تشکیل کمیته های 5 گانه برای رفع مشکلات سرمایه گذاران در مناطق آزاد

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، از تشکیل کمیته‌های ۵گانه ارزی، مالیاتی، گمرکی، امور اداری و اخذ مجوزها و زیرساختی در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور خبر داد.

به گزارش تحریریه، حجت‌اله عبدالملکی در نشست با فعالان اقتصادی جزیره قشم، گفت: با توجه به احصا مشکلات سرمایه‌گذاران مناطق آزاد در این ۵ دسته، کمیته‌های ذکرشده با استفاده از ظرفیت فعالان اقتصادی این مناطق قصد دارد مسائل را شناسایی و برطرف کند تا مناطق آزاد با همکاری همه ما به بهشت سرمایه‌گذاران تبدیل شود.

عبدالملکی از لزوم اجرایی شدن ماده ۶۵ در مناطق آزاد به‌عنوان خواسته مورد تأکید رییس جمهور خبر داد و افزود: بالاترین مقام دولتی در مناطق آزاد، مدیرعامل آن منطقه است و اختیارات سایر دستگاه‌ها یا باید به وی تفویض شده یا مسئول آن با حکم مدیرعامل منطقه آزاد انتخاب شود.

وی، عدم اجرای این ماده‌قانونی را عامل معطل ماندن ظرفیت‌های مناطق آزاد دانست و افزود: بنا به فرمایش رییس محترم جمهور شاید باید عنوان مدیرعاملی به عنوانی همچون والی یا حاکم تغییر یابد تا بر اهمیت این جایگاه تأکید شود.

مشاور رییس جمهور، به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: این سیاست‌ها در ۲۴ بند بود که یک‌بند آن اختصاصا در مورد توسعه فعالیت‌ها در مناطق آزاد است و بیانگر توجه ویژه بالاترین مقام کشور به کارکردها در این مناطق است.

عبدالملکی اظهار داشت: با توجه به داشتن تجربه‌های موفق مناطق آزاد در دنیا، ادبیات قوی در فضای علمی و جایگاه ویژه اقتصادی در گفتمان انقلاب اسلامی، نقدهایی هم به آن وارد است که ریشه در عملکرد دولتمردان در سال‌های گذشته دارد.

وی، بر پیگیری اجرایی شدن ماده ۶۵ در مناطق آزاد توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق تأکید کرد و گفت: دودسته اشکال در مناطق آزاد وجود دارد که راه‌حل آن‌ها در سطوح ملی و منطقه‌ای قابل‌رفع است.

به گفته دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، اشکالاتی همچون مالیات بر ارزش‌افزوده و ماده ۱۳(۲۰ سال معافیت مالیاتی مناطق آزاد) از موضوعاتی است که رعایت نشدن آن توسط دولتمردان پذیرفته شده و با پیگیری‌های دبیرخانه در سطح ملی مرتفع خواهد شد.

عبدالملکی ادامه داد: بخشی از این اشکالات نیز مقرراتی است که توسط هیأت های مدیره هر منطقه وضع شده، ابلاغیه‌های دبیرخانه و بخشی مصوبات دولتی و مجلس است که به دلیل عدم هماهنگی دستگاه‌ها ایجاد شده که احصا و اصلاح این مشکلات، اولویت کاری دبیرخانه شورایعالی مناطق خواهد بود.

وی تأکید کرد: مناطق آزاد باید به قطب صادرات، محل تولید و اشتغال، انتقال فناوری و جذب سرمایه‌گذار خارجی تبدیل شود درحالی‌که به آبادانی و رفاه مردم ساکن در منطقه هم کمک می‌کند.

مشاور رییس جمهور، یکی از اهداف سفر به مناطق آزاد را آشنایی نزدیک با فعالان اقتصادی، شنیدن خواسته‌ها و لمس مشکلات این حوزه از نزدیک دانست و افزود: باید از فعالان اقتصادی حاضر در مناطق به دلیل پایمردی و ادامه کار با وجود همه کاستی‌ها تقدیر ویژه کرد.

به نقل از فرینا، در ادامه این نشست، فعالان اقتصادی جزیره قشم به ایراد مشکلات و خواسته‌های خود در حوزه‌هایی همچون رفع دوگانگی حاکمیتی، موانع قانونی بر سر راه مناطق آزاد، مالیات بر ارزش‌افزوده، مجوزهای محیط زیستی و دامپزشکی، کالای همراه مسافر، مشکلات گمرکی، اسناد تک‌برگی در مناطق آزاد و ... پرداختند.

پایان/

۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۰
کد خبر: 23102

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =