نقش مهم آبخیزداری در استحصال آب باران

به گفته کارشناسان، آبخیزداری نقش مهمی در استحصال آب باران دارد، بطوری که در ازای هر هکتار عملیات آبخیزداری حدود ۵۰۰ متر مکعب آب و در هرهکتار عملیات پخش سیلاب هزار متر مکعب آب در سال استحصال می‌شود.

به گزارش تحریریه، متوسط بارندگی در ایران ۲۳۶/۵ میلیمتر در سال است البته این میزان بارندگی در سال‌های مختلف با توجه به کاهش بارش‌ها و خشکسالی متفاوت است، بطوری که امسال تا نیمه دی ماه ۵۰ میلیمتر باران بارید و ۸۰ میلیارد مکعب آب از این میزان بارش دریافت شد.

با این حال ۷۵ درصد همین میزان بارش هم تبخیر شده و در واقع ۲۵ درصد یعنی ۲۰ میلیارد متر مکعب آن وارد پیکره آب‌های سطحی و زیر زمینی شده است.

در سال ۱۳۸۹ اضافه برداشت از چاه‌های آب و آب‌های زیرزمینی موجب کاهش ۱۰ میلیارد مکعبی آب در آبخوان‌ها شد. بر این اساس در ۲۳ تیر ماه همان سال، قانون افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و منابع طبیعی در مجلس تصویب شد و ماده ۲۷ آن وزارت نیرو و سازمان منابع طبیعی را مکلف به تقویت منابع آب زیر زمینی و آبخوان‌ها کرده است.

طبق ماده ۲۷، چهار برنامه باید محقق شود و آب‌های زیرزمینی سالی ۲/۵ میلیارد متر مکعب جبران شود که از این ۲/۵ میلیارد متر مکعب هزار و ۲۵۰ میلیارد متر مکعب سهم وزارت نیرو و هزار و ۲۵۰ میلیارد متر مکعب هم سهم بخش آبخیرداری است.

آبخیزداری اعم از عملیات بیولوژیکی، بیومکانیکی و مکانیکی، ۹۰ درصد آب‌های سطحی را دربالا دست حوزه‌های آب ریز کنترل و در پایین دست وارد سفرهای زیر زمینی می‌کند.

پایان/

۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰
کد خبر: 23651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =