رکورد صادرات غیر نفتی کشور شکست

رکورد صادرات غیر نفتی کشور با عبور از ۵۳ میلیارد دلار شکسته شد.

به گزارش تحریریه، سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت گفت: صادرات غیر نفتی کشور در سال ۱۴۰۱با عبور از ۵۳میلیارد و ۱۶۶ میلیون دلار با رشد ۱۰درصدی ، رکورد جدیدی را در تاریخ کشور به جا گذاشت.

سید روح اله لطیفی، سخنگوی کمیسیون روابط بین الملل و توسعه تجارت خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اظهار داشت: تجارت غیر نفتی کشور در سال ۱۴۰۱ از لحاظ وزنی به ۱۵۹ میلیون و ۲۳۶هزار تن و از لحاظ ارزش به ۱۱۲میلیارد و ۸۲۱ میلیون دلار رسید که با رشد ۱۱.۲درصدی همراه بوده، این میزان تجارت غیر نفتی در تاریخ کشور کم نظیر بوده است و نسبت به سال ماقبل ۱۱میلیارد و ۳۸۰میلیون دلار بیشتر شده است.

وی افزود: از این میزان صادرات غیر نفتی، ۱۲۲میلیون و ۵۶هزار تن به ارزش ۵۳میلیارد و ۱۶۶میلیون دلار سهم صادرات کشور بود که با رشد ۱۰درصدی نسبت به مدت مشابه، رکوردی تاریخی را از لحاظ ارزش به ثبت رسانده است، که بالاترین میزان صادرات تا پیش از این مربوط به سال ۹۳ با ۵۰میلیارد و ۵۶۱میلیون دلار بوده است.

سخنگوی کمیسیون روابط بین الملل و توسعه تجارت خانه صمت در خصوص پنج کشور اول مقاصد صادراتی در سال ۱۴۰۱گفت: چین با خرید ۱۴میلیارد و ۵۸۴میلیون دلار (بدون تغییر)، عراق با ۱۰میلیارد و ۲۳۸ میلیون دلار (رشد ۱۵درصدی)، ترکیه با هفت میلیارد و ۴۵۹میلیون دلار (رشد۲۳درصدی)، امارات با پنج میلیارد و ۷۶۷میلیون دلار (رشد ۲۸درصدی) و هند با دو میلیارد و ۱۴۶میلیون دلار (رشد ۱۸درصدی)، پنج مقصد اول صادرات کالاهای ایرانی در سال ۱۴۰۱بودند.

وی افزود: در سال ۱۴۰۱ بیش از ۳۷ میلیون و ۱۸۰هزار تن به ارزش ۵۹ میلیارد و ۶۵۵ میلیون دلار، کالا وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه با وجود کاهش ۱۰درصدی در وزن از لحاظ ارزش ۱۳درصد رشد داشته است.

لطیفی در ادامه درباره پنج کشور اول فروشنده کالا به ایران گفت: امارات با فروش ۱۸میلیارد و ۳۹۵میلیون دلار (رشد ۱۱درصدی)، چین با ۱۵میلیارد و ۷۴۴ میلیون دلار (رشد ۲۴درصدی)، ترکیه با ۶میلیارد و ۹۹ میلیون دلار (رشد ۱۵درصدی)، هند با دو میلیارد و ۱۹میلیون دلار (رشد ۸۰درصدی) و آلمان با دو میلیارد و ۱۹میلیون دلار (رشد پنج درصدی)،به ترتیب پنج کشور نخست تامین کننده کالا برای کشورمان در سال ۱۴۰۱ بودند.

سخنگوی سابق گمرک در پایان گفت: با وجود فراهم شدن شرایط بین المللی و هماهنگی های داخلی بین سازمان ها و نهادهای مرتبط با ترانزیت، برای ثبت رکوردی جدید در سال گذشته، ترانزیت کالا در سال ۱۴۰۱ رشد ۲.۲ درصدی را نسبت به سال قبل داشته و متاسفانه نتوانستیم رکورد سال ۱۳۹۳ را که ۱۳میلیون و ۲۰۰هزار تن بود را جابجا کنیم و ترانزیت کالاهای خارجی در سال ۱۴۰۱ به ۱۲میلیون و ۹۱۲هزار تن رسیده است.

پایان/

۲۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۰
کد خبر: 25122

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =