املاک راکد و مشاغل غیررسمی می توانند اهرم رونق اقتصاد باشند

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: مشکل تمام کشورهای در حال توسعه، املاک راکد و بعضا بی سند و مشاغل غیررسمی و زیرزمینی است که اگر این دو مورد حل شود بسیاری از مشکلات اقتصادی حل می شود.

به گزارش تحریریه، حسین قربانزاده در همایش سراسری مدیران مرکز و دفاتر مرکزی حراست و حراست‌های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص ضرورت خیزش عمومی فروش و مولدسازی دارایی های دولت، اظهار کرد: مهمترین قدرت یک حکومت قاعده گذاری آن است و اگر قدر این قدرت را بداند و درست قاعده وضع کند، همه چیز درست می شود. خط قرمز واگذاری در حوزه های دارایی های مالی باید توجه به سرنوشت آن بنگاه باشد.

وی با اشاره به اینکه کلمه مولد سازی سه سال است که در قوانین بودجه سنواتی آمده اما کمتر از 5 درصد آن اجرایی شده است، افزود: چالش‌های بسیاری در این موضوع شناسایی شد که مقدمه مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی بود.

قربانزاده ادامه داد: سه هدف مولد سازی افزایش ثروت ملی، تحقق ساختار بودجه و کمک به رشد اقتصادی و افزایش بهره وری است.

وی با اشاره به چالش های مولد سازی گفت: شناسایی، تشخیص دارایی های مازاد، آماده سازی و ارزش افزایی، ارزش یابی، نحوه مولد سازی و مسائل نظارتی و قضایی از چالش‌های مولدسازی است.

لازم به ذکر است که اگر هیچ پروژه جدیدی را شروع نکنیم، 45 سال دیگر پروژه های نیمه تمام فعلی به اتمام می رسد.وی تاکید کرد: از بهترین راهکارهای راهبردی مردمی‌سازی اقتصاد با مشارکت بخش خصوصی، اراده و عزم حاکمیتی در کشور، استقرار ساز و کار اجرایی یکپارچه در تعامل برد – برد با دستگاه های اجرایی، هوشمندسازی فرایندهای مولد سازی در بستر سامانه ها و شفافیت دارایی های دولت در بستر اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است.

قربانزاده خاطر نشان کرد: مصوبه مولدسازی دارایی های دولت در تاریخ 21 آبان 1401 به تایید مقام معظم رهبری رسید. این مصوبه برای کمک به رشد اقتصادی و افزایش بهره وری اموال مازاد دولتی انجام می شود و نتیجه آن افزایش عرضه زمین، کاهش دارایی منجمد، بهره وری و کارایی بیشتر، افزایش نقدینگی شرکت ها، تامین فرصت فراگیری و مصون ماندن مردم از تورم دارایی های ثابت و گسترش مالکیت عموم مردم به ویژه اقشار کم درآمد از این دارایی ها است.

وی اضافه کرد: این مصوبه شامل کلیه دستگاه ها، سازمان ها، واحدها و سایر عناوین دولتی و وابسته و تابعه دولت می شود. اعضایی که مسئولیت این کار را بر عهده دارد مرکب از هفت نفر که شامل معاون اول رئیس جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر کشو، وزیر راه و شهرسازی، نماینده رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه است.

پایان/

۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۰
کد خبر: 24445

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =