یک دهه عقب ماندگی اقتصاد؛ ثمره نگاهی که معتقد بود دولت مدیر میخواهد نه خادم

سخنگوی اقتصادی دولت با یادآوری اینکه اخص های رشد در کشور ما و افزایش قیمتها در دهه ۹۰ به گونه ای دچار سخت جانی شدند که نه رشد اقتصادی به راحتی افزایش و نه تورم به راحتی کاهش می یافت، تاکید کرد: اما با سیاستهای اصلاحی دولت سیزدهم و اقدامات صورت گرفته، این روندها اصلاح شد و شاخص ها رو به بهبود رفت امیدواریم روند سال 1401 در سال 1402 و سال های آتی ادامه یابد تا از دام رشد پایین و سرمایه گذاری صفر و پایین خارج شود.

به گزارش تحریریه، نشست مشترک سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی و داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه به مناسبت دومین سالگرد تشکیل دولت سیزدهم و برای ارائه گزارش به مردم ایران از عملکرد اقتصادی دولت برگزار شد.

سیداحسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت در بخش مقدمه این نشست با تقدیر از حضور خبرنگاران اظهار کرد: در 2 سال گذشته، در لحظات شادی و غم؛ در لحظات نیاز کشور به احیای فضای روانی جامعه و در پوشش اخبار و خوب و بد شما در کنار مردم و دولت ماندید؛ اگر در زمان‌های بحرانی، شما رسانه‌‎های رسمی نبودید، دیگرانی که تمایل دارند همواره ایران در بحران روانی باشد، جامعه را ملتهب می‌کردند.

وی افزود: بنابراین، بنده به‌عنوان یکی از اعضای دولت سیزدهم این ایام را که منصوب به شما خبرنگاران محترم است، تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم تمام شما با هر سلیقه و جهت‌گیری سیاسی‌ای که هستید، روز به روز پر رونق تر از گذشته باشید زیرا شکوفایی رسانه‌ در هر کشوری، یکی از بنیان‌های توسعه اقتصادی کشور است.

خاندوزی با اشاره به نشست تیم اقتصادی دولت با خبرنگاران اظهار کرد: ما در این جلسه که احتمالا شما نمونه‌ای از آن را کمتر مشاهده کرده باشید و یا شاید تاکنون چنین تجربه‌ای رقم نخورده باشد؛ بخشی از اعضای تیم اقتصادی دولت، دور یک میز با شما اصحاب رسانه جمع شده اند تا بعد از 2 سال از فعالیت دولت سیزدهم، در خصوص دستاوردها و هم‌چنین نارسایی‌های کشور با شما سخن بگویند و پاسخ‌گوی سوالات شما عزیزان باشند.

وی با بیان اینکه نشست را با مقدمه‌ای در خصوص برخی مسائلی که اخیرا در فضای رسانه‌ای پیرامون مقایسه عملکرد 2 ساله دولت سیزدهم و پیشینیان آغاز می‌کنیم، ادامه داد: در روزهای اخیر برخی از رسانه‌ها، اقدام به مقایسه‌هایی از عملکرد سال‌های ابتدایی دولت یازدهم و این دولت بر مبنای اطلاعات ناقص داشتند تدبیر شورای اطلاع رسانی دولت این بود که تصویری جامع از عملکرد دولت ارائه دهیم.

* یک دهه عقب ماندگی اقتصاد؛ ثمره نگاهی که معتقد بود دولت مدیر میخواهد نه خادم

وی با تشریح متغیرهای حقیقی اقتصاد، تاکید کرد: روزهایی در این کشورعنوان می‌شد که مردم به خادم نیاز ندارند؛ بلکه مدیر می‌خواهند؛ ثمره این نگاه مدیریت پشت درهای بسته بود.

خاندوزی ثمره این نگاه را قصور در بسیاری از شاخصهای اقتصادی در دهه 90 برشمرد و افزود: اقتصاد ایران در دهه 90 نه تنها رشد نکرد و درجا نزد بلکه معادل 47.4 درصد کوچک‌تر از قبل شد. در دهه 90 (از ابتدای سال 1391 تا انتهای سال 1400) تشکیل سرمایه در ماشین آلات 61.5 درصد و تشکیل سرمایه در ساختمان 41.3 درصد کاهش یافت و نتیجه این اتفاق، کاهش شدید سرمایه‌گذاری و ظرفیت رشد اقتصادی در این دهه است.

یک دهه عقب ماندگی اقتصاد؛ ثمره نگاهی که معتقد بود دولت مدیر میخواهد نه خادم

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به تلاش دولت سیزدهم برای تغییر این مسیر تاکید کرد: نتیجه این موضوع نیز، جهش شدید تشکیل سرمایه در 2 سال اول فعالیت دولت سیزدهم بود که این موضوع به معنای بازگشت مجدد اقتصاد به ریل توسعه است. در سال 1401 در تشکیل سرمایه ثابت رشد 6.7 درصدی داشتیم که بخش تشکیل سرمایه در ماشین آلات 15.3 درصد و در حوزه ساختمان نیز پس از چندین سال رشد منفی، توانستیم در سال 1401 رشد 1.2 درصدی داشتیم.

وی اظهار امیدواری کرد این روند در سال جاری و سال های آتی ادامه یابد تا از دام رشد پایین و سرمایه گذاری منفی خارج شویم.

* کاهش 4.4 درصدی نرخ بیکاری نسبت به سال اول دولت دوازدهم

سخنگوی اقتصادی دولت، از جمله مهم‌‎ترین نتایج این جهش در افزایش اندازه اقتصاد ایران را تاثیر بر نرخ بیکاری کشور برشمرد و ادامه داد: شما به یاد دارید که در همین چند سال گذشته، علاوه بر مشکل تورم، بیکاری به جان جوان ایرانی افتاده بود؛ دولت وقت هیچ ایده‌ای جز معطل نگه داشتن اقتصاد برای حل مسائل و شوت کردن مشکلات به آینده نداشت به همین جهت رکوردهای کم نظیری در ثبت نرخ بیکاری در همین ایام رقم خورد اما با شروع به کار دولت سیزدهم، در کنار ایجاد انگیزه برای ورود به بازار کار و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری نیز به عدد بی سابقه 8.2 درصد در بهار امسال کاهش پیدا کرد.

خاندوزی افزود: این عدد نسبت به سال 1396 که دولت دوازدهم آغاز به فعالیت کرد، 4.4 درصد کمتر است و سطح اشتغال نسبت به آن دوران قریب به 1 میلیون نفر افزایش پیدا کرده است.

* دولت سیزدهم در سال 1401، کشور را به یک کارگاه بزرگ ساخت و ساز تبدیل کرد

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه یکی دیگر از مواردی که موید تحرک و پویایی اقتصاد ایران پس از آغاز به کار دولت سیزدهم است، تحقق بودجه‌ عمرانی کشور در سال 1401 است، ادامه داد: در سال 1401 میزان پرداختی عمرانی کشور به عدد 273 هزار و 816 میلیارد تومان رسید، در واقع دولت سیزدهم در سال 1401 معادل 105 درصد بودجه مصوب عمرانی را محقق کرد که این برای اولین بار در تاریخ بودجه ریزی کشور رقم خورده است.

وی افزود: باید این نکته را نیز اضافه کنم که تحقق 105 درصدی بودجه عمرانی در سال 1401 در شرایطی رقم خورد که بودجه عمرانی مصوب در سال 1401 نسبت به سال قبل، 94 درصد رشد کرده بود و این میزان از رشد بودجه عمرانی نسبت به سال قبل نیز بی نظیر بوده است و در واقع دولت سیزدهم در سال 1401، کشور را به یک کارگاه بزرگ ساخت و ساز تبدیل کرد.

یک دهه عقب ماندگی اقتصاد؛ ثمره نگاهی که معتقد بود دولت مدیر میخواهد نه خادم

* در سال گذشته 4 برابر آخرین سال دولت دوازدهم بودجه عمرانی پرداخت کردیم

سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد: در سال 1401 ما معادل تقریبا 4 برابر سال 1399 که آخرین سال دولت دوازدهم بود، بودجه عمرانی پرداخت کردیم.

خاندوزی ادامه داد: بد نیست دوستان عزیزی که برخی مقایسه ها را به غلط بین دولت‌ها انجام میدهد، سری به سالنامه‌های سازمان برنامه و بودجه بزنند و اعداد محقق شده در این دولت را با عملکرد قبل مقایسه کنند آن هم در سالی که دولت یک ریال استقراض از بانک مرکزی نداشت در حالی در سال اول شروع به کار دولت 54 هزار میلیارد تومان بود.

یک دهه عقب ماندگی اقتصاد؛ ثمره نگاهی که معتقد بود دولت مدیر میخواهد نه خادم

* آب و برق و گاز را به مسائل خارجی گره زده بودند

وی در ادامه با اشاره به ناترازی‌های کشور در زمانی که دولت سیزدهم آغاز به کار کرد، ادامه داد: متاسفانه در شرایطی بودیم که قرار بود به خاطر برخی مسائل آب در لوله‌‍ ها نباشد، برق در سیم‌ها و گاز در بخاری مردم و در تابستان 2 سال گذشته برنامه‌های قطعی 8 ساعته برای کشور تنظیم شده بود؛ گرچه هنوز هم مساله کمبود برق وجود دارد اما عدد 15 هزار مگاوات ناترازی در دو سال گذشته به 8 هزار مگاوات کاهش پیدا کرد و 7 هزار مگاوات افزایش پیدا کرده است. در شرایطی که میانگین افزایش ظرفیت برق در دولت گذشته سالانه حدود 3 هزار مگاوات بود که در دولت سیزدهم 3 برابر شد.

وی ادامه داد: تمام تدابیر دولت سیزدهم این است که از آن ناترازی های حوزه انرژی با کمترین فشار بر مردم و صنایع عبور کنیم.

خاندوزی تاکید کرد: نتیجه تمام مواردی که تاکنون خدمت شما عرض کردم، در رشد اقتصادی خود را نمایان کرده است در واقع مهم ترین متغیر حقیقی سنجش وضعیت یک اقتصاد متعارف، رشد اقتصادی است.

وی ادامه داد: باز هم باید بگویم در شرایطی کشور را تحویل گرفتیم که متوسط رشد اقتصادی در یک دهه متوالی نزدیک به صفر بود شما حتما میدانید کشوری که یک دهه با رشد صفر درصد حرکت کند، چه بلایی سر سازمان تولیدی آن می آید. اما خوشبختانه موفق شدیم در دو سال متوالی، رشد پایداری را در کشور تجربه کنیم.

* رکورد 4 برابری رشد اقتصادی نسبت به دولت های گذشته

وزیر اقتصاد اظهار کرد: به استناد آمار مرکز آمار رکورد رشد 4 برابری نسبت به رشد دولت های گذشته و استمرار آن در دو سال متوالی از اهمیت به سزایی برخوردار است. در سال 1401 مرکز آمار اعلام کرده است که کشور رشد 4.5 درصدی بدون نفت و 4.8 درصدی با نفت داشته است هم چنین در سال 1400 نیز رشد بدون نفت معادل 4 درصد و رشد با نفت معادل 4.8 درصد بوده است که این موضوع نشان دهنده تداوم رشد اقتصادی در کشور است.

یک دهه عقب ماندگی اقتصاد؛ ثمره نگاهی که معتقد بود دولت مدیر میخواهد نه خادم

وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده برای توجه به بخش خرد اقتصاد در کنار شاخص های کلان اظهار کرد: درانتهای بخش حقیقی اقتصاد باید به یکی از مواردی اشاره کنم که مردم اثر آن را به عینه در زندگی خود مشاهده کرده اند؛ سال ها در کشور معضل مهمی پیش روی سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی وجود داشت و آن هم موضوعی به نام صدور مجوزها بود.

وی اضافه کرد: تا پیش از دولت سیزدهم، اگر یک جوان می خواست مجوزی را دریافت کند، باید ماه ها بلکه سالها در صف دریافت مجوز می ایستاد که مدیر آن سازمان و یا اتحادیه به او مجوز بدهد یا ندهد و یا متاسفانه روندهایی در کشور باب شده بود که حتما باید شیرینی فلان بخش و بهمان فرد را بدهی تا مجوز بگیری. در صورتی که دریافت مجوز از اولیات هر فعالیت اقتصادی در هر کجای دنیا بود.

* 620 هزار مجوز برخط صادر شد

وزیراقتصاد تاکید کرد: اولین گامی که ما برداشتیم، شفاف کردن تمام شروط مجوزها در تمام دستگاه های صادر کننده مجوز کشور بود. شما می دانید در پروژه های بزرگی مانند این اقدام تا چه اندازه ابعاد اقتصادی سیاسی و ذی نفعان آن فعال می شوند اما به لطف خدا و حمایت های مردم، این قدم نیز برداشته شد.

وی گفت: هم چنین از اول راه اندازی درگاه ملی مجوزها تا امروز صبح به میزان 620 هزار مجوز مجوز صادر شده است که این موضوع نیز رفته رفته سرعت بیشتری می گیرد.

خاندوزی یادآور شد: در سال 1401 صرفا مجوزهای دستگاهی از طریق درگاه صادر می شد اما در سال 1402 مجوزهای صنفی را نیز به درگاه اضافه کردیم و دیگر برای دریافت جواز کسب نیازی نیست مردم بصورت حضوری به اتحادیه ها مراجعه کنند.

به گفته وی تا پایان امروز 100 هزارمین مجوز صنفی کسب و کار یا پروانه کسب به صورت کاملا برخط صادر می شود.

وزیراقتصاد همچنین اظهار کرد: در حوزه نظام درآمدهای پایدار دولت در حوزه مالیاتی امروز توانستیم همزمان با کاهش 7 درصدی مالیات بر تولید کنندگان کشور که طی دو سال مستمر به طور بی سابقه انجام شد به جهت سامانه مند شدن هم درآمدهای مد نظر بودجه را محقق کنیم و هم اتکا به درآمدهای پایدار و کاهش اتکا به درآمدهای نفتی را رقم بزنیم

وی یادآور شد: سال ها در این کشور موضوع فرار های مالیاتی و عدم وجود یک نظام مالیاتی عادلانه یک مسئله باز بود همه مردم می گفتند که چرا ما باید به عنوان حقوق بگیر، تولید کننده و یا در مجموع بخش شفاف اقتصاد مالیات بدهیم، اما برخی ها با فرار مالیاتی از مواهب آن استفاده کنند اما این دولت بزرگ ترین تحولات تاریخی سازمان مالیاتی را ظرف کمتر از 2 سال رقم زد؛ اگر یازده سال قبل از دولت سیزدهم را بصورت سالانه تعداد مودیان مالیاتی را جمع بزنیم در این یازده سال حدود 363 هزار مودی جدید اضافه شده اند اما در 2 سال فعالیت دولت سیزدهم و با چند اقدام مهم، تعداد مودیان به اندازه 2 میلیون و 434 هزار رشد کرده است.

وزیراقتصاد گفا: برای مردم و برای اینکه بار مالیاتی از شانه تولید و بخش حقیقی اقتصاد برداشته شود، به سمت جلوگیری از فرارهای مالیاتی با تحول بزرگ سازمان حرکت کردیم و ان شاء الله این مسیر ادامه خواهد داشت تا یک ساختار مالیاتی، عادلانه و تنظیم گر در جامعه ایجاد شود.

خاندوزی گفت: ما ان شاء الله در پایان این دولت به این سمت می رویم که مالیات ستانی بصورت عادلانه و با هدف تشویق بخش های مولد اقتصاد انجام شود و البته رکوردهایی که دولت در استفاده از ابزار تامین مالی غیر تورمی خود بوجود آورد.

پایان/

۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۰
کد خبر: 26896

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =