بایدن از رقابت های انتخاباتی ۲۰۲۴ کناره گیری می‌کند؟

اگر اتفاقات سال ۱۹۶۸ اردوگاه دموکرات ها در سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ تکرار شود، چه بسا نتیجه ای حاصل شود که در سال ۱۹۶۸ اتفاق افتاد و آن هم، پیروزی نامزد حزب جمهوریخواه بود. 

بر اساس سنت سیاسی در ایالات متحده، هرگاه رییس جمهوری قصد داشته باشد برای بار دوم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند، نامزد نهایی حزب خود خواهد شد. به همین دلیل نیز اغلب چهره های سرشناس در آن حزب منتظر می مانند تا دور دوم ریاست جمهوری پایان یابد و سپس وارد رقابت های انتخاباتی شوند.

از این رو، قابل انتظار بود که در انتخابات مقدماتی دموکرات ها برای معرفی نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری، فرد سرشناسی با بخت بالایی برای پیروزی در انتخابات، مقابل جو بایدن قرار نگیرد.

البته در تاریخ آمریکا، نمونه هایی از ناکامی روسای جمهوری مستقر در انتخابات مقدماتی وجود داشته است. به عنوان مثال، وقتی «لیندون جانسون» در نخستین مراحل انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۱۹۶۸ عملکرد مطلوبی نداشت، داوطلبانه از رقابت ها کنار کشید و «هربرت هامفری» معاون رییس جمهوری، جانشین وی شد.

جانسون در یک سخنرانی غافلگیرکننده، علت کناره گیری خود از رقابت های انتخاباتی را تمرکز بر جنگ ویتنام عنوان کرد. با این حال بسیاری معتقدند مشکل سلامتی، جانسون را واداشت که از رقابت های انتخاباتی کناره گیری کند.

اکنون نیز، تکرار وضعیت انتخاباتی سال ۱۹۶۸ برای بایدن که مسن ترین رییس جمهوری تاریخ ایالات متحده به شمار می آید و از مشکلات سلامتی رنج می برد، دور از انتظار نیست.

با این تفاوت، که جانسون گرفتار در باتلاق جنگ ویتنام به مراتب از بایدن نامحبوب تر بود و بایدن فعلا با اتکا به دستاوردهای اقتصادی، از موقعیت به مراتب بهتری از موقعیت جانسون در سال ۱۹۶۷ برخوردار است.

با این حال، چه بسا، ضعف جسمانی یا بیماری، بایدن را ودار نماید از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ کناره گیری کند. در این صورت، شاید محتمل ترین گزینه پیش روی دموکرات ها، «کامالا هریس» معاون ریاست جمهوری باشد که به مصاف نامزد نهایی حزب جمهوریخواه برود.

فقط مشکل برای دموکرات ها در این است که هریس از محبوبیت قابل اتکایی برای عهده دار شدن سمت نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برخوردار نیست، بویژه اگر رقیب جمهوریخواه وی، «دونالد ترامپ» باشد.

از این رو اگر اتفاقات سال ۱۹۶۸ اردوگاه دموکرات ها در سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ تکرار شود، چه بسا نتیجه ای حاصل شود که در سال ۱۹۶۸ اتفاق افتاد و آن هم، پیروزی نامزد حزب جمهوریخواه بود.

آیا تاریخ برای دموکرات ها در سال ۲۰۲۴ تکرار خواهد شد؟

پایان/

۱۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰
کد خبر: 27371

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =