چرا پایانی برای جنگ اسرائیل و حماس وجود ندارد؟

فرماندهان حماس با دستیابی به موفقیت باشکوه نظامی که باعث ایجاد حمایت جهانی بی سابقه و پیش‌تر دیده نشده از فلسطینیان شده، ممکن است این درگیری را آخرین فرصت برای وارد ساختن ضربه بزرگ خود علیه اسرائیل قلمداد کنند. 

به گزارش تحریریه، «فرد کاپلان« در تحلیلی برای نشریه «اسلیت» نوشت، یک ماه از آغاز جنگ اسرائیل و حماس می‌گذرد و به نظر می‌رسد نقطه پایانی پیش روی این جنگ قرار ندارد. سه دلیل برای این موضوع وجود دارد.

نخست آن که هر دو طرف منازعه اهداف حداکثری را تعیین کرده اند هدف حماس محو دولت اسرائیل از روی نقشه زمین است و هدف اسرائیل نابودی حماس به عنوان نیروی سیاسی حاکم بر غزه و به عنوان نیرویی نظامی که می‌تواند تهدیدی برای آن رژیم باشد، تعیین شده است.

هیچ یک از این دو هدف قابل دستیابی نیستند. اسرائیل راه به جایی نمی‌برد و حتی اگر ارتش اسرائیل همه فرماندهان حماس را نیز از نظر فیزیکی حذف کند افراد دیگری جایگزین آنان خواهند شد. این امر به ویژه با توجه به آمار بالای تلفات در غزه که محصول قدرت انفجاری بالای بمب‌های اسرائیل و تراکم شهر غزه می‌باشد تشدید خواهد شد.

دلیل دوم آن که هیچ یک از طرفین منازعه تمایلی به سازش و مصالحه ندارند. اسرائیلی‌ها حماس را تهدید وجودی علیه خود قلمداد می‌کنند. حمله ۷ اکتبر حماس که در جریان آن صدها اسرائیلی کشته شدند اسرائیلی‌ها را مصمم به اقدام علیه حماس ساخته است.

هم چنین، فرماندهان حماس با دستیابی به موفقیت باشکوه نظامی که باعث ایجاد حمایت جهانی بی سابقه و پیش‌تر دیده نشده از فلسطینیان شده، ممکن است این درگیری را آخرین فرصت برای وارد ساختن ضربه بزرگ خود علیه اسرائیل قلمداد کنند.

دلیل سوم آن که فشار بیرونی تنها می‌تواند اهداف دو طرف منازعه را تعدیل کند، اما کم‌تر احتمال دارد که قادر به متوقف ساختن جنگ باشد و صرفا می‌تواند محدودیت‌هایی را اعمال نماید. ایالات متحده که به سرعت در حال تبدیل شدن به تنها متحد قدرتمند اسرائیل است بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و کابینه ائتلافی او در زمان جنگ را تا حدودی به خویشتن داری دعوت کرده است، اما صرفا تا حدودی موفق بوده است. نتانیاهو از خواست امریکا مبنی بر وقفه بشردوستانه در بمباران غزه خودداری ورزیده اگرچه او و رهبران کشور مصر مرزها را باز کرده اند تا مقداری مواد غذایی، آب و تجهیزات پزشکی وارد غزه شود.

منبع: سیاست خارجی آمریکا

پایان/

۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰
کد خبر: 28074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =