بحران برای دینار عراق

کارشناسان مسائل اقتصادی تحریم بانک های عراق از سوی آمریکا را دلیل اصلی گران شدن دلار و افت ارزش دینار عراق می دانند.

به گزارش تحریریه، بخش عربی زبان خبرگزاری «شینهوا» در گزارش خود درباره بالا رفتن قیمت دلار در عراق و افت ارزش دینار این کشور نوشت، کارشناسان مسائل اقتصادی معتقدند تحریم ۱۴ بانک عراق از سوی آمریکا سبب افزایش قیمت دلار و افت ارزش دینار و برهم خوردن بازارهای عراق شده است.

«حسین غازی» کارشناس مسائل اقتصادی بخش مطالعات اقتصادی موسسه «بیت الحکمة» عراق به خبرگزاری شینهوا گفت که تحریم این بانک های عراقی سبب افزایش قیمت دلار و کاهش قیمت دینار شد. بر کسی این موضوع پوشیده نیست که عامل اصلی گرانی دلار آمریکا همین امر است. این کشور با توجه به مسائل سیاسی این موضوع را مدیریت می کند.

به نوشته شینهوا، «محمود ابراهیم» استاد اقتصاد دانشکده مدیریت و اقتصاد در دانشگاه العراقیه هم اعتقاد دارد دلیل اصلی افزایش قیمت دلار تحریم ۱۴ بانک عراقی از سوی آمریکا است. دلایل دیگری هم در این زمینه تاثیر گذارند. افرادی وجود دارند که مقادیر بسیاری دلار در اختیار دارند و با استفاده از آن در بازارها به هرگونه ای که می خواهند، رفتار می کنند. فساد مالی و کنترل نشدن گذرگاه های مرزی هم قاچاق ارز به خارج از مرزها را آسان می کند و این موضوع سبب افزایش قیمت ارز شده است.

بحران برای دینار عراق

این اقتصاددان افزود: اقتصاد عراق از آثار بحران اقتصادی جهان رنج می برد اما مشکل اصلی افزایش بدهی خارجی و داخلی و تعهد به پرداخت بدهی خارجی و سود آن ها به دلار است. این نگرانی وجود دارد که افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول عراق و افزایش تورم، اقتصاد عراق را در پرداخت بدهکاری ها تحت تاثیر قرار دهد.

وی افزود این موضوع اعتماد سرمایه گذاران را از بین خواهد برد و رشد اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد. کاهش واردات و افزایش قیمت سبب ضربه خوردن اقتصاد بومی خواهد شد. از این رو، دولتمردان عراق باید درباره تامین ارز خارجی اقدامات ویژه ای را انجام دهند و بانک های کشور را برای مبارزه با پولشویی آموزش دهند و برای افرادی که با شرکت های خارجی با ارز معامله می کنند یک کد رهگیری اختصاص دهند.

به نوشته شینهوا، دولت عراق برای مقابله با گرانی دلار و کاهش تاثیر آن بر اقتصاد، تصمیم به فروش دلار به بازرگانان از طریق بانک تجارت عراق گرفت. «فادی الشمری» مشاور نخست وزیر عراق در این زمینه گفت اقدامات دولت عراق در ایجاد موازنه نقش داشت. دولت برای کنترل بازار مالی و تشویق بازرگانان به معامله مالی قانونی و کاهش بروکراسی های اداری تلاش می کند.

وی می گوید اقدام بانک مرکزی عراق در معرفی ۱۱۶ شرکت برای دریافت دلار از بانک های معرفی شده به جای بانک های تحریم شده و کاهش مالیات و شناسایی عاملان گران شدن دلار در ثبات قیمت دینار نقش خواهد داشت.

پایان/

۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۰
کد خبر: 26918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =