برنامه ریزی برای کاهش اشکال مختلف عدم تمکین

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در نشست هم اندیشی واحدهای اجرایی بازرسی و مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی در ادارات کل امور مالیاتی، بر انجام اقدامات جامع و موثر جهت کاهش اشکال مختلف عدم تمکین تاکید کرد.

به گزارش تحریریه، محمدتقی پاکدامن، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در نشست هم اندیشی واحدهای اجرایی بازرسی و مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی در ادارات کل امور مالیاتی که در محل ستاد این سازمان برگزار شد، گفت: فرار مالیاتی شامل اشکال مختلفی است که عمدتا ریشه در عدم تمکین مودی دارد و برنامه ریزی برای انجام اقدامات جامع و اثرگذار در جهت کاهش اشکال مختلف عدم تمکین در این زمینه بسیار ضروری است.

وی با بیان اینکه، عدم تسلیم اظهارنامه، کم ابرازی درآمد، بیش اظهاری هزینه و سوء استفاده از معافیت های مالیاتی از جمله اشکال مختلف عدم تمکین محسوب می شوند، گفت: واحدهای اجرایی بازرسی و مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی در صورتیکه اقدام به موقع و موثر داشته باشند، می توانند در کاهش عدم تمکین و مقابله با فرار مالیاتی بسیار نقش‌آفرین باشند.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اضافه کرد: امروز در دنیا، افزایش تمکین مودی و ابراز مالیات از سوی مودی بسیار حایز اهمیت است و جایگاه حسابرسی در فرآیند مالیات ستانی چندان پررنگ نیست؛ چرا که در این کشورها اصولا فرار از پرداخت مالیات بسیار پرهزینه است و مودیان اصولا اجازه کتمان درآمد به خود نمی دهند.

پاکدامن گفت: در سال 1400 و در چارچوب رویکرد تحول آفرینی شاهد رشد چشمگیری در شناسایی مودیان جدید و شناسایی فرارهای مالیاتی بودیم که یکی از دلایل مهم این امر ناشی از استفاده موثر از ظرفیت ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، رصد تراکنش های بانکی، ساماندهی دستگاه های پرداخت بانکی و واحدیابی های موثر و گزارش های فرار مالیاتی بوده و در نهایت طی سال گذشته، حدود 2 میلیون و 400 هزار مودی جدید شناسایی شد که از این تعداد، یک و نیم میلیون مودی امسال اظهارنامه داده یا فرم تبصره ماده (100 ) ارسال کردند.

به نقل از سازمان امور مالیاتی کشور، وی تاکید کرد: نظام مالیاتی در حال حاضر قادر است برای مودیانی که اظهارنامه تسلیم نمی کنند، با توجه به اطلاعاتی که در سامانه های مالیاتی در اختیار دارد، اظهارنامه برآوردی تولید نماید.

پایان/

۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۰
کد خبر: 22526

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =