار سال قبل تر مقایسه می کنیم، نشان دهنده این است که با سرعت خیلی زیادی در حوزه تامین درآمد های بودجه از مالیات در حال حرکت هستیم.

دکتر خاندوزی با بیان اینکه جماعتی هستند که خوش ندارند، دولت به درآمد های مالیاتی اتکاء داشته باشد، افزود: متأسفانه یک فرهنگ دیرپا و مزمن هم در کشور وجود دارد که برخی فعالان اقتصادی، سعی داشته اند، از پرداخت مالیات فرار کنند.

به نقل از سازمان امور مالیاتی، وی یادآور شد، البته این سخن به این معنا نیست که فقط درآمد بیشتری وصول کنیم؛ بلکه اساسا شیوه های شناسایی و اخذ مالیات را از روش های سنتی مبتنی بر مواجهه های دارای احتمال فساد و ناکارآمد و کاملا ممیزمحور گذشته را به نوع دیگری از مالیات‌ستانی تبدیل خواهیم کرد.

پایان/

۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰
کد خبر: 22661

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =