باید از اضافه برداشت بانک ها و خلق پول بدون پشتوانه جلوگیری کنیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: احکام دولت در لایحه برنامه هفتم توسعه این ظرفیت را فراهم می کند تا بانک مرکزی با اقتدار بتواند روی عملکرد بانک ها نظارت کند.

به گزارش تحریریه، داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه نشست عصر (شنبه 24 تیرماه) کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه با اشاره به مصوبات صبح و عصر این کمیسیون گفت: موضوعات مربوط به اشتغال به ویژه حمایت از کسب و کارهای خرد و متوسط در جلسه صبح امروز کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش احکامی را دولت پیشنهاد کرده بود که این احکام در جلسه فوق مورد رسیدگی قرار گرفت و بخشی از آنها تصویب و بخشی دیگر به کارگروه تخصصی کمیسیون ارجاع شد.

وی با اشاره به بررسی سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه کنترل نرخ تورم و اصلاح نظام بانکی در جلسه عصر امروز کمیسیون تلفیق ادامه داد: در این موضوع هم دولت احکام نسبتاً تفصیلی را پیشنهاد کرده بود که بخش بزرگی از این احکام مربوط به افزایش قدرت نظارت و ارزیابی بانک مرکزی نسبت به دارایی بانک ها و همچنین برخورد بانک مرکزی با بانک های ناتراز و ناسالم بود.

منظور افزود: هدف ما این است که بتوانیم آنگونه که در سیاست های ابلاغی آمده، تورم را تک رقمی کنیم. لازمه این مهم این است که از اضافه برداشت بانک ها و خلق پول بدون پشتوانه جلوگیری کنیم، لذا احکامی که در این بخش پیشنهاد شده این ظرفیت قانونی را فراهم می کند تا بانک مرکزی با اقتدار بتواند روی عملکرد بانک ها نظارت داشته و بانک های ناتراز را با فرآیندهای گزیر و سایر اقدامات تنظیم گر هدایت کند تا نرخ رشد پایه پولی تحت کنترل قرار گیرد.

پایان/

۲۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰
کد خبر: 26516

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =