الزام شرکت‌های دولتی به صدور صورتحساب الکترونیک از اول دی‌ماه

مطابق لایحه «الحاق 5 تبصره به ماده (2) قانون پایانه‏‌های فروشگاهی و سامانه مودیان»، شرکت‏های دولتی و سایر دستگاه‏های اجرایی مشمول ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری، از تاریخ اول دی‌ماه ملزم به رعایت قانون پایانه‏‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان و صدور صورتحساب الکترونیکی هستند.

به گزارش تحریریه، اجرای قانون پایانه‏‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان توسط گروه دوم مشمولین از اول دی‏ ماه سال ‏جاری الزامی است. مطابق لایحه «الحاق 5 تبصره به ماده (2) قانون پایانه‏‌های فروشگاهی و سامانه مودیان» که با قید فوریت در مجلس شورای اسلامی مطرح است، شرکت‏های دولتی و سایر دستگاه‏های اجرایی مشمول ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری، از تاریخ اول دی ماه ملزم به رعایت قانون پایانه‏‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان و صدور صورتحساب الکترونیکی خواهند بود.

صورتحساب‏های صادر شده از تاریخ اول دی ماه از سوی شرکت‏های دولتی و سایر دستگاه‏های اجرایی مشمول ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری، باید به صورت الکترونیکی و طبق استانداردهای اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور‏ صادر و به سامانه مؤدیان ارسال شود.

همچنین مطابق ماده (7) قانون پایانه‏‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، ارسال صورتحساب‏های الکترونیکی به سامانه‏ مؤدیان به منزله ثبت آن در سامانه فهرست معاملات موضوع ماده (169) قانون مالیات‏های مستقیم بوده و فروشنده و خریدار تکلیف اضافی در این زمینه نخواهند داشت.

امکان صدور و ارسال صورتحساب‏های الکترونیکی با دو روش ارسال مستقیم و ارسال از طریق شرکت‏های معتمد ارائه‌کننده خدمات مالیاتی براساس صلاحدید و تصمیم مؤدیان وجود دارد؛ ارسال صورتحساب از طریق سامانه‏های جامع تجارت، تدارکات دولت و ثامن، در صورت انتخاب و اعلام مؤدی امکان‏پذیر است. اما صورتحساب‏های ارسالی از این طریق، باید مطابق استانداردهای الزامی قانون پایانه‌‏های فروشگاهی و سامانه مؤدیان بوده و مسئولیت ارسال آن برعهده مؤدی خواهد بود.

همچنین براساس ماده (22) این قانون، عدم صدور صورتحساب الکترونیکی، معادل 10 درصد (10 درصد مجموع مبلغ فروش انجام شده بدون صدور صورتحساب الکترونیکی یا 20 میلیون ریال، هریک که بیشتر باشد جریمه دارد. همچنین، عدم عضویت در سامانه مؤدیان، عدم استفاده از پایانه فروشگاهی، عدم استفاده از حافظه مالیاتی، استفاده از حافظه مالیاتی متعلق به سایر مؤدیان و یا واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران، معادل 10 درصد (10 درصد مجموع مبلغ فروش انجام‌شده یا 20 میلیون ریال، هریک که بیشتر باشد و محرومیت از اعمال معافیت‏های مالیاتی، نرخ صفر و مشوق‏های موضوع قانون مالیات‏های مستقیم در همان سال مالی را درپی خواهد داشت.


*صدور ۹۷ هزار صورتحساب الکترونیکی در کمتر از یک ماه

به گزارش شادا، بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی مجموع تعداد شرکت‌های بورسی به عنوان نخستین گروه مشمولین ملزم به صدور صورتحساب الکترونیک، به بیش از 600 شرکت می‌رسد و از ابتدای آبان تا 27 آبان ماه بیش از 97 هزار صورتحساب الکترونیکی صادر شده است. همچنین 374 حافظه مالیاتی فعال نیز از سوی شرکت‌های بورسی دریافت شده است و شرکت‌هایی که حافظه مالیاتی دریافت کرده‌اند، امکان صدور صورتحساب الکترونیکی را خواهند داشت.
با توجه به صدور صورتحساب‌های الکترونیک از جانب شرکت‌های بورسی، صورتحساب‌ها در کارپوشه بیش از 5 هزار و 800 مودی طرف خرید نیز قرار گرفته است. به عبارت دیگر قانون پایانه‌های فروشگاهی به مرور زمان، زنجیره را کامل خواهد کرد.
بخشی از صورتحساب‌های صادر شده مربوط به مصرف‌کنندگان نهایی بوده است و منظور از 5 هزار و 800 مودی که به عنوان خریدار برای آنها صورتحساب صادر شده همان بنگاه‌های اقتصادی دیگر هستند. این موضوع به معنای شفافیت فعالیت شرکت‌ها و زنجیره کالا خواهد بود.

*صورتحساب الکترونیکی چیست؟

صورتحساب الکترونیکی یک شماره منحصر به فرد 22 کاراکتری دارد که 6 رقم اول آن مربوط به حافظه مالیاتی است. براساس این شماره مشخص خواهد شد که کدام شرکت در کدام شعبه خود در حال صدور صورتحساب است. تا زمانی که یک شرکت حافظه مالیاتی را از سازمان امور مالیاتی دریافت نکند، اساساً امکان صدور صورتحساب وجود نخواهد داشت.

با توجه به اینکه حافظه مالیاتی یک شرکت می‌تواند به تعداد شعبه‌های آن افزایش پیدا کند، در حال حاضر حدود 10 میلیون کارپوشه برای مودیان ایجاد شده، اما پیش‌بینی این است که تعداد حافظه مالیاتی تا 20 میلیون افزایش پیدا کند.


*جزئیات زمان‌بندی الزام مؤدیان به صدور صورتحساب الکترونیک

به نقل از شادا، دولت لایحه الحاق ۵ تبصره به ماده (۲) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان را با قید دو فوریت تقدیم مجلس کرد که در صورت تصویب نهایی ارائه صورتحساب‌های الکترونیکی توسط مؤدیان بزرگ و سپس مؤدیان کوچک‌تر به صورت تدریجی و با برنامه زمان‌بندی مشخص انجام خواهد شد.بر اساس این لایحه الزام مؤدیان به صدور صورتحساب الکترونیک مطابق زمان‌بندی زیر انجام می‌شود:

۱- شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس از اول آبان 1401

۲- شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری از اول دی 1401

۳- اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده (۱۶) قانون مالیات بر ارزش افزوده از اول فروردین 1402
۴- صاحبان مشاغل موضوع فراخوان‌های هشت‌گانه مالیات بر ارزش افزوده قبلی از تاریخ اول تیر 1402
۵- صاحبان مشاغل گروه‌های اول و دوم موضوع آیین‌نامه اجرایی ماده (۹۵) قانون مالیات‌های مستقیم از اول مهر 1402
۶- تمام اشخاص باقیمانده از اول دی 1402
همچنین در این لایحه تاکید شده است که تاریخ‌های مذکور در تبصره ۳ این ماده قطعی و غیرقابل تغییر است و در صورت هرگونه تخطی از رعایت آنها، مطابق قوانین مربوط با متخلفان برخورد خواهد شد.

پایان/

۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
کد خبر: 22946

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =