جزئیات زمان‌بندی الزام مؤدیان به صدور صورتحساب الکترونیک

زمان‌بندی الزام مؤدیان به صدور صورتحساب الکترونیک در لایحه الحاق 5 تبصره به ماده (2) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان تعیین شد.

به گزارش تحریریه، دولت لایحه الحاق 5 تبصره به ماده (2) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان را با قید دو فوریت تقدیم مجلس کرد که در صورت تصویب نهایی ارائه صورتحساب‌های الکترونیکی توسط مؤدیان بزرگ و سپس مؤدیان کوچک‌تر به صورت تدریجی و با برنامه زمان بندی مشخص انجام خواهد شد.

در مقدمه این لایحه بیان شده است: با توجه به اینکه اجرای تکلیف مقرر در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان مصوب 1398 مبنی بر راه‌اندازی سامانه مؤدیان برای ثبت‌نام و عضویت مشمولان و همچنین ارائه کارپوشه اختصاصی منجر به افزایش 20 برابری تعداد مؤدیان می‌شود، لذا به منظور تدریجی کردن ارائه صورتحساب‌های الکترونیکی توسط مؤدیان بزرگ و سپس مؤدیان کوچک‌تر، لایحه‌ای را برای انجام تشریفات قانونی تقدیم کرد.در ماده واحده این لایحه آمده است: متون زیر به عنوان تبصره‌های 2 تا 6 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان –مصوب 1398- الحاق و تبصره قبلی به عنوان تبصره (1) تلقی می‌شود.

در تبصره 2 عنوان شده است: سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است ظرف یک هفته از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون نسبت به ثبت نام و عضویت کلیه اشخاص مشمول در سامانه مؤدیان و تخصیص کارپوشه اختصاصی به آنها اقدام کند.

در تبصره 2 نیز عنوان شده است: الزام مؤدیان به صدور صورتحساب الکترونیک مطابق زمان‌بندی زیر انجام می‌شود:

1-شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس از 1401/8/0.

2- شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری از 1401/10/1

3- اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی مووع ماده (16) قانون مالیات بر ارزش افزوده از 1402/1/1

4- صاحبان مشاغل موضوع فراخوان‌های هشت‌گانه مالیات بر ارزش افزوده قبلی از تاریخ 1402/4/1

5- صاحبان مشاغل گروه‌های اول و دوم موضوع آیین‌نامه اجرایی ماده (95) قانون مالیات‌های مستقیم از تاریخ 1402/7/1

6- کلیه اشخاص باقیمانده از تاریخ 1402/10/1

به نقل از شادا، همچنین در تبصره 4 عنوان شده است: تاریخ‌های مذکور در تبصره 3 این ماده قطعی و غیرقابل تغییر است و در صورت هرگونه تخطی از رعایت آنها، مطابق قوانین مربوط با متخلفان برخورد خواهد شد.

در تبصره 5 این لایحه تأکید شده است: تا پایان دوره‌های زمان‌بندی مندرج در تبصره 3 این ماده، حکم قسمت اخیر ماده (13) قانون مالیات بر ارزش افزوده جاری است و مالیات بر ارزش افزوده درج‌شده در صورتحساب‌های صادره خارج از سامانه مؤدیان تا پایان دوره‌های مذکور پس از تسلیم اظهارنامه و رسیدگی در مراجع مالیاتی با رعایت ماده (97) قانون مالیات‌های مستقیم قابل پذیرش است.

در نهایت در تبصره 6 خاطرنشان شده است: تا پایان دوره‌های زمان‌بندی مندرج در تبصره 3 این ماده، مفاد ماده (191) قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص بخشودگی جرایم موضوع قانون مذکور جاری است.

آیین‌نامه نحوه اعمال بخشودگی موضوع این ماده به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

پایان/

۹ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
کد خبر: 22504

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =