خبر وزیر کشاورزی از حذف دلار ۲۸۵۰۰ تومانی!؟

محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی سخنانی گفت که معنای آن چیزی جز حذف دلار ۲۸۵۰۰ تومانی نیست مگر اینکه متوجه سخنان خود نباشد.

به گزارش تحریریه، محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی سخنانی گفت که معنای آن چیزی جز حذف دلار رانتی ۲۸۵۰۰ تومانی نیست. زیرا باوجود رانت ارزی برای واردات؛ و نه تولید داخل؛ نمی توان به صمت خودکفایی و تامین امنیت غذایی رسید و مانند روند آغاز شده از سال ۱۳۹۷ تاکنون با دلار ۴۲۰۰ تومانی و سپس با دلار ۲۸۵۰۰ تومانی به نابود شدن تولید داخل و ایجاد واردات القایی می انجامد.

محمدعلی نیکبخت گفت:

 1. مهمترین وظیفه ما در وزارت جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی کشور است و در این راستا به سمت تولید محصولات استراتژیک و اساسی می رویم.
 2. طبق قانون تکلیف شده است که در مصرف آب ۱۸ درصد صرفه جویی شود، در این راستا برنامه‌های لازم تدوین شده و اعتبار لازم هم اعلام شده است.
 3. در شرایط فعلی اگر لازم باشد، گوشت قرمز وارد می کنیم، اما حمایت از تولید داخل و تامین آن از داخل راحت‌تر از واردات است و برای این اقدامات حتماً از ظرفیت تشکل‌های داخلی استفاده خواهیم کرد.(وی توضیح نداد که چرا فقط در کالاهایی که مردم فقیر تولید می کنند از سیاست وارداتی استفاده می شود)
 4. یکی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی، تمرکز بر روی صنایع تبدیلی و تکمیلی است که در این زمینه در حال حاضر ۷ هزار طرح با پیشرفت بالای ۲۰ درصد وجود دارد که به دلیل مشکلات سرمایه‌گذاری امکان تکمیل آن‌ها وجود نداشته است.
 5. بخش شیلات یکی از حوزه‌های مهم و مورد توجه وزارتخانه است و فرصت‌های بی‌بدیلی در اشتغال و تولید در این بخش وجود دارد.
 6. بخش تولیدات دامی در گذشته آسیب دیده اما با سرعت کار را به پیش می‌بریم و در آینده بسیار نزدیک خبرهای بسیار خوبی در این حوزه خواهیم داشت، اما اجازه بدهید که کار پیش برود و اطلاع رسانی خواهیم کرد.
 7. در هر حال برنامه‌ ما این است که اولویت نخست را به تولید داخل اختصاص دهیم و تا جای ممکن از واردات محصولات پروتئینی پرهیز کنیم.
 8. خرید تضمینی گندم تاکنون از ۹ میلیون و ۱۳۰ هزار تن عبور کرده و حدود ۴۶ درصد مطالبات گندم‌کاران پرداخت شده است. برنامه ما این است که در سال زراعی آینده با افزایش عملکرد در واحد سطح و جهش تولید در دیم‌زارها در گندم به خودکفایی برسیم.

پایان/

۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰
کد خبر: 26881

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 4 =