وعده جدید بانک مرکزی درباره وام خرد و تهدید نازک وامداران کلان!

وعده جدید بانک مرکزی درباره وام های خرد و تهدید نازک و "ملو" وامداران کلان سوژه رسانه ها شده است.

به گزارش تحریریه، وعده جدید علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی درباره تسهیل پرداخت وام های خرد و تهدید نازک وامداران کلان به گونه ای که آنها را ناراحت نکند سوژه رسانه ها شده است.

علی صالح‌آبادی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس، موضوعات:

  1. کنترل نقدینگی و تورم و جلوگیری قاطع از خلق پول برنامه جدی بانک مرکزی در دوره جدید است.
  2. دیگر نباید تجربه تلخ تورم ناشی از خلق پول تکرار شود به همین دلیل، برنامه و سیاست اصلی ما هدایت نقدینگی به سمت تولید و فعالیت های مولد اقتصادی در کشور است.
  3. هم اکنون کارگروه این موضوع در بانک مرکزی تشکیل شده تا مانع اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی گردد. این موضوع قطعا در کنترل نقدینگی و تورم مهم و اثرگذار است.
  4. هم اکنون پرداخت تسهیلات خرد و بازگشت آن به شبکه بانکی مشکلی وجود ندارد اما یکبار برای همیشه باید با آن عده از تسهیلات گیرندگان کلان که قدرت بازپرداخت دارند، اما از این کار امتناع می‌ورزند با همکاری بانک مرکزی، قوه قضاییه و سایر دستگاههای مسول تعیین تکلیف شود.
  5. انتظار از شبکه بانکی همین است و باید با جراحی قانون، در جهت کاهش کرایه‌های متقاضیان گام برداریم.
  6. شبکه بانکی بصورت یکپارچه - دولتی و خصوصی - وظیفه دارند در استان فارس از طرح‌های اقتصادی حمایت کنند و نسبت به عملکرد هم پاسخگو باشند.

را مطرح کرد.

از نظر ریسک وام دهی، وام های خرد دارای ضمانت بازپرداخت نزدیک به 100 درصد به دلیل ضمانت به صورت کسر از حقوق هستند و وام های کلان به سختی بازگردانده می شوند. بنابراین، فروختن "لزوم وام دادن خرد به مردم" در قالب لطف و احسان بانک ها از طرف علی صالح ابادی؛ نشان می دهد که مدیر پولی کشور با مردم صادق نیست و تهدید نرم و نازک گیرندگان وام های کلان پس از یک سال بی عملی نشان از بی سروسامانی بانک مرکزی دارد که به حداقل وظایف خود هم عمل نکرده است.

تورم سالانه به 40 درصد رسیده و انتظار می رود کاهش معنی داری نداشته باشد و ششمین سال با تورم بالا را در سال 1402 تجربه کنیم که هشدار بسیار جدی به مسولین کشور است و باعث افزایش خطرهای امنیتی می شود.

پایان/

۲۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۱
کد خبر: 22312

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =