کاخ سفید اوکراین و اروپا را قربانی دلار می کند

تحلیلگر یک اندیشکده اردنی اعتقاد دارد آمریکا برای حفظ جایگاه بین المللی خود می خواهد اوکراین و اروپا را قربانی و ویران کند.

به گزارش تحریریه، مرکز بررسی ها و پژوهش های «الناطور» اردن در گزارشی به قلم «إبراهیم أبراش» وزیر فرهنگ سابق دولت خودگردان فلسطین نوشت، نظام جهانی تنها نتیجه موازنه قدرت نظامی نیست. اگر هدف روسیه از جنگ اوکراین و درگیری با غرب بازنگری در مرزهای خود با اوکراین و جلوگیری از تبدیل شدن اوکراین به پایگاه نظامی ناتو است، این یک هدف قانونی است و می توان آن را تحقق بخشید. اما اگر روسیه به دنبال تغییر نظام جهانی از طریق قدرت نظامی خود است این هدف ناممکن و غیر عقلانی است. زیرا نظام جهانی تنها موازنه قدرت نظامی نیست.

به اعتقاد تحلیلگر این اندیشکده اردنی، روسیه دارای منافعی است و تلاش می کند مناطق نفوذ خود را گسترش دهد. این کشور نظام جهانی به رهبری آمریکا و غرب را در تعارض با منافع خود می داند و اجازه ادامه چنین نظامی را نمی دهد. هدف کشورهای غربی در حمایت از اوکراین فراتر از کمک به این کشور در حفاظت از حاکمیت خود است. اگر مساله مربوط به نادیده گرفتن حاکمیت دیگر کشورها است. آمریکا بیشتر از دیگر کشورها حاکمیت کشورهای دیگر را نادیده گرفته است.

ایالات متحده در کشورهای آمریکا جنوبی مداخله مستقیم و جنگ انجام داد و بعد از عراق و افغانستان را هم اشغال کرد. هدف غرب از حمایت اوکراین به تمایل کشورهای غربی به ویژه آمریکا برای تضعیف روسیه و چین به عنوان دو قدرت در حال رشدی باز می گردد که نظامی جهانی فعلی را با ابعاد اقتصادی، مالی، فناوری و فرهنگی کنونی آن تهدید می کنند. این نظام طی دهه های گذشته توسط آمریکا و غرب طراحی گردید و جهانی شدن هم سبب تقویت آن شده است.

کاخ سفید اوکراین و اروپا را قربانی دلار می کند

در بخشی از گزارش مرکز بررسی ها و پژوهش های الناطور اردن می خوانیم: یکی از دلایلی که سبب موضوع گیری سخت کاخ سفید علیه روسیه می شود آن است که آمریکا کشوری است که جمعیت آن را مهاجرانی از کشورها و تابعیت های مختلف تشکیل می دهند. آنها دارای گرایش ملی گرایی نیستند، آنچه سبب همگرایی آنها شده منافع مادی است.

از این رو، رکود اقتصادی ایالات متحده سبب از هم پاشیدن جامعه آمریکایی می شود. از این رو، آمریکا آماده است تا به جنگ جهانی های دیگری هم دامن بزند. این کشور از ویران شدن اوکراین و تضعیف اروپا و همه همپیمانان خود هیچ ابایی ندارد تا بتواند جایگاه بین المللی و ثبات اقتصادی خود را حفظ کند.

این مرکز پژوهشی در بخش پایانی گزارش خود آورد: ۲ مولفه می تواند قدرت آمریکا را در هژمونی نظام جهانی به ویژه در بعد ژئوپلتیکی تضعیف سازد. یکی حمایت نظامی و اقتصادی چین از روسیه در مقابله با غرب است و دیگری اختلاف مواضع کشورهای اروپایی و از هم پاشیده شدن ائتلاف سازی آنها با آمریکا است.

پایان/

۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
کد خبر: 22431

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =