بازخرید 109 هزار میلیارد تومان اوراق توسط بانک مرکزی

بانک مرکزی در راستای اجرای سیاست‌های پولی، مبلغ 1099 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی را بازخرید کرد.

به گزارش تحریریه، بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی و موردی اجرا می‌کند.

موضع عملیاتی این بانک (خرید یا فروش از طریق ابزارهای موجود) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین‌بانکی اعلام می‌شود.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع عملیاتی بانک مرکزی در این هفته توافق بازخرید بود. از این رو، این بانک به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید به مبلغ 1099 هزار میلیارد ریال اقدام کرد.

گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی (23 مرداد‎ماه 1402) به شرح زیر است:

 بازخرید 109 هزار میلیارد تومان اوراق توسط بانک مرکزی

بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی و موردی اجرا می‌کند. موضع عملیاتی این بانک (خرید یا فروش از طریق ابزارهای موجود) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین‌بانکی اعلام می‌شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین‌بانکی، نسبت به ارسال‌سفارش‌ها تا مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.

 بازخرید 109 هزار میلیارد تومان اوراق توسط بانک مرکزی

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق مالی اسلامی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سقف دالان نرخ سود (24 درصد) استفاده کنند.

بنابراین گزارش، بانک مرکزی از ابتدای سال 1402 تاکنون 20 مرحله سیاست های پولی خود را اجرایی کرده است. در مرحله 19 انجام سیاست‌های پولی، 1207 هزار میلیارد ریال اوراق توسط بانک مرکزی بازخرید شده است.

در مرحله 18 اجرای سیاست پولی، بانک مرکزی در شرایط بازخرید 124 هزار میلیارد تومان اوراق خریداری کرده بود.

پایان/

۲۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰
کد خبر: 27006

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =